Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İzmir'de Suriyeliler parklarda kalıyor

Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
30 Ağustos 2013
  İzmir'de Suriyeliler parklarda kalıyor

  İZMİR, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli’lerin akınına uğruyor. Kente gelip kalacak yer bulamayan Suriyeliler, Konak Meydanı da dahil olmak üzere şehrin çeşitli noktalarında açık alanlarda yatıp kalkıyor.

  İzmir son haftalarda adeta Suriyeli akınına uğruyor. Neredeyse her gün yeni gruplar gelip kente yerleşiyor. Kimileri ucuz otellerde, kimi Suriyeliler de kiraladıkları evlerde kalıyor. Tek göz odada yaklaşık 20 kişinin birlikte kaldığı oluyor. Bu akın, insanlık dramını da beraberinde getiriyor. Konak Meydanı’nda yeşil alanlar üzerinde gece gündüz çocukları ile birlikte barınan yardıma muhtaç çok sayıda Suriyeli aile dikkat çekiyor. Basmane semtinde de çok sayıda Suriyeli yaşıyor. Bu semtte oturanlar, sabah kaltıklarında yandaki evlerde kalabalık Suriyeli komşularla karşılaşıyor.

  GÖRÜNTÜLENMEK İSTEMİYORLAR

  Kente yerleşen Suriyeliler fotoğralarının çekilmesine de tepki gösteriyor. Aralarında Türkçe bilenler, yetkililere seslenerek, kendilerine barınacak bir yer konusuda yardımcı olunmasını istiyor. Konak Meydanı’ndaki Suriyeliler, "Hiç kimse yaşadığı vatanını isteyerek terk etmez. Ya kalıp öldürülmeyi bekleyecek ya da ailemizi kurtarmak için ülkemizi terk edecektik. İmkanı olanlar ucuz otellerde tek odalı evlerde ya da buradaki akrabalarının yanında kalıyor. Fakat bizler barınacak bir yer bulamadık. Çoluk çocuk parklarda yatıyoruz, beslenme sorunu çekiyor, banyo yapamıyoruz, temizlenemiyoruz. Valilik ve Kaymakamlıktan yardım istedik "Birkaç gün sonra gelin’ dediler. Sesimizin duyulmasını istiyoruz" diyor.


  İzmir'den Suriye sınırına en yakın nokta yaklaşık 900 km.

  Etiketler: izmir, suriye

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/08/2013 - 14:58
  Ülkemiz ne hallere geldi.Çivisi çıktı.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/08/2013 - 14:47
  hatayı beğenmediler tabii izmir daha güzel,yakında vatandaşlık kazanıp aylıkta bağlandımı alsana aslan gibi seçmen.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/08/2013 - 14:51
  Neyse. oy kullanıncaya kadar tutarlar orada. insanların çaresizliğinden nemalananlar varken bu görüntüler bitmez.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/08/2013 - 14:43
  Neticede o kadar ileri bir Demokrasiyiz ki ; Dingonun ahırı bizim yanımızda Vatikan gibi kalır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/08/2013 - 14:43
  BAŞKA ÜLKELERE GİDEN MÜLTECİLER,TÜRKİYEDEKİ GİBİ BAŞI BOŞ MU?BU İNSANLAR HAKLILAR,KİMSE ZEVK OLSUN DİYE ÜLKESİNİ TERKETMEZ,EN AZINDAN AŞ VE TEMİZLİK VE YATACAK YERLERİNİN BİR DÜZEN İÇİNDE GİDERİLMESİ GEREKİR,KIRSAL KESİMLERDE ONLARA KONTROLLÜ YAŞAM ALANLARI YARATMAK GEREK,
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/08/2013 - 14:41
  bunlar izmire kadar nasıl geliyo,ceplerinde para yoksa kim getiriyor??ülkelerinde savaş var kabul ama ya bizim insanlarımız??
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding