Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Taksim'de Lezbiyen gay, biseksüel, travesti, transeksüel yürüyüşü

Seyit ERÇİÇEK-Abdullah YILDIRIM/İSTANBUL
23 Haziran 2013
    "Direniyoruz ayol"

    İstanbul LGBT (Lezbiyen gay, biseksüel, travesti, transeksüel) Dayanışma Derneği, yaklaşık 2 bin kişiyle İstiklal Caddesi’nde 4. Trans Onur Yürüyüşü’nü “Ekmek Adalet Özgürlük” sloganıyla yaptı.

    Saat 17.00’de Tünel’den başlayan, yürüyüş Taksim Meydanı’na ilerlerken, İstiklal Caddesi’ndeki halk alkışlarla destek verdi. Ellerinde gökkuşağı renginde bayraklar taşıyan LGBT Dayanışma Derneği üyeleri, yol boyunca “Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa”, “Her yer Taksim her yer dreniş”, “Transfobik devlet istemiyoruz”, “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganlar attılar. Sloganlara, bir davulcu, bir de babrukacı eşlik etti. Rengarenk giyisilerle yürüyüşe katılanlar “Direniyoruz ayol”, “Yasak da neymiş ayol”, “Her yerdeyiz ayol” yazan dövizler taşıdılar.

    TRANS ONUR YÜRÜYÜŞÜNDEN KARELER

    Davul, tef gibi çeşitli enstrümanlar çalan grup üyeleri, Tünel'de bir süre oturdu.

    Grup adına açıklama yapan Beren Azize, her sene olduğu gibi bu sene de zulme, baskıya karşı tek ses ve renk olmak için birarada olduklarını söyledi. Son bir yılda 18 arkadaşlarının cinayete kurban gittiğine dikkati çeken Azize, "Eşcinseller ve transseksüeller aileleri tarafından kaçırılıp, kaybedildiği için buradayız. Trans kadınları zorunlu seks işçiliğinin cenderesine iten transseksüel düşmanlığına karşı buradayız, biraradayız" dedi.

    Beren Azize dün olduğu gibi bugün de direnmeye devam edeceklerini belirterek, "Cinselliğin siyahları olan bizler; dünyanın tüm siyahları ile birlikte kolkola sokaklarda özgürlük şarkıları söyleyeceğimiz günleri hep beraber yaratacağız. İnanın translar özgür olsa, dünya yerinden oynar. Yaşasın Gezi kardeşliği, yaşasın parkların kardeşliği" ifadelerini kullandı.

    CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Binnaz Toprak ve Yalan Dünya Dizisi’nde oynayan Tiyatro Oyuncusu Füsun Demirel de yürüyenler arasındaydı.

     

    Her türlü hakkı saklıdır.

    Viplay - Yorumlarınızı Yazınız
    Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
     ADnet  
    Reklam için
    © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding