GeriGündem 29 Ekim Pazartesi günü noterler çalışıyor mu? Pazartesi noter açık mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

29 Ekim Pazartesi günü noterler çalışıyor mu? Pazartesi noter açık mı?

29 Ekim Pazartesi günü noterler çalışıyor mu? Pazartesi noter açık mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birçok kurum resmi tatil yapacak. Noterler çalışıyor mu sorusuna cevap arayan vatandaşlar, bu kurumun pazartesi günü açık olup olmadığını sorguluyor. Peki, 29 Ekim Pazartesi günü noterler çalışıyor mu? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Noterler çalışıyor mu sorusu, pazartesi günü bu kurumda gerçekleştirecekleri işlemleri bulunan vatandaşların merakla araştırdığı konu olmaya başladı. Araç alımı satımı, belge tasdiki gibi işlemlerin görülebildiği noterler, 29 Ekim Pazartesi gününün resmi tatil olması dolayısıyla hizmet veremeyecek. İşte, o konu hakkında bazı detaylar

29 EKİM'DE NOTERLER AÇIK MI?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın resmi tatil olması noterin resmi kurum niteliğinde çalışması dolayısıyla işlemler bir sonraki iş günü olan salı günü görülecek. Noter satışları ve tasdik işlemleri ise yine haftanın ilk iş günü olan 24 Ekim Salı günü gerçekleştirilecek.

NOTER NEDİR?

Noterlik bir kamu hizmetidir. Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen başka görevleri
yaparlar.

Noterlikler dört sınıfa ayrılır.

Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf noterlikler, Türkiye Noterler Birliğinin mütalaası alınarak Adalet Bakanlığınca sınıflandırılır.

Bu sınıflandırmada, her noterliğin yetki çevresi içindeki nüfus, iş yoğunluğu ve noterlik geliri esas tutulur. Genellikle, aynı mahkemeye bağlı noterlikler aynı sınıftan sayılır.

Adalet Bakanlığı, her dört yılda bir noterliklerin durumunu inceleyerek, yeniden yapacağı sınıflandırmayı Resmi Gazete ile ilan eder.

Yukarıki fıkrada gösterilen dört yıllık süre içinde açılan yeni noterlikler, sürenin bitimi beklenmeden ikinci fıkraya göre ve tahmini gayrisafi gelirleri de gözönünde tutulmak suretiyle sınıflandırılarak, Resmi Gazete ile ilan olunur.

Dördüncü sınıf noterliğe indirme hakkındaki 31 inci madde hükmü saklıdır. Şu kadar ki, dördüncü sınıf noterlikten üçüncü sınıfa geçirilecek olanlar, her yılın Nisan ayı başında tespit edilerek ilan olunur.

Yeni sınıflandırma ilan oluncaya kadar, eski sınıflandırmaya göre uygulama yapılır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle