Gündem Haberleri

  24 saatlik kabus

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'un en popüler meyhaneler sokağı Nevizade panik içinde bir 24 saat geçirdi. Pazartesi gecesi polis ekipleri meyhalere artık dışarı masa çıkaramayacaklarını ve içki servisi yapamayacaklarını tebliğ etti, ertesi gün öğle saatlerinde ise, ‘‘Pardon, yanlışlık oldu! Konu sizi ilgilendirmiyor,’’ açıklamasını yaptı. Böylece Nevizade Sokak İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın eğlence yerleriyle ilgili uygulamalarından son anda kurtulmuş oldu.

  Gece saat 23:00. Beyoğlu'nda Nevizade Sokak meyhanelerinin servislerini kapatmasına yarım saat, müşterilerin son kadehlerini yudumlayıp, mezelerini bitirip hafif tertip kalkmaya hazırlanmalarına bir saat var. Müzisyenler oynak şarkılardan hicranlı şarkılara çoktan geçmiş. Birden sokakta bol miktarda üniformalı polis beliriyor. Sırayla tüm meyhanelere girip küçük bir kağıt imzalatıyorlar. Sokak yavaş yavaş sessizleşiyor. Herkes birbirine soran gözlerle bakıyor. Polis ekipleri imza işlerini tamamlayıp geldikleri gibi sessizce gidiyorlar.

  Nevizade Sokak sakinlerini ve müşterilerini yaklaşık 24 saatlik bir bunalıma sokan olaylar işte böyle başladı. Ertesi gün öğle saatlerine kadar süren ve sonu tatlıya bağlanan bu kabusun özeti şöyle:

  Saat 23:10. Meyhane sahipleri arasında hızlı bir trafik başlıyor. Sonra polislerin getirdiği küçük beyaz kağıdı okuyoruz:

  ‘‘İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün ilgi sayılı fakslarında içkili yerlerin yönetmeliğinin 14. maddesine göre açık alanlarda içki servisinin yapılamayacağının belirtilmesine rağmen, içkili yerlerin kapalı alanları dışına masa atmak suretiyle servis açıp hizmet verdikleri, bu durumun toplum yapısını ve genel ahlakı zedelediği gibi araç ve yaya trafiğini zora soktuğu bildirilmiştir. İlgili sayılı yazı gereği idareniz ... sayılı yerde bulunan işyerimin işletme izin belgesinde belirtilen alan dışına masa açarak içki servisi yapmamam gerektiği, içki servisi açtığım taktirde işletmemin tamamı hakkında PVSK'nun (Polis Vazife ve Salahiyatı Kanunu) ilgili maddesi gereğince işlem yapılacağı hususunun tarafıma tebliğ edildiğini imzam ile tebellüğ ederim.’’

  Bu tebligatla birlikte Nevizade'de meyhaneler artık ne kapılarının önüne masa çıkartabilecek, ne de dışarıya içki servisi yapabilecekti. Her ne kadar meyhaneler sokağındaki binalarda oturan olmasa da, bölge araç tariğine kapalıysa da İçişleri Bakanlığı'nın tesbitine göre meyhaneler hem araç hem de yaya trafiğini engelliyor, çevrede yaşayanların ahlakları üzerinde pek fena etkiler yapıyordu!

  Belki de Beyoğlu'nun en olaysız ve sakin mekánlarından olan Nevizade Sokak için bu yasak aslında yeni değil. Geçmişte de Beyoğlu'nun Refah Partili Belediye Başkanı Nusret Bayraktar meyhane, bar ve kafelerin kapılarının önüne masa çıkarmasını yasaklamış, bu yasağı Nevizade çalışanları ancak protesto eylemleriyle aşabilmişlerdi. Kafe ve barların masalarının yerlerini ise bugün yaya trafiğini neredeyse tamamen engelleyen otomobiller almıştı.

  Pardon yanlış oldu!

  Dün sabah Nevizade sakinleri (ki artık pek 'sakin' değillerdi) saat 10'da öncelikle hukiki açıdan neler yapabileceklerini konuşmak üzere biraraya geldiler. Bu toplantıdan sonra Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne giden meyhane sahipleri dışarıya içki servisi yasağına ek olarak, dışarıya masa da çıkaramayacaklarını öğrendiler. Bunun üzerine Nevizade'ye dönüp tekrar biraraya geldiler; yeni bir Nevizade Kurtuluş Şavaşı'nın temelleri atılıyordu. Çünkü Emniyet Müdürlüğü'nde görüştükleri yetkili, ‘‘Nusret Bayraktar dönemi yasağındaki gibi dışarıya masa çıkarıp protestoya girişirlerse zor kullanmak zorunda kalacaklarını’’ söylemişti. Toplantı sonucunda, ‘‘ne olursa olsun her akşam olduğu gibi bundan sonraki akşamlar da dışarıya masaları çıkarma’’ kararı alındı. Herkes akşam saatlerini düşünerek meyhanesine dönerken, Beyoğlu Emniyet Müdürü'nden bir açıklama geldi:

  ‘‘Bu tebligat Türkiye çapında tüm eğlence yerleri için yayınlandı. Ama siz bir dernek çatısı altında olduğunuz için ve bu bölge turistik alan olduğu için siz bu kapsama girmiyorsunuz. Tebligat size yanlışlıkla yapıldı.’’ Bu arada hemen belirtelim, Nusret Bayraktar dönemindeki yasaklar nedeniyle daha sonraki olaylarla daha kolay başedebilmek için meyhane sahipleri ve çalışanları Nevizade Çalışanları Derneği adı altında bir dernek kurmuşlardı.

  Bizans döneminden kalan ve Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethinden sonra da meyhanelerin varlıklarını sürdürdüğü, hatta bunların bir kısmının dünyaca tanındığı, tarihi kaynaklara göre bilinen bir gerçek. 16. yüzyılda Tahtakale civarında, 17. yüzyılda Eyüp, Galata ve Üsküdar'da son derece yaygın olan meyhanelerde Evliya Çelebi'ye göre 6 bin kişi çalışmaktaymış. Yine Evliya Çelebi'ye göre bu dönemde sadece Galata'da 200 civarında meyhane var. Özellikle 70'lerin sonundan itibaren bar ve restoranlara yenik düşmeye başlayan meyhanelerin son sığındıkları yerlerden biri olan Nevizade Sokak bakalım bundan sonra hangi badirelerle karşılaşacak. Ama şu korkunç İstanbul sıcaklarında yeni bir meyhane savaşı başlamadan bittiği için hem meyhaneler hem de müşterileri son derece mutlu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı