Gündem Haberleri

  28 Şubat’ın da 27 Nisan’ın da hesabı sorulur

  Hürriyet Haber
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 27 Nisan bildirisini yayınlayan eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın neden yargılanmadığını soran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Günün birinde bunların da hesabı sorulacaktır” yanıtını verdi. Çelik, dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül’de 1 milyon 650 bin kişinin mağdur olduğunu belirterek şöyle dedi:

  Gestapo dönemi

  “Bu karanlık dönem ümit ediyorum ki bu davaların başlamasıyla birlikte tekrar aydınlanacaktır. Bu 28 Şubat için de yapılmalıdır. 28 Şubat bir Gestapo dönemiydi, manevi işkencelerin yapıldığı bir dönemdi. 28 Şubat’ta belki doğrudan kimseye silah doğrultulmadı ama Sincan’da yürütülen tanklar aslında milletin iradesinin üzerinden yürütüldü. Bunlar unutulmaya terk edilmemelidir. 27 Nisan bildirisi de buna dahildir. Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Niye bu dönemi yargılamıyorsunuz’, biz mi yargılıyoruz? Hükümetler yargılama makamı değildir. 12 Eylül’ü yargılayanlar savcılardır, hakimlerdir. Ergenekon davasında da yargılama yapan bu ülkenin adaleti olduğu gibi o meselede ben inanıyorum ki günün birinde bunların da hesabı sorulacaktır. 28 Şubat sürecinde adeta Türkiye’de bir rezillik sergilendi. Telekızların, uyuşturucu baronlarının, zamparaların, irticanın bir aleti olarak ortaya sunulduğu bir dönemde o ve medyamız o zaman bu işin aleti oldu. CHP’liler, diğer muhalefet bize ‘12 Eylülcüler yargılanıyor da şu niye yargılanmıyor’ diye soruyorlar. Yargılamaları biz sıraya koymuş değiliz bu ülkenin adaleti var. ‘Yargıyı vesayet altına aldınız, yargı hükümetin talimatıyla hareket ediyor’ diyorlar. Bir taraftan da ‘şunun, bunun yargılanması için devreye girin’ diyorlar. Bu bir çelişkidir, bizim iktidarımız hükümetimiz bu çelişkinin içinde olmayacaktır.

  Yargılanmalılar

  Sonuçta bir insan terörist değilse, değildir. Ona terörist yaftası vurmak kimsenin hakkı değildir. Ama sanki darbecilikle anılmak, darbeci olmak, darbeyle suçlanmak çok daha şerefli bir şeymiş, sanki çok hafif bir suçmuş, sanki çok daha asil bir suçla itham edilecekmiş gibi bir tartışma yapılıyor. Bunu gerçekten hayretle ve ibretle izliyoruz. Türkiye’deki bütün darbeciler de, darbeye teşebbüs edenler de, bir şekilde darbenin alt yapısını hazırlamaya çalışanlar da, ölüm döşeğinde de olsalar mutlak şekilde yargılanmalıdırlar. İbreti alem için bu böyle olmalıdır. Bizim kimseyle kan, kin davamız yoktur. Bizim şahıslarla bir derdimiz yoktur. Biz prensipler çerçevesinde meseleye bakıyoruz. Artık darbe söylentisi, muhtıralar, andıçlar bizim hafızamızdan, dünyamızdan çıkarılmalıdır. İspanya’nın, Yunanistan’ın, Şili’nin yaptığı gibi bütün Pinochetler hesap vermelidir.

  Başta Cemal Gürsel olmak üzere darbenin faillerinin hepsinin, tüm kamu kurumlarından ve yer isimlerinden, isimlerinin kesinlikle silinmesi gerekiyor. 12 Eylülcüler için de aynı şey söz konusu olmalıdır, 12 Mart muhtırasını verenler için de, 28 Şubat Post Modern Darbesi için de, 27 Nisan E- Muhtırasının failleri ile ilgili de bu böyle olmalıdır.”

  Cezaevine giren başbakan olmuyor

  ÇELİK, Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeyi değerlendirirken de CHP lideri hakkında ilk kez fezleke hazırlanmadığını söyledi. CHP’nin kendi içinde kaynadığını savunan Çelik, şöyle dedi: “Sayın Kılıçdaroğlu’na karşı parti içinde müthiş bir hoşnutsuzluk ve rahatsızlık başladı. Sayın Kılıçdaroğlu mağdur ve mazlum pozisyonuna büründü şu anda. Şimdi bir kahraman edasıyla ortaya çıkıyor. ‘Ben asılsam da kesilsem de cezaevine gönderilsem de’ demeye başladı. Peki diğer fezlekeler geldiği zaman bunu niye demedin? Sanki yarın öbür gün Sayın Kılıçdaroğlu alınacak, tutuklanıp cezaevine gönderilecek gibi takdim ettiler. O duymuş ki cezaevine girince insanlar dönüp başbakan oluyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu herkes cezaevine girince başbakan olmuyor. Sinan Aygün de cezaevine girdi, o başbakan falan olmadı. Sanki hükümet ana muhalefeti sindirmeye çalışıyor. İktidar, ana muhalefet liderini cezaevine göndermeye çalışıyor gibi bir algı oluşturmanın gerçekle bağdaşır tarafı da yoktur.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı