Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

AK Partili Yiğit: Yavuz ismi değişsin

27 Haziran 2013
  AK Partili Yiğit: Yavuz ismi değişsin

  AK Parti’nin tek alevi milletvekili olan TBMM Tarım Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit önemli açıklamalarda bulundu.

  TRT Türk’de Ömer Şahin’in “Görüş Farkı “ programına katılan Yiğit, Alevilerdeki öfkenin sebebi olarak 3’ncü köprüye Yavuz Sultan Selim ismi verilmesini gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “ismi değiştirin” çağrısı yapan Yiğit, “500 yıl önce kapanmış bir olayın üstünü açmaya çalıştılar, isim koydular.Ben karşı çıktım, halen de karşı çıkıyorum. Bunun değişmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanından da bunu istirham ediyorum. Bu ismi açıkladı ama bu yasa değil. Alevi toplumunun hassasiyetlerini göz önüne almaları lazımdı. Bilerek ya da bilmeyerek alınmadı. İnanıyorum ki, yakın zamanda o isim değişecektir” dedi.

  Yavuz İsmi değişirse kırgınlıklar biter

  Nevşehir ve Tunceli’deki Üniversiteye Hacı Bektaş ve Pir Sultan isimlerinin verilmesinin tepkileri dindirmeye yetmeyeceğini öne süren Yiğit şöyle devam etti:“Aleviler şu anda kırgın, küskün.Hacı Bektaş Veli’nin adını 50 üniversiteye versen de Yavuz ismi değişmediği sürece bir anlam ifade etmez. Önemli olan bu ismi kaldırabilmek. İsim değişirse kırgınlık,dargınlık biter”

  Ak Parti’de Alevi olarak hep saygı gördüm

  Geçmişte SHP’de politika yapan ve iki dönemdir AK Parti’den milletvekili  olan İbrahim Yiğit, Alevi kimliğinden dolayı partide hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. “AK Parti’de hep saygı gördüm. Milletvekili,bakanlar ve Sayın Başbakanımızla ilişkilerimiz gayet sıcak. En ufak bir zorluk görmedim. Her konuyu da rahatça konuştum” diyen İbrahim Yiğit, yaşanan sorunların Cumhuriyetin ilk yıllarına dayandığını anlattı:“ Daha önce Alevilerin tekkeleri vardı, burada cemler yapılırdı. O zaman Devlet eliyle Diyanet kuruldu.1925’te Alevilere bir daire başkanlığı verilse belki bu sorun olmayacaktı. O zamandan beri Cemler gizli yapıldı”

  Cemevi sorunu böyle aşılabilir

  Türkiye’de cemevi sayısının 1000’i aştığını açıklayan İbrahim Yiğit, bunların yasal statüsü olmadığını hatırlattı. Cemevi sorununun çözümü için “Devrim Kanun”ları arasında olan Tekke ve Zaviyelerle ilgili düzenlemenin kaldırılması gerektiğini söyleyen Yiğit, bunun dışında geliştirilen bir formülü de açıkladı: “Geçen dönem Faruk Bey’in başkanlığında 5 kişilik bir komite oluşturduk. Bir rapor hazırlandı ve şöyle bir sonuç çıktı. Dediler ki, kamu yararına bir vakıf konulsun. Bu vakıf kültür ve cemevleri inanç merkezi olsun. Tasavvuf felsefesi de var işin içinde. 50 kişilik bir mütevelli heyeti olsun. Altında da 10 kişilik bir yönetim kurulu olsun. Cemevlerini bir çatı altında toplayalım. Cemevleri, Hacı Bektaş’a bağlı dernekler var. Pir Sultan’a bağlı dernekler var. Kamu yararına olduğu için devletten ödenek gelecek. Önemli olan cemevlerine yasal bir statü kazandırmak. İnsanların özgürce inançlarını yerine getirmesini sağlamaktır.”

  Aleviler niye CHP’ye oy veriyor?

  İbrahim Yiğit, Alevilerin 7 çalıştay düzenleyen AK Parti yerine neden CHP’ne oy verdiği sorusuna ise, “Aleviler Demokrat Parti’ye de oy verdiler. Toplumda o kadar ajite ediliyor ki, efendim şeriat gelecek, şu gelecek, bu gelecek. Aleviler de özgürlüklerine ve yaşamlarına düşkün, saygınlar. Türkiye’de bu korku politikasını bir türlü aşamadık. AB’ye entegre olmaya çalışan Türkiye’ye ne komünizm ne de Şeriat gelir. AB’ye entegre olmaya çalışacaksın, kalkıp şeriat diyeceksin. Buna gülerler” sözleriyle karşılık verdi.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/06/2013 - 15:22
  bir sünni olarak yazıyorum ki benim için meshebin hiç önemi yoktur aleviler bu ülkede vergisini veriyor bu kimliği benim kadar hak ediyorsa onların dini görüşlerine saygı duymak zorundasınız nasıl imamın maaşını ödüyorsanız alevi dedesi de devlet tarafından desteklenmeli adalet budur.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/06/2013 - 15:14
  İSMİ DEĞİŞTİRSEN SUNNİLER GÜCENECEK,,DEĞİŞTİRMESEN ALEVİLER,,ALEVİLER CHP YE OY VERDİĞİNE GÖRE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ ZOR GÖRÜNÜYOR..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/06/2013 - 15:12
  düm dünya ne diyor RESPECT yani saygı sadece dine degil her şeye insana-dogaya-hayvana ,şimdi bazı kendi bilmez vibratör tipler var onlar hayır efendim yavuz selim kalsın diyor peki yarın çogunlugu kaybetseniz gelende 4 üncü köprüyü yapsa ve deseki SALMAN RÜŞDİ köprüsü ne dersiniz?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/06/2013 - 15:11
  Bir Alevi olarak olarak ne AKP yi samimi buluyorum nede CHP yi, AKP nin damarı sünni damar, CHP nin ise fazlaca elitist - beyaz TÜRK- laik yaşam biçimini benimsemiş sünni Türkler'den oluşması.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/06/2013 - 15:10
  halka sorulmadığı için ben o köprüye bundan sonra MEVLANA köprüsü adını verdim benim için o köprünün ismi MEVLANA KÖPRÜSÜ
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/06/2013 - 15:08
  MEVLANA köprüsü kim olursan ol yine gel okadar anlamlıki avrupa ve asya kıtaları arasındaki bir köprüye bu ismi vermek
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding