Gündem Haberleri

  250 milyon çocuk iş hayatında

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 16:04 | Son Güncelleme:

  ILO, gelişmekte olan ülkelerde çalışan 5-14 yaş grubunda 250 milyon çocuk bulunduğunu bildirdi. ILO tahminlerine göre, gelişmekte olan ülkelerde çalışan 5-14 yaş grubunda 250 milyon çocuk bulunduğu, bunların yüzde 70.4`ünün tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe çalıştığı belirtildi.

  ILO, gelişmekte olan ülkelerde çalışan 5-14 yaş grubunda 250 milyon çocuk bulunduğunu bildirdi.

  ILO Uluslararası Eğitim Merkezi`nce hazırlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışan Çocuklar Bölümü tarafından Türkçeye kazandırılan ``Çocuk İşçiliği Bilgilendirme Materyali``nde, ILO tahminlerine göre, gelişmekte olan ülkelerde çalışan 5-14 yaş grubunda 250 milyon çocuk bulunduğu, bunların yüzde 70.4`ünün tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe çalıştığı belirtildi.

  Söz konusu dokümana göre, bu çocukların 120 milyonu tam, 130 milyonu da yarım süreli işlerde çalışırken, yaklaşık yüzde 61`i Asya ve Okyanusya, yüzde 32`si Afrika, yüzde 7`si ise Latin Amerika ve Karayipler`de bulunuyor.

  Gelişmekte olan 28 ülkede, ekonomik olarak faal çocukların sanayi kollarına dağılımına bakıldığında, çalışan çocukların tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe yoğun olarak çalıştıkları dikkati çekiyor. Çalışan çocukların yüzde 70.4`ü bu sektörde çalışırken, bunu yüzde 8.3 ile imalat sanayii, yine 8.3 ile toptan ve perakende ticaret, restoran ve oteller, yüzde 6.5 ile kamu hizmetleri ve özel hizmetler, yüzde 3.8 ile taşımacılık, depolama ve iletişim, yüzde 1 ile inşaat ve yüzde 0.9 ile de madenler ve taş ocakları izliyor.

  TARIMDA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR DAHA FAZLA

  Dokümanda, gerek sanayileşmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde çocuk işçilerin büyük bölümünün tarım kesiminde çalışmakta olduğu ifade edilerek, kırsal kesimde çalışan çocuk işçi sayısının, kentsel kesimdekinin yaklaşık 2 katı olduğu bildirildi.

  İmalat sürecinde çocukların çok çeşitli işlerde çalıştığına işaretedilen dokümanda, bu işlerin inşaattan hazır giyim sektörüne, halı dokumacılığından futbol topu yapımına ve değerli taşların cilalanmasına kadar pek çok alana yayıldığı ifade edildi.

  Dokümanda, çocukların ev işlerinde çalıştırılmalarının, gelişmekteolan ülkelerin çoğunda görülen yaygın bir uygulama olduğu kaydedilerek, bu tür işlerde çalışan çocukların çoğunluğunu, son derece yoksul ailelerin çocuklarının oluşturduğu belirtildi.

  Bu işin, geleneksel işgücü piyasası denetim mekanizmaları dışında kalan, bir tür ``saklı iş`` olduğu ifade len dokümanda, bu nedenle bu şekilde çalışan çocukların sayısının bilinmediği bildirildi.

  Afrika, Latin Amerika ve Asya`nın birçok ülkesinde, küçük ölçekli madenlerde çalışan çocuklara rastlanıldığına işaret edilen materyalde,bu çocukların genellikle aile büyükleriyle birlikte çalışmakta oldukları kaydedildi. Ayrıca, madenciliğin tehlikelerle dolu bir iş olduğuna işaret edilerek, madenlerde çalışmanın, çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması öncelikle hedeflenen biçimlerinden biri olduğu vurgulandı.

  Oteller, hizmetler ve turizm sektörlerinde çalışan çocukların çok değişik işlerde istihdam edildikleri anlatılan dokümanda, turizm sektöründe çocuk işçi çalıştırılmasının, genellikle çocukların cinsel sömürüsüyle ilişkili olduğu belirtildi.

  Dokümanda, ``enformel ya da örgütsüz sektör`` olarak adlandırılan işlerde çalışan çocukların kendi başlarına, herhangi bir araç ya da donanım, belirli bir çalışma mekanı olmaksızın çalıştıkları ifade edilerek, bu kesimde çalışan çocuklar arasında durumları en belirgin olanların, sokak çocukları olduğu vurgulandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı