Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 17ºC
31 Mart 2015 03:17
GÜNDEM Haberleri

CHP'li Gürsel Tekin'den çarpıcı iddia

'Binlerce Suriyeli T.C. vatandaşı yapıldı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen sığınmacıların "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" yapılarak, Mart 2014'te oy kullanacak seçmenler haline getirildiklerini söyledi. İçişleri Bakanlığı ise bir yabancının Türk vatandaşlığı hakkını elde edebilmesi için için 5 yıl kesintisiz Türkiye'de ikamet etmesi gerektiği yanıtını verdi.

Tekin, bu iddiasına kanıt olarak da, Suriye'den Türkiye'ye sığınanlardan, Mersin'de yaşayan Halep doğumlu Mohamad M. adlı Suriye vatandaşının, 12 Ağustos 2013 tarihinde Türk vatandaşlığına kabul edilmesini örnek gösterdi.

Tekin, yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların, seçim öncesinde vatandaş yapılmasına ilişkin CHP'li çeşitli milletvekillerinin defalarca soru önergesi verdiğini, ancak yanıt alınamadığını da söyleyerek, "Biz sorduk cevap vermediler ama sonunda tespit ettik. Suriye’de yaşanan savaştan kaçan Suriyeli göçmenler vatandaş yapılarak, çeşitli illerde seçmen yapıldı. İşte belgesini de bulduk. Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde yaşayan Halep doğumlu, Mohamad M. 12.08.2013 tarihinde vatandaş yapılmış. İkamet ettiği adreste aynı soyadı taşıyan bir kadın sığınmacıyla birlikte 3 kişi daha oy kullanacak. Bunların da belgeleri elimizde" dedi.

Tekin, hükümete şu soruları yöneltti;
 
* Vaktiyle savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Çeçenlere, Kuzeyden gelen Kürtler’e vatandaşlık vermeyen devlet, AKP hükümeti eliyle Suriyeli sığınmacılara bir kaç ay içinde hem de seçimlere aylar kala nasıl vatandaşlık verdi, onları nasıl seçmen yaptı?
* Bütün yanlışlarına kılıf bulmakta mahir olan AKP hükümeti bu hukuksuzluğu nasıl meşrulaştıracak?
* Şimdiye kadar kaç sığınmacıya vatandaşlıkla birlikte, seçme seçilme hakkı verildi?
* Vatandaşlık alan sığınmacılar hangi illere dağıtıldı?
 
OTURMA İZNİ İLE TC VATANDAŞLIĞI AYRI
 
İçişleri Bakanlığı kaynakları ise, CHP'li Tekin'in iddialarının araştırıldığını söylemekle yetindi.

Hükümetin, Suriyeli sığınmacılara "oturma izni" ve "çalışma izni" verilmesinin önünü açtığını kaydeden Emniyet kaynakları, ancak bunun vatandaşlıktan farklı olduğunu kaydettiler.
Türkiye'de 6 aydan fazla bir süre için oturma ve çalışma izni için başvuran yabancılara, bu izinle birlikte bir "yabancı kimlik numarası" verildiğini kaydeden kaynaklar, bu kimlik numarasının amacının sadece yabancı ülke vatandaşının Türkiye'deki bürokratik işlemlerini kolaylaştırmak olduğunu, ancak bunun "T.C. vatandaşlık numarası ile karıştırılmaması gerektiğini" de vurguladılar.
Aynı kaynaklar, TC Vatandaşlık numarası sahiplerinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını, seçme ve seçilme hakları bulunduğunu, oysa "yabancı kimlik numarası" olanların, seçme ve seçilme hakkı bulunmadığını da belirttiler.
 
YABANCI KİMLİK NO "99" İLE BAŞLIYOR

 
Çalışma Bakanlığı kaynakları ise, yabancı ülke vatandaşlarının çalışma izni sahibi olmak için, önce oturma izni sahibi olmaları gerektiğini, oturma izni verilen yabancılara da "99" ile başlayan bir kimlik numarası verildiğini vurguladılar.
Bu kimlik numarasının "kişiye özel" olduğunu, yabancı ülkesine dönse bile, numaranın başkasına verilmediğini belirten kaynaklar, şu bilgiyi verdi; "99 ile başlayan yabancı kimlik numarası, Türkiye'de oturma iznine sahip yabancıların bürokratik işlemlerini yapabilmelerini sağlıyor. Bu numara ile, e-devlet sisteminden bile yararlanabiliyorlar".
 
GÜRSEL TEKİN'İN PAYLAŞTIĞI KİŞİNİN TC NUMARASI; 74 İLE BAŞLIYOR
 
Gürsel Tekin, , "Suriyeliler seçim öncesinde önce Türk vatandaşı, sonra seçmen yapılıyorlar" iddiasıyla gündeme getirdiği Mohamed M.'nin nüfus cüzdanının bir kopyasını da paylaştı. Mohamed M.'nin nüfus cüzdanındaki TC Kimlik numarası 74 ile başlıyor.
 
İÇİŞLERİ BAKANI İDDİALARI YALANLAMIŞTI: VATANDAŞLIK İÇİN 5 YIL GEREKİR
 
Gürsel Tekin'in, "hükümete sorduk, yanıt alamadık" iddialarına karşılık, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in bu konuda bir başka CHP milletvekilinin, Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz'ın soru önergesi Ağustos 2013'te yanıtladığı belirlendi.
Güler, "Suriyeliler vatandaş ve seçmen yapılıyor mu" sorusunu yönelten Eryılmaz'a, şu yanıtı vermişti;

"5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 11. maddesine göre, bir yabancının Türk vatandaşlığını kazanabilmesi için ikamet izni ile kesintisiz olarak Türkiye’de en az 5 yıl ikamet etmesi gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanmaları söz konusu değildir."
 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 133 Yorum }
 • ilhan Haboğlu25/11/2013 - 22:27
  Esas sorun seçimde kullanılan program, nedense her seçimde elektrikler 3 dakika gidip geliyor, neyi resetliyorlar.!!! %10 barajını dolduramayanların oyları niye 1. partiye gidiyor. Gerçekte aldıkları oy ne, bu soruların yanıtları verilsin.
 • Muammer SEMERCİOĞLU25/11/2013 - 20:31
  Bu işlerin peşini lütfen bırakmayınız.Mersin'de bunu yaparlarsa diğer illerde,ilçelerde neler yapılmıyor ki !!!
 • Muammer SEMERCİOĞLU25/11/2013 - 20:30
  Bu işlerin peşini lütfen bırakmayınız.Mersin'de bunu yaparlarsa diğer illerde,ilçelerde neler yapılmıyor ki !!!
 • halim selim25/11/2013 - 19:19
  Demokrat Partinin son dönemlerine benzer gelişmeler yaşanıyor. Allah sonlarını hayır etsin.
 • tc mode temp25/11/2013 - 19:09
  DİKKAT..Bütün adresleri değiştiriyorlar..Misal Bizim site..A- B-C Bloktu..Direk N.8 diye geçiyormuş artık.Tesadüfen öğrendim ki..40 senedir oturduğumuz evde de..Yokuz..Oturuyor görünmüyoruz..PESSSS...Seçimden önce adresini sorgulamazsan..yandın..oy falan kullanamzsın..
 • gkhn gnc25/11/2013 - 18:47
  Oy gelecek yerden vatandaslik esirgenmez!!! Antalya ya da vakti zamaninda yurtdisi secmenlerini tasiyan beles ucaklar inmisti zamaninda!!!Din gardasi olduktan sonra milliyet, dil ne farkeder bence butun muslumanlar gelsin vatandas olsun oy versin.Iste gelinen son nokta. Calis didin vergi ver bosunay
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.