GeriGündem 25 asker 'doğal afet şehidi' sayıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  62
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

25 asker 'doğal afet şehidi' sayıldı

Afyon'da patlamada şehit olan 25 askerin "doğal afet şehidi" sayıldığı yönündeki haberler tartışma yarattı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Taner Uran, bu ibarenin neye göre mektuba yazıldığını anlamadığını belirterek, "Ailelere sadece 33’er bin TL ödenecek. Bu aileler çekinmesinler ve devlet aleyhine maddi manevi tazminat davası açsınlar" dedi.

25 asker 'doğal afet şehidi' sayıldı
refid:21705321 ilişkili resim dosyası

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Afyonkarahisar’daki cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin ailelerine gönderdiği mektupta askerlerin "görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğu"nun belirtilmesine şehit yakınları isyan etti.

CEPHANELİK PATLAMASINDA 25 ASKER ŞEHİT OLDU / Foto Galeri

'O cümle doğru olmamış'

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Taner Uran, bu ibarenin neye göre yer aldığını anlamadıklarını belirterek, "Ancak bu cümle bence doğru olmamış. Askerlerin vazife şehidi sayılmaları nedeniyle ailelerine üç bin lira ölüm yardımı ödendiğini kaydeden Uran, "Mehmetçik Vakfı da 30’ar bin TL yardımda bulunulacak" dedi. Uran şöyle devam etti:

'Dava açsınlar'

"Bu askerler terörle mücadele sırasında şehit olsalardı ödenecek bu paraya ek olarak 60’ar bin TL daha verilecekti. Bu para bile az iken askerlerin ailelerine sadece 33’er bin TL ödenmesi çok çok az. Bu aileler çekinmesinler ve devlet aleyhine maddi manevi tazminat davası açsınlar. Sonuçta Uludere’de ölen insanların ailelerine 123’er bin TL verildi. Bu insanların geçtiğimiz günlerde gerçekleşen BDP kongresinde yer aldıklarını, o kongrede terör örgütünün eli kanlı elebaşının resminin Türk bayrağı üstüne asıldığını unutmamak gerekiyor."


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle