GeriGündem - 25 derecede 8 saatlik kurtarma operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

- 25 derecede 8 saatlik kurtarma operasyonu

Muş'ta, kardan yolu kapanan merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Yukarı Yongalı Köyü'ne bağlı Çengili Mezrası'nda oturan 8 aylık hamile 40 yaşındaki Hayriye Aslan, 8 saat süren operasyonun ardından hastane ulaştırıldı. Eşini 1 kilometre boyunca sırtında taşıyıp greyderle gelen ekibe teslim eden 45 yaşındaki Abdurrahim Aslan, “Neyseki eşimi hastaneye yetiştirdik. Sağlığı iyi” dedi.

Yukarı Yongalı Köyü, Çengili Mezrası'nda oturan 8 aylık hamile Hayriye Aslan'ın önceki gece kanaması başladı. Çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü bölgede yolları kapalı olan köylüler, Muş Valilği'ni arayıp yardım istedi. Kriz merkezi, mezranın yolunun açılması için 2 greyder ile 112 Acil Servis'e ait ambulans ve doktor gönderdi. Sıfırın altında 25 dereceye varan soğukta boyu yer yer 2 metreyi bulan karayolunda çalışan ekipler, yaklaşık 6 saatte Yukarı Yongalı Köyü'ne ulaşabildi. Daha sonra da köye 7 kilometre uzaklıktaki mezraya ulaşmaya çalışan ekipler, dağ mezrası olan Çengili Mezrası'na 1 kilometre kala daha fazla ilerleyemedi. Bu sırada mezrada hasta olan 8 çocuk annesi Hayriye Aslan'ı sırtına alan eşi Abdurrahim Aslan, yabani hayvanların saldırı ihtimali üzerine eli silahlı köylülerle birlikte greyderin bulunduğu yere kadar gitti. Greydere alınan Aslan, Yukarı Yongalı Köyü'ne götürüldü. Burada bekleyen ambulansa bindirilen Hayriye Aslan, toplam 8 saat süren çalışmanın sonucunda Muş Kadın Doğum Hastanesi'nde götürüldü.

Hayati tehlikeyi atlatan Hayriye Aslan'ın ve karnındaki bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen doktorlar, “Biraz daha geç kalınsa hastayı kan kaybından kurtaramayabilirdik” dedi. Eşinin kurtulmasına sevinen Abdurrahim Aslan, “Mezramızın yolu 3 gündür kapalı. Hamile eşimde kanama başlayınca değil Muş'a köye bile götüremedik. Köy Hizmetleri ve 112 Acil Servis ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle