Gündem Haberleri

  28 Şubat davası gergin başladı

  Fevzi KIZILKOYUN - Nurettin KURT/ ANKARA - DHA
  02.09.2013 - 23:59 | Son Güncelleme:

  Refah-Yol hükümetini 28 Şubat 1997 sürecinde devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın da bulunduğu 37’si tutuklu, toplam 103 sanık bugün ilk kez hâkim karşısına çıkıyor. 28 Şubat dönemine ilişkin, 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılanacağı davanın duruşma listesi, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kullanacağı salonun girişine asıldı.

  Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak yargılama, 6 Eylül’e kadar aralıksız devam edecek. Bu yargılamadaki sanık sayısı gözönünde bulundurularak 10. Ağır ve 11 ağır ceza mahkeme salonları aradaki duvar yıkılarak birleştirildi.

  DAVANIN İLK GÜNÜNDEN KARELER

  Bugünkü duruşmada salonda, sanık yakınları, izleyiciler, gazeteciler ve siyasilerle birlikte 500’e yakın kişinin bulunması bekleniyor. İddianamenin okunmasının ardından bir numaralı sanıktan başlamak üzere sırasıyla sanıkların sorgulamalarına geçilecek. Davanın bir numarası emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı raporlu olduğu için, iki numara Orgeneral Çevik Bir’den itibaren sırayla sorgulamalarına geçilecek.

  28 ŞUBAT DAVASI BAŞLADI / FOTO GALERİ

  28 ŞUBAT DAVASI SANIKLARI ADLİYEYE GETİRİLDİ

  Sanıklar saat 09.45 sıralarında cezaevi araçlarıyla getirildi. Araçların önleri diğer cezaevi araçlarıyla kapatılarak sanıkların adliyeye getiriliş görüntüsünün alınması engellendi. Yaklaşık 40 kişilik sanık yakınları adliye önünde beklerken çevik kuvvet ekipleri de güvenlik tedbirleri aldı.

  GERGİN BAŞLADI

  Duruşması polisin geniş güvenlik önlemleri arasında gergin başladı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren Ankara Adliye Sarayı’nın etrafı polis barikatlarıyla çevrilirken kimse Adliye’ye yaklaştırılmadı. Polis duruşmanın yapılacağı salonunun giriş kapısına kimlik kontrolü yaparak ve daha önce ismi belirlenen kişileri aldı. Adliye binası önünde toplanan bir grup eylem yaptı. 37 tutuklu, 103 sanıklı davanın duruşmasına aileler de katılmak için Adliye’ye geldiler. Saat 10.00’da tutuklu sanıklara cezaevi araçlarıyla Adliye’ye getirildi. Tutuklu sanıklar cezaevi aracının demir parmaklıklı camlarından ailelerine el salladı. Bu arada polisin geniş güvenlik önlemi almasına aileler tepki gösterdi. Ailelerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

  "SÜLEYMAN DEMİREL DE YARGILANSIN"

  Adliye dışında çeşitli basın açıklamaları ve protesto gösterileri yapıldı. Özgür-Der Ankara Şubesi üyesi yaklaşık 30 kişilik grup Ankara Adliyesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Grup, ’İslami hareket engellenemez’, ’Paşaların tankları yıldıramaz halkları’ sloganları atarken, ellerinde ’28 Şubat hukuksuzluğunun mağdurlarına özgürlük’, ’Darbeciler yargılanırken, mağdurlar neden içeride’ pankantı açtı.

  Özgür-Der Ankara Şubesi yönetim kurulu üyesi İrfan Öndaş yaptığı açıklamada, "28 Şubat darbe süreci insan tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibi baş aktörlerin de bu davada yargılanmasını da talep ediyoruz" dedi. Öndaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

  "28 Şubat davasının darbeci aktörlerinin insanlık onurunu ve İslami kimliğimizi hiçe sayan uygulamalarından dolayı hak ettiklerini düşündüğümüz gereken cezaları almalarını ve o dönemde hukuk dışı yöntem ve dayatmalarla haklarında açılmış soruşturma ve yürütülmüş yargılamalar neticesinde mağduriyetleri hala sürmekte olan kişilerle ilgili olarak acilen yeniden yargılanma yolunun açılmasını talep ediyoruz."

  Grup daha sonra olaysız şeklide dağıldı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı