Gündem Haberleri

  29 yıl sonra masumiyet

  Hürriyet Haber
  23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de tecavüz suçlamasıyla 29 yılını parmaklıklar ardında geçiren mahkûm, geçen ay yapılan DNA testiyle suçsuz olduğunun anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.

  ABD’nin Louisiana eyalet hapishanesinde tecavüz suçlamasıyla 29 yılını geçiren Henry James, bölge savcıları ve avukatlarının birlikte çalışması sonucu, DNA testiyle masum insanların suçsuz yere hapis yatmasını önleyen “Masumiyet Projesi” kapsamında yapılan test ve araştırmalarda aklandı.

  ÖZGÜRLÜĞÜNÜ AİLESİYLE KUTLADI / FOTO GALERİ

  Yargıç emekli oldu
  Henry James, kendisini mahkûm eden yargıç Henry G. Sullivan’ın emekli olmasından bir gün sonra hapisten kurtuldu. “Masumiyet Projesi” yetkilileri, yaptıkları açıklamada, James’in, Louisiana eyaletinde DNA testiyle aklanması en uzun süren mahkum olduğunu ifade etti.

  Hukukçulara minnettar
  Henry James’in avukatlarından Paul Killebrew de “Henry, bölge hukuk bürosuna DNA testi sonuçları için kararlı ve doğru şekilde hareket ettiği için minnettar” dedi. James, 1982’de  Westwego’da bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle şartlı tahliye hakkı olmaksızın ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı