GeriGündem 25 saniyelik kâbus
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  41
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

25 saniyelik kâbus

25 saniyelik kâbus
refid:19067051 ilişkili resim dosyası

Merkez üssü, Van’a 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyü olan 7.2 şiddetindeki deprem, 25 saniye sürdü.

Saat 04.40 itibariyle en az 227 kişi öldü, 1000'e yakın kişi yaralı, 366 kişi ise enkaz altında. Kandilli Rasathanesi depremde ölü sayısının 700 ile 1000 arasında olacağı tahmininde bulundu. Binaların çoğunun kerpiç olduğu köylerde durum çok daha kötü.

DEPREM BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

GÜNÜN İLK IŞIKLARINDAN DEPREM BÖLGESİ / WEB TV

YARDIMLAR VAN'A ULAŞMAYA BAŞLADI / FOTO GALERİ

DOĞU ve Güneydoğu Anadolu dün saat 13.41’de, merkez üssü Van’a 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğünde, çok şiddetli depremle sarsıldı. 25 saniye süren depremde Van, Erciş’te 80 bina 1 öğrenci yurdu ve 2 otel yıkıldı. Saat 04.40 itibariyle Erciş’te 117 ölü 740 yaralı olduğu bildirilirken, Van’da hastanelere 93 kişinin cesedi götürüldü. Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde de 1 kişi yaşamını yitirdi. 350 kişi yaralı, 366 kişinin ise enkaz altında olduğunun belirlendi. Binaların çoğunun kerpiçten olduğu köylerdeki ölü ve yaralı sayısı ise henüz belli değil. Deprem, Van’ın yanı sıra Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin, Ağrı, Iğdır, Şanlıurfa ile Ermenistan ve Irak’ın kuzeyindeki Dohuk’ta da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ölü sayısının 700 ile 1000 arasında olacağı tahminini yaptı.

6 BUÇUK SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI / WEB TV

VAN DEPREMİ'Nİ DÜNYA BASINI BÖYLE DUYURDU / FOTO GALERİ 

11 saatte 146 artçı

Van ve Erciş’te büyük yıkıma neden olan 7.2 büyüklüğündeki depremi saat 02.00’ye kadar 146 artçı şok izledi. Bu sarsıntılardan 4’ünün büyüklüğü 5’in üzerindeydi. 13.48’de Ilıkaynak’ta 5.4, 13.56’da Gedikbulak’ta 5.5, 21.10’da Göllü’de 5, 23.45’te Mollakasım’da 5.7 büyüklüğünde meydana gelen artçılar, panik yarattı. 21.53’te Başbakan Tayyip Erdoğan, Erciş’te bakanlarla depremin yıktığı binaların enkazını gezerken de artçı kaydedildi. Merkez üssü Van’ın merkeze bağlı Şahgeldi Köyü olan bu şokun büyüklüğü 4.9 idi.

İŞTE VAN'DAKİ ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

"KARIM VE 4 AYLIK BEBEĞİM İÇERİDE" / WEB TV

Kazma kürekle

Depremle Erciş kent merkezinde büyük bir panik ve kargaşa yaşanırken; devlet hastanesi, getirilen yaralılarla dolup taştı. Van-Erciş Karayolu’nda 3 yerde meydana gelen çökmeler nedeniyle ulaşım güçlükle yapıldı. Çok sayıda eski ve çok katlı bina yıkıldı. Bazı yerlerde yangın çıktı. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yollar kapandı.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

Van kent merkezi ve Erciş ilçesi başta olmak üzere binaların yıkıldığı yerleşim merkezlerinde arama çalışmaları havanın kararmasıyla iş makinelerinin ışıkları altında güçlükle sürdürüldü. Birçok kişi yıkılan binaların enkazında kazma kürekle yakınlarını aradı.

YARALILAR HASTANEYE BÖYLE GETİRİLDİ / WEB TV

ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI / WEB TV

11 tabur asker

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 2 tabur ile Van’da, 4 Doğal Afet Yardım Taburu ile Erciş bölgesinde arama, kurtarma ve çadır kurma çalışmalarına katıldı. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, Van ve Erciş bölgesine bugün de ilave 5 taburun sevk edileceği, çalışmalara destek sağlamak üzere toplam 8 uçak ve 7 helikopterin de bölgede görev yaptığı belirtildi.

DEPREM SONRASI BÜYÜK PANİK YAŞANDI / WEB TV 

İŞTE NUSAYBİN VE ŞIRNAK'TAKİ O DEPREM ANLARI / WEB TV

Kızılay’dan yemek

Kızılay’ın çevre illerden Van ve Erciş’e ulaştırdığı ekipler depremzedelerin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Çadırlar kuruldu. Sıcak yemek dağıtıldı. Kızılay’dan yapılan açıklamada, depremin ardından acil olarak harekete geçtikleri, ilk planda 2 bin 646 çadır, 9 toplu barınma çadırı, 7 bin 648 battaniye, 100 katalitik soba, 1584 mutfak seti, 1120 gıda kolisi, 1320 içme suyu, 5 bin ekmek ve 500 kumanyanın bölgeye gönderildiği belirtildi. Ayrıca bölgeye 1 mobil fırın, 21 seyyar mutfak da yollandı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da 38 ilden 1275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansının deprem bölgesine gönderildiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı, deprem mahallinde 145 ambulans, 9 Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri ile birlikte toplam 500 kişilik sağlık ekibinin görev yaptığını, 87 uzman hekimin de bölgeye ulaşarak çalışmalara katıldığını bildirdi.

ERCİŞ'TE KURULAN ÇADIR KENTTEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

DOĞU'DA KORKUTAN DEPREM / WEB TV

Çarşambaya kar

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre, Van ve çevresinde havanın bugün bulutlu, yarın başlayacak yağışın ise çarşamba gecesi kara dönmesi bekleniyor. Yağışların perşembe günü de devam edeceği, cuma ve cumartesi parçalı ve az bulutlu bir hava olacağı belirtildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Van’da güvenlik nedeniyle önemli bir alana doğalgaz verilemediğini, bu sebeple kömür sevkıyatı başlattıklarını bildirdi.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 1 hafta, bölgedeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 3 gün ara verildi. Bitlis’in Tatvan ve Adilcevaz ilçelerinde merkez ve köylerdeki okullar bugün için tatil edildi.

VATANDAŞLAR ENKAZ ALTINDAKİLERİ BÖYLE KURTARDI / WEB TV

VAN'DAKİ DEPREM ANI KAMERADA / WEB TV

Hastaneler doldu taştı

Erciş’te, yaralananlardan bir bölümü Bitlis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanede bazı servisler boşaltılarak, depremde yaralananlara ayrıldı. 60 yaralı ise Ağrı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bu kişilerden durumu ağır olan 10’u ameliyata alındı. Ağrı’da çok sayıda vatandaş, depremzedelere kan vermek için hastaneye koştu. Erciş’te enkaz altında can verenlerin cenazeleri de Erciş Devlet Hastanesi’nin bahçesinde toplandı. Yaralılar da hastanenin bahçesinde tedavi edildi. Bölgeye ilk olarak ulaşan 96 kişilik Kızılay ekibi, Erciş stadyumunda çadırkent oluşturmak için çalışma başlattı. Bitlis’te de depremzedeler, İsmail Eren Spor Kompleksi’nde kalabilecek.

Doğalgaz alarmı

SİGARA İÇMEYİN


YÜZEYE yakında olması nedeniyle depremde çok sayıda bina hasar gördü. Van ve çevresinde telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Van’da doğalgaz boru hattında meydana gelen sızma nedeniyle gaz kesildi. Polis, şehir merkezinde sigara içilmemesi anonsu yaptı. Bazı mahallelerde su borularının patlaması nedeniyle, kentte su da verilemedi. Depremle birlikte sokağa fırlayan halk, artçı şokların devam etmesiyle paniğe kapıldı. Bir çok kişi araçlarla kenti terk etmeye başladı. Bölgedeki devlet hastanelerinin neredeyse hepsi hasar gördü ve hastalar bahçeye taşındı.

ENKAZDA YANGIN ÇIKTI / WEB TV

ENKAZ ALTINDAN YÜKSELEN ÇIĞLIK / WEB TV

ARTÇI DEPREM SİİRT'İ SOKAĞA DÖKTÜ / WEB TV

BİTLİS DEVLET HASTANESİ DE BOŞALTILDI / WEB TV

BAKAN AKDAĞ'DAN DEPREM AÇIKLAMASI / WEB TV

BEŞİR ATALAY'DAN DEPREM AÇIKLAMASI / WEB TV

YARALILAR ERCİŞ DEVLET HASTANESİNE SEVK EDİLİYOR / WEB TV

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle