Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 21ºC
10 Ekim 2015 00:49
GÜNDEM Haberleri

Soma faciasının nedeni trafo değilmiş

Facianın nedeni trafo değilmiş

Manisa Soma'daki maden faciasıyla ilgili yangın nedeninin trafo patlaması sonucu meydana geldiği iddia edilmişti. Soma Kömür İşletmeleri’nin Genel Müdürü Ramazan Doğru bu iddiayı yalanladı. Oysa AFAD resmi internet sitesinden facianın nedenini 'trafo patlaması' olarak gösteriyor.

 

Ramazan Doğru basın toplantısında "Trafoyla alakası yok" diyerek şunları söyledi:

"Kaza 140 kodunda dördüncü bantta meydana geldi. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan kızışma meydana geldi. Hızlı havanın etkisiyle tutuşan kömür korlar halinde ani bir yangın meydana getirdi.

Trafoyla alakası yok. Trafomuz sağlam. Zaten trafoyla kazanın meydana geldiği yer arasında 400 metre var."

AFAD 'TRAFO PATLAMASI' DİYOR

Oysa Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) dün saat 18.00 itibariyle yapılan açıklamada ise faciaya neden olarak 'trafo patlaması' gösteriliyor.

AFAD'ın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:
''13 Mayıs 2014 Salı günü saat 15.10’da Manisa Soma’da bulunan bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması ve yangın sonrası işçilerin mahsur kaldığı bilgisi alınmış ve olaya müdahale edilmişti. Çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için arama kurtarma personeli sayısı 596'ya; psikososyal destek personeli ve tıbbi personelin toplam sayısı 599'dan 693'e çıkarıldı.''

 


 

 

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

  Okuyucu Yorumları { Toplam 52 Yorum }
  • Onur Cetın16/05/2014 - 18:21
   Bu olay basit bir patlama değil, çok ayrıntılı bir şekilde planlamış bir saldırı, önemli politik kararların arifesinde hükümeti en zayıf yerinden vurmak için planlamış olduğu ortaya çıkarsa şaşırmayın.
  • hös lem16/05/2014 - 12:19
   Facianın nedenini bulmak için mühendis olmaya gerek yok.Nedeni ortada ancak sonucu değiştirmeye yetmiyor.Utanmadan basın toplantısı yapıyorlar. Tek neden "ihmalkarlık"
  • mürsel isaoğlu16/05/2014 - 12:11
   Bu büyük hengamede "kesin şudur ya da budur" demek doğru hedeften uzaklaşmaya neden olur ! Diğer kardeşlerimizin çıkarılmasından sonra her şey ortaya çıkacaktır..
  • SEBEP, İş yerinde yetersiz can güvenliği ,ve acı sonuçları,gelişmiş ülkeler düzeyinde çalışma önlemleri alınmadığı için kazalar bir faciaya dönüşüyor.önce iş yerinde CAN güvenliği
  • p t16/05/2014 - 12:21
   Tabi ki bu tür durumlarda devlet olayı örtpas etmeye kendi tedbirsizliğini kapatmaya örtmeye çalışacaktır.Yoksa istifa etmeleri gerekir.Bu kadar insanını göm sonra makamının yağını kaymağını yemeye devam et..
  • HANİFE SEMA AYY16/05/2014 - 12:20
   son soru kalkıp gitmelerine sebep oldu. "su ve kum basarak kaç kişiyi gömeceksiniz". düşüncesi bile korkunç.
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
  Haberler Şike davasızeytin ağacıyakalama kararıUğur DündarpodolskiYeşilçamselfietrabzonsporKemal KılıçdaroğluSELAHATTİN DEMİRTAŞsakatlıktweetliverpoolelazığKAP