Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 22ºC
09 Ekim 2015 11:51
GÜNDEM Haberleri

Sesimize kulak verin

Sesimize kulak verin

Türkiye’de üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen İranlı mülteciler, isyan etti: “Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. Yardım edin.”

MÜLTECİ statüsünde olmalarına rağmen yıllardır Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Türkiye’de üçüncü ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen 26 İranlı, “Sesimize kulak verin” demek için ilginç bir eylem yaptı. Ağızlarını maske ile kapatan İranlılar, “Aramızda 8 yıldır bekleyenler var. Çocukları ve kadınları soğuk nedeniyle başka yerlere yerleştirdik. Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. BM’ye defalarca başvurduk, yanıt alamadık. Telefon ile ulaşabildiğimiz zaman ise gönderecek bir ülke bulamadıklarını söylüyorlar. Ama biz biliyoruz ki, bizim dışımızda pek çok insanı üçüncü ülkelere yerleştiriyorlar. 1.5 ay kadar önce bir arkadaşımız kalp krizinden hayatını kaybetti. Bir arkadaşımız intihara teşebbüs etti, hastanede yatıyor. Herkesten destek bekliyoruz. Bize yardım edin, sesimize kulak verin” dediler.

Coğrafi kısıtlamalar kaldırılmalı

İLTİCA ve Göç Araştırmaları Merkezi’nden Metin Çorabatır, “Avrupa dışından gelenlere kısıtlamalar var. Sayı çok olduğu için BM, yerleştirecek ülke bulamıyor. Çözüm Türkiye’nin coğrafi kısıtlamayı kaldırması” dedi.        

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Haberler taşeronKADİR TOPBAŞuefaTosicEuro 2016lazar markovicseçimmilletvekili genel seçimleriTEOGKate Mossyeniöğrencikonutayşe arman yazılarıTürkiye