Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Mehmet Haberal serbest

DHA-AA
6 Ağustos 2013
  Cezasında indirim yapıldı

  Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal dün Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.Tahliye olduktan sonra Haberal'ın ilk durağı hastanesi oldu. Bu arada Haberal'a darbeye eksik teşebbüsten indirim yapıldığı ortaya çıktı.

  Ergenekon karar duruşmasında mahkeme heyeti CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin tahliyesine karar verdi. Tahliye olan Haberal'ı cezaevi önünde bir basın ordusu karşıladı. Haberal daha sonra aracıyla cezaevinden ayrılırken, yaklaşık 5 km ileride aracını durdurup CHP milletvekilleri ile kucaklaştı. Haberal, "Çok üzgünüm arkadaşlarımız burada kaldılar. Gönül isterdiki bütün arkadaşlarımızla beraber buradan gitseydik" dedi.

  HABERAL'I CEZAEVİ ÇIKIŞINDA BASIN ORDUSU KARŞILADI / FOTOGALERİ

  İLK DURAĞI HASTANESİ OLDU / HÜRRİYET TV

  ''TOPRAĞI ÖZLEDİM''

  Bir basın mensubunun ''Nereye gideceksiniz?'' sorusuna Haberal, şöyle yanıt verdi:
  "Özgürlüğün kıymetini çok iyi bilmek zorundayız. Tabiatı bir göreyim de, yeşili, toprağı göreyim. Sonra nereye gideceğime karar veririm. Çünkü toprağı özledim" diye konuştu. 


  Haberal'ı odasında büyük sürpriz bekliyor

   

  MEHMET HABERAL TAHLİYE OLDU

  SEVENLERİ KONVOYUN ÖNÜNÜ KESTİ
       
  Mehmet Haberal'ın içinde bulunduğu araç, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden çıkışının ardından TEM bağlantı yoluna girdi. Kınalı gişelerini geçtikten sonra, sevenleri tarafından konvoyun önü kesildi.
       
  Haberal, aracından inerek, gazetecilere ve bekleyenlere hitaben "Önce yeşilin ve doğanın, özgürlüğün tadını çıkartayım. Yeşili ve doğayı doya doya izleyeyim sonra nereye gideceğime karar vereceğim. Özgürlüğün kıymetini bilmek zorundayız. İçerideki arkadaşlarımız çıkmadı çok üzgünüz. Çok fazla konuşmak istemiyorum" diye konuştu.
       
  CHP Milletvekili Haberal'ın yanında bulunan eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı da "Ankara'ya gitmek, hocamızı ailesine kavuşturmak istiyoruz" dedi.

  HABERAL'IN MEMLEKETİNDE HORONLU KUTLAMA / HÜRRİYET TV
        
  4 YIL 3 AY 18 GÜN TUTUKLU KALDI

  Mahkeme ‘örgüt’ dedi

  Eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, "Ergenekon" soruşturması kapsamında 17 Nisan 2009'da tutuklandı ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.
       
  Dava kapsamında, ifadesi de kaldığı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde video konferans yöntemiyle alınan Haberal, bir süre de Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'nde yattı.
       
  Haberal 11 Mart 2011'de Adli Tıp Kurumu'nun raporu üzerine Silivri Cezaevi'ne getirildi. "Ergenekon" soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin sanığı olan Haberal, 21 Mayıs 2012'de davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin çağrısı üzerine ilk defa duruşma salonuna geldi.

  İLK DURAĞI HASTANESİ OLDU

  CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Ankara'da Başkent Üniversitesi Hastanesi'ni ziyaret etti.

  Tahliye olduktan sonra İstanbul'dan karayoluyla Ankara'ya gelen CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Hastanesi'ni ziyaret etti. Haberal'ı, burada hastane çalışanları ve çok sayıda vatandaş karşıladı.

  ''TEMENNİ EDERİMKİ BU DÖNEM GEÇSİN''

  Başkent Üniversitesi Hastanesi’ni ziyareti öncesinde açıklamada bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, şöyle konuştu:
  "Ben her zaman ülkemle, milletimle gurur duyuyorum. Ben bugün çok şükür buraya geldim ama buruk geldim. Temenni ederdim ki, oradaki bütün arkadaşlarımla beraber çıkalım. Ülkemiz bir dönemden geçiyor. Temenni ederimki bu dönem geçsin, arkadaşlarımız, oradaki masum insanlar da çıksın. Hepimiz özgürlüğümüzün kıymetini çok iyi bilelim. Ülkemize de hizmet edelim."

  HABERAL HASTANEYİ ZİYARET ETTİ / Foto Galeri

  HABERAL’A DARBEYE EKSİK TEŞEBBÜSTEN İNDİRİM YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

  Ergenekon davasında tahliye edilen CHP milletvekili Mehmet Haberal’a mahkeme tarafından önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği, ardından darbeye eksik teşebbüsten indirim yapıldığı ortaya çıktı.
  Ergenekon davasında kararını açıklayan mahkeme CHP Milletvekili Mehmet Haberal hakkında önce darbeye teşebbüs suçunun sabit olduğunu ifade ederek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
  Mahkeme, daha sonra Haberal’ın eyleminin eksik teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek cezada indirime gitti. Eksik teşebbüs nedeniyle cezayı 15 yıla indiren mahkeme, Haberal’ın yargılama sürecindeki mahkemeye karşı tutum ve davranışları nedeniyle de iyi hal indirimi yaparak cezayı 12 yıl 6 ay’a indirdi. Mahkeme yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan Haberal’ın, tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Haberal mahkeme sürecinde sağlık gerekçesiyle yaklaşık 2 yıl hastanede kalmış ancak taburcu olabileceği yönündeki raporun mahkemeden gizlendiğinin ortaya çıkması üzerine cezaevine girmişti.
       

  Mehmet Haberal Meclis açılır açılmaz yemin edecek

   

  Demirel: Haberal büyük haksızlığa uğramıştır   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/08/2013 - 14:58
  Çok merak ettim kin dolu yorum yapan arkadaşlara çok samimi bir şey sormak istiyorum tahsiliniz hangi düzeydedir? Mastır, doktora, üni, lise, ortaokul nerdir tahsiliniz? Eleştirdiğiniz adam koskoca Profeseör ha profesör'lük nasıl olunuyor nedir diye öğrenmek isterseniz açın bakın arama motorlarına..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/08/2013 - 14:27
  Bazı arkadaşlar adalet karar verdi doğrudur falan yazmış lütfen açıp okuyun ama herşeyi sizin görüşünüze ters düşeni de okuyun.Atatürk'e ve onu sevenlere bu kadar düşman olmaktan vazgeçin Atatürk'ü sevmeyebilirsiniz ama şunu unutmayın bugün kadın,erkek birçok hakkımızı ülkemizi o'na borçluyuz...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/08/2013 - 13:38
  Sadece darbe girişimleri değil fiilen yapılmış bütün sivil darbeler de yargılanmalı.. Hiçbir sözde sivil yönetim sandığın arkasına saklanarak kendi orman hukukunu topluma dayatma suçunun hukuki hesabını vermeden, yaptıkları yanına kar kalarak gönderilmemeli..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/08/2013 - 12:40
  İÇERDEKİLERİN İSİMLERİNİ VERDİ KENDİSİ KURTULDU.......
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/08/2013 - 12:31
  darbeden mahkum olan biri nasıl milleti temsilen meclise girecek.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/08/2013 - 10:53
  Merak ediyorum Sn. Genelkurmay Başkanımız, 26.Genelkurmay Başkanının Terörden ağırlaştırılmış müebbet almasına ne diyor?O terör örgütü lideri ise kendisi ne, hiç mantık yürüttü mü acaba?
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding