Gündem Haberleri

  293 yeni ilaç ruhsat bekliyor

  A.A
  09.05.2011 - 16:10 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki hastalara sunulmak üzere ruhsatlandırılmayı bekleyen yeni ilaç sayısı çeşitli formlarıyla birlikte 293'e ulaştı.

  Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından yapılan açıklamada, araştırmacı ilaç endüstrisinden 33 firmanın katılımı ile yapılan anket sonuçlarına yer verildi.

  Ankete göre, ruhsatlandırılmayı bekleyen ilaçların 61'i kalp damar hastalıkları, 53'ü sinir sistemi, 40'ı kanser, 33'ü enfeksiyon, 24'ü de sindirim sistemi ve metabolizma alanında yeni tedavi olanakları sunuyor. Ruhsat başvurusu yapılan bu ilaçların ortalama bekleme süresi Türkiye'de toplam 772 günü bulurken, bu süre AB ülkelerinde 210 gün olarak gerçekleşiyor.

  Anket sonuçlarına göre, Türkiye'de halen 99 sertifika başvurusu incelenirken, 84 başvuru Sağlık Bakanlığı Teftiş Heyeti'nin gündemine alındı. Teftiş Kurulu'ndaki 18 başvurunun tarihleri belirlenirken, denetimi yapılmış 21 başvurunun denetim raporunun yazılması bekleniyor. 25 başvuru için denetim onaylanırken, Şubat 2011'e kadar Üretim Kalite Sertifikası verilen ilaç sayısı 4'de kaldı.

  AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Derneğin hastaların ilaca erişimini güçlendirmek, onların yeni ilaçlara gelişmiş ülkelerdeki hastalarla aynı veya yakın zamanda ulaşabilmelerini sağlamak için çalıştığını belirtti.

  Ruhsatlandırmadaki gecikmeleri en aza indirmek, sürecin en etkin şekilde işlemesini sağlamak için ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Güner, şunları kaydetti:

  “İyi İmalat Uygulamaları Sertifikasyonu uygulaması, Hükümetimizin kalite standartlarının sürekli yükseltilmesi konusundaki hassasiyetini gösteriyor ve biz bu hassasiyeti takdirle karşılıyoruz. Ancak uygulama, herhangi bir geçiş dönemi tanınmadan başladığı için yeni ilaçların ülkemize gelmesini sıkıntıya soktu. Bizim bu konudaki öncelikli önerimiz, bekleme süresini azaltmak için ruhsat başvurusu ile üretim kalite sertifikasyonu başvurularının birlikte işleme konmasıdır. Özellikle Türkiye'de jeneriği veya benzeri olmayan yeni ilaçlar için hızlandırılmış bir prosedür uygulamak da yararlı olacaktır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı