Gündem Haberleri

  261 metreden atladılar

  A.A
  29.05.2011 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Türkiye Havacılık Festivalleri kapsamında toplanan 20 paraşütçü, İstanbul'un Fethinin 558. Yıl Dönümü'ne özel, İstanbul Sapphire'den atladı.

   261 METREDEN BÖYLE ATLADILAR / FOTO GALERİ

  Norveç, Avustralya, Avusturya, Almanya, Polonya, Hollanda ve Türkiye'den etkinliğe katılan paraşütçüler, “İstanbul Sapphire”nin organizasyonunda, 261 metre anten yüksekliğine sahip binadan saat 11.00'de atlamaya başladı.
  Atlayış başlamadan önce alana güvenlik şeridi çekildi. İstanbul Sapphire'in en üst katına çıkan paraşütçüler önce teknik malzemelerini kontrol etti. Atlayış için kask takıp özel kıyafet giyerek paraşütlerini takan sporcular, rüzgarın da elvermesiyle 5'er dakika arayla atlamaya başladı. Paraşütçüler, binanın önünde bulunan İETT'nin durak alanında kendileri için beyaz brandayla belirlenen yere indi.
  Paraşütçüleri iniş alanında görevliler karşıladı. Alanın bir tarafında da sağlık ekibi hazır bulundu.

  Atlayışa Türkiye'den katılan Şahin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür organizasyonların uluslararası düzeyde gerçekleştiğini belirterek, “ İstanbul Sapphire'in organizasyonuyla internet üzerinden haberleşip toplandık. Bu işi yapan insanlar çok az. Genelde buna benzer yasal bir organizasyon olduğunda toplanmaya çalışıyoruz. Organizasyonun, fethin 558. yıl dönümüne denk gelmesi ayrıca mutluluk verici. Bu vesileyle Tüm İstanbulluların fetih günün kutluyorum” dedi.

  Genellikle bina çatısı, antenler, köprüler ve yüksek yeryüzü şekillerinden atladıklarını söyleyen Şahin, bu sporun kendine has bir heyecanı olduğunu belirtti.
  İstanbul Sapphire'den atlayan sporcuların, atlamadan 4 saniye sonra, yaklaşık 120 metrede paraşütlerini açtığını ifade eten Şahin, şöyle devam etti:
  “Türkiye'de veya dünyada bu spor için sürekli bir arada olan bir grup yok. Ancak bu işi yapanlar bir şekilde toplanıyor. Türkiye'de de bu işi yapan 3-5 kişi var. Ben de 2007'den bu yana Türkiye'de birçok yerde atladım. 70 atlayışım var. Bina atlayışı olarak bu ikinci atlayışım. Daha önce Ankara'da bir siteye kaçak girip atlamıştım. Biraz tehlikeli. Arada tehlike yaşıyoruz tabii. Bu spor yasal olarak yapılıp tüm önlemler alınırsa tehlike daha aza iniyor. Bina atlayışı olarak ilk defa yasal şekilde İstanbul'da yapılan bu atlayışların devamını getirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca yasal engellerin kalkması için girişimler istiyoruz. Bu arada, paraşütle atladığımızda kaskımızda bulunan küçük kameralarla havada yaptıklarımızı bir daha izleyip heyecan yaşıyoruz”
  Paraşüt atlayışı saat 16.00'ya kadar devam edecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı