Gündem Haberleri

  28 Şubat’ın izi silindi

  ANKARA
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitim muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Dinçer, bir gazetecinin Milli Güvenlik dersinin kaldırılmasına ilişkin, “Yani 28 Şubat’ın izleri tamamen kalktı diyebilir miyiz” sorusuna, “Evet kalktı diyebiliriz” yanıtını verdi.

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Güvenlik dersinin kaldırılmasıyla birlikte 28 Şubat’ın izlerinin tamamen kaldırıldığını söyledi. Dinçer, dün eğitim muhabirleriyle kahvaltılı basın toplantısında biraraya geldi. Dinçer, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Milli Güvenlik dersinin kaldırılması ilgili olarak yaptığı açıklamanın bir başlangıç değil, neticelenmiş bir çalışmanın sonucu olduğunu bildirdi. Bir gazetecinin, “Yani 28 Şubat’ın izleri tamamen kalktı diyebilir miyiz” sorusu üzerine Dinçer, “Evet kalktı diyebiliriz” yanıtını verdi. Milli Güvenlik dersiyle ilgili 3 aydır bir çalışma yaptıklarını belirten Dinçer, “2012 - 2013 yılından itibaren Milli Güvenlik dersi olmayacak. O konuları Sosyal Bilgiler, Tarih, Vatandaşlık, Atatürk İlke ve İnkılapları gibi derslere konunun uygunluğuna göre aktaracağız ve işleyeceğiz. Yine milli tarih, milli şuur, milli kimlik ve vatan sevgisi gibi konular ilgili derslerde işlenecek. Ders saatleri artırılmayacak” dedi.

  İrtica başlığı ne olacak?

  Gazetecilerin “Milli Güvenlik dersi içinde iç tehditler başlığı altında irtica başlığı vardı. Bu hangi dersin kapsamına girecek?” sorusu üzerine Dinçer, şunları söyledi: “O tip konular, Türkiye’nin temel politikaları doğrultusunda gözden geçirilir, ona göre değerlendirilir. Benim gördüğüm kadarıyla Talim Terbiye Kurulu’nun ön hazırlıkları vardı hangi konuların nerede işleneceği yönünde, ana hatlarıyla baktım. Bahsettiğiniz türden konular, belirli bir yere bilgi olarak yüklenebilirler, tam bilemiyorum.”

  Din dersi başka

  Avrupa Birliği’nin zorunlu din derslerine yönelik de eleştirilerinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Dinçer, şöyle konuştu: “Milli Güvenlik dersi, normalde bir müfredat içerisinde zaten eğer ideolojik anlam yüklemiyorsanız ve içerik olarak bakıyorsanız, her an müfredatın içerisinde yerini değiştirebileceğiz, farklı şekilde uygulamaya koyabileceğiniz bir husus. Ama din dersinin konulması ve din dersinin isteğe bağlı olarak işlenmesiyle ilgili mesele, topyekün Türkiye’deki eğitim sistemine yaklaşımla da alakalı bir husus. Dolayısıyla ikisini aynı kategoriye koyarak değerlendirmek bence doğru olmaz.”

  Arapça uluslararası iletişim dili
  Umut ERDEM / ANKARA

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilköğretim müfredatına seçmeli Arapça dersi konulmasına yönelik CHP Sinop Milletvekili Engin Altay’ın soru önergesini yanıtladı. Dinçer, önergeye verdiği yanıtta şunları söyledi: “26 Eylül 2011’de kabul edilen ilköğretim Arapça dersi öğretim programı, 9-13 yaş çocuklarının pedagojik özellikleri gözönünde bulundurularak hazırlanmıştır. Arapça uluslararası bir iletişim dilidir. BM’nin İngilizce, Çince, İspanyolca, Rusça ve Fransızca ile birlikte kabul ettiği 6 resmi dilden biridir. BM’nin resmi dili olmasının yanı sıra Arapça 26 ülkenin resmi dili olup Asya ve Afrika’da yaklaşık 350 milyon nüfusun konuştuğu bir dildir. Gerek konuşulduğu coğrafyanın genişliği, gerekse bu coğrafyanın dünyadaki stratejik önemi bakımından her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Arapçanın öğrenilmesi için tarihsel ve kültürel sebepler olduğu gibi turistik, ticari, ekonomik ve benzeri pek çok neden bulunmaktadır. Ülkemizin komşu ülkelerle gelişen ticari, ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri nedeniyle iletişimi sağlayacak yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı