Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Bakanlık, Gezi için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu

Ali DAĞLAR
19 Temmuz 2013
  Bakanlık, Gezi için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvu

  Taksim Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesi için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Topçu Kışlası'nın yapımında ısrarcı olan Kültür Bakanlığı ise karşı bir hamle yaptı ve kararı Bölge İdare Mahkemesi’ne götürdü. Bölge İdare Mahkemesi, dosyayı inceleyecek ve kararını verecek. Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı kesin olacak.

  Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin, “Topçu Kışlası süsü verilen AVM yapılmasına olanak tanıdığı” öne sürülen Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali için açtığı davada idareden yeni itiraz geldi. Yürütmenin durdurulmasına yaptığı itiraz reddedilen Kültür ve Turizm Bakanlığı, kararı Bölge İdare Mahkemesi’ne götürdü. Dosya, inceleme için Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi, verilen karar kesin olacak. İstanbul 1. İdare Mahkemesi de Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ni 6 Haziran 2013 günü iptal etmişti.

  YÜRÜTMEYİ DURDURMADA İKİ KARAR
  İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi’ndeki davayı Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği açtı. Dernek, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada, “Topçu Kışlası süsü verilen alışveriş merkezi” yapılmasına olanak tanıdığı öne sürülen 27/02/2013 tarihli Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi. Dernek, Gezi Parkı’na polisin sert müdahalesinin geldiği ve olayların ülke çapına yayıldığı 31 Mayıs’ta mahkemeye başvurarak, parktaki ağaçların kesilmeye başlandığı gerekçesiyle Koruma Yüksek Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasını istedi. Mahkeme aynı gün oy çokluğuyla yürütmeyi durdurdu.

  ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ ETTİ
  Davalı Bakanlığın yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itiraz mahkemece 2 Temmuz’da yine oy çokluğuyla reddedildi. Bakanlık geçen hafta Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itiraza ret kararının kaldırılmasını istedi. Dosya, itirazın incelenmesi için talep üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi. Kararın ardından esasa devam edilecek. Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı da içeren Taksim Yayalaştırma Projesi’nin iptal edildiği, 6'ncı İdare’nin yürütmeyi durdurma talebini ret gerekçesinde ortaya çıkmıştı.

  İDARE PROJEYİ İPTAL ETTİ
  Taksim Yayalaştırma Projesi ile Gezi Parkı'nın ‘Taksim Kışlasına’ çevrilmesinin önünü açan 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarına Şehir Plancıları ve Peyzaj Mimarları ve Mimarlar Odası tarafından 1. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 3 kişilik bilirkişi heyeti, plan tadilatlarının şehircilik, planlama ve koruma ilkelerine aykırı olduğu kanaatine vardı. Mahkemenin, Gezi olaylarının sürdüğü 6 Haziran 2013’te Taksim Yayalaştırma Projesi’ni iptal ettiği ortaya çıktı. Karar, Taksim’de yayalaştırma, battı-çıktı, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası gibi tüm projeleri kapsıyor.

  adaglar@hurriyet.com.tr

   

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/07/2013 - 16:44
  Sakin Vatandaş, bi sakin ol hele!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/07/2013 - 15:46
  TENCERE TAVA BU ÇAĞDA BU KAFA! ZOR DOSTUM ZOR LAF ANLATMAK ÇOK ZOR..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/07/2013 - 15:44
  gezi=hükümetin iktidarda kalma mücadelesi. Olay 3-5 çapulcuydu.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/07/2013 - 15:43
  Bugün olanlara bakınca, Osmanlı'daki gibi ortaçağ yönetimleri bile demokrat sayılır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/07/2013 - 15:34
  Halk bu saçmalığı istemiyor. Ağaçlar dursun, çevre düzeni yapın. Atatürk kültür merkezini de yıkıp aslında uygun aynı şekilde yeniden inşa edin tamamdır. Kimle neyin restleşmesi bu ya?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/07/2013 - 15:30
  secime kadar bu konuyu kasiyacaklar.. aclik, yoksulluk,issizlik rafa kalkti.. magrurum da magdurum...
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding