GeriGündem 29 Mayıs tatil mi? 29 Mayıs'ta okullar kapalı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

29 Mayıs tatil mi? 29 Mayıs'ta okullar kapalı mı?

29 Mayıs tatil mi? 29 Mayıs'ta okullar kapalı mı?

Her yıl 29 Mayıs'ta kutlanan İstanbul'un fethinin bu yılki kutlama tarihinin gelmesiyle birlikte, '29 Mayıs tatil mi?' sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Özellikle öğrencilerin merak ettiği 29 Mayıs tatil mi  konusu, internet üzerinden sorgulanan konular arasında yer aldı. Peki, 29 Mayıs resmi tatil mi olacak?

İstanbul'un fethi dolayısıyla, 29 Mayıs tatil mi sorusuna cevap arayan vatandaşlar, konuyla ilgili detayları internet üzerinden araştırmaya başladı. Peki, özel sektör çalışanları ve öğrencilerin merakla araştırdığı 29 Mayıs tatil mi olacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler...

29 MAYIS TATİL Mİ?

İstanbul'un fethinin 565. yıl dönümü, her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Mayıs tarihinde coşkuyla kutlanacak. Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan büyük deha Fatih Sultan Mehmet Han ile muzaffer, yiğit ve kutlu  askerlerinin gerçekleştirdiği İstanbul’un fethinin yıl dönümününün tatil olup olmadığı ise vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

İstanbul'un fethinin 565. yıl dönümünün kutlanacağı 29 Mayıs'ın tatil olduğu ile alakalı resmi bir açıklama yok. Geçmiş yıllarda da bu tarihte okullara verilen herhangi bir tatil söz konusu olmamıştır. Yani, 29 Mayıs Salı günü okullar normal programlarında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edecek.

İBB İSTANBUL'UN FETHİNİ KUTLAYACAK

İstanbul'un fethinin 565. yıl dönümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce (İBB) Haliç'te düzenlenecek programla kutlanacak. İBB'den yapılan açıklamaya göre, Haliç Kongre Merkezi Sahili'ndeki alanda yarın akşam 19.30'da başlayacak  programda, Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Tasavvuf Ekibi bir konser verecek.

Konserin ardından İstanbul protokolü ile devlet erkanının katılımıyla iftar programı gerçekleştirilecek. İftar sonrası ise fethin 565. yılı dolayısıyla "Özel Fetih Gösterisi" başlayacak. Ayrıca, TSK Askeri Mehteran Birliği sahne alacak  ve kutlamalar için hazırlanan özel bir video mapping, ışık, su ve lazerin birlikte kullanıldığı görkemli bir fetih gösterisi gerçekleştirilecek.

"Özel Fetih Gösterisi" için sahilden ortalama 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel platform kuruldu. 78x18 metre ölçülerindeki sahnede gerçekleştirilecek 3D mapping gösterisi için 20 dakikalık film hazırlandı. Programda su, ışık, lazer  ve su perdesi gösterisi, 30x90 metre ölçüsündeki yüzer gösteri platformunda yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle