Gündem Haberleri

  28 Ağustos’ta toplanalım

  Hürriyet Haber
  23.08.2014 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’ın görevi devralmasıyla ilgili hazırlıklar tamamlandı.

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulu’nu 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin dolduğu 28 Ağustos Perşembe günü saat 14.00’te olağanüstü toplantıya çağırdı. Çiçek, Meclis’te gurubu bulunan partilere gönderdiği yazıda “TBMM, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’nci Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanağın verilmesi ve Cumhurbaşkanı’nın ant içme töreni için Anayasa’nın 93’üncü ve TBMM İçtüzüğü’nün 7’nci maddeleri gereğince 28 Ağustos 2014 Perşembe günü saat 14.00’te olağanüstü toplantıya çağrılmıştır” dedi.

  AİLESİ DE İZLEYECEK

  TBMM’de aynı gün, 12’nci Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mazbatasının verilmesi ve yemin törenini içeren özel oturumla ilgili 2 seremoni yapılacak. Törene devlet protokolünün yanı sıra Erdoğan’ın ailesi de davet edildi.

  ÇALIŞMA TAKVİMİ

  AK Parti, Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulu’nda 28 Ağustos’ta yemin etmesinin ardından gündemdeki düzenlemeleri yasalaştırmak ve hükümet programının görüşmeleri için 2 alternatifli bir çalışma programı çıkardı. İlk taslak programa göre, eğer Meclis 1 Eylül’de olağanüstü toplanırsa, Torba Kanun Tasarısı’nın 6’ncı bölümünü görüşecek. 2 Eylül’de bu tasarının yasalaşmasından sonra 3 Eylül’de soruşturmanın gizliliğinde avukatların belge ve bilgilere ulaşmasını engelleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi için mesai yapılacak. Bu taslağa göre hükümet programının, 4 Eylül Perşembe günü okunması öngörülüyor. Hükümet programının görüşmeleri 7 Eylül’de başlayacak 1 günlük aradan sonra 9 Eylül’de güven oylaması yapılacak.

  AK Parti, 2’nci bir taslak program daha hazırladı. Bu programda 30 Ağustos’ta olağanüstü toplanacak Genel Kurul’da, hükümet programı okunacak. Programın okunmasından sonra Torba Tasarısı, saat 19.00’a kadar ele alınacak. İçtüzük gereği hükümet programının okunmasının üzerinden 2 tam gün geçtikten sonra 31 Ağustos’ta Torba Tasarı’nın görüşmelerine devam edilecek ve 1 Eylül’de görüşmeler tamamlanacak. Hükümet programı üzerindeki görüşmeler 2 Eylül’de yapılacak. 3 Eylül’de ise CMK teklifine geçilecek, eğer aynı gün yasalaşmazsa, 4 Eylül’de de görüşmeler devam edecek. Hükümetin güven oylaması ise 4 Eylül’de gerçekleştirilecek. Her 2 taslak programda da Erdoğan’ın 28 Ağustos’ta hükümeti kurmakla görevlendirme yaptığı ve 29 Ağustos’ta hükümetin kurularak, Resmi Gazete’de yayımlandığı öngörülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı