Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İşte PKK'nın geri çekilme tarihi

Okan KONURALP - Faruk BALIKÇI / ERBİL
24 Nisan 2013
  İşte PKK'nın geri çekilme tarihi

  Abdullah Öcalan’ın “PKK’lı gruplar Türkiye dışına çekilme çağrısına” ilişkin ilk somut adım KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın 25 Nisan’da Irak Kürdistanı’nın Kandil bölgesinde yapacağı basın toplantıyla atılacak.

  KCK Yürütme Konseyi’nin diğer üyelerinin de katılması beklenen toplantıda Karayılan, Türkiye ve dünya kamuoyuna “Geri çekilmeye başlıyoruz” mesajı verecek. Açıklamanın ardından da Türkiye sınırına yakın PKK’lı gruplar Irak Kürdistanı’na doğru hareketlenecek.

  BAZILARI SİLAHLI GİDECEK

  Şırnak ve Hakkari Bölgelerinde bulunan PKK’lılar en kısa sürede Türkiye’den ayrılacak. Sınıra yakın bölgelerdeki PKK’lıların büyük bir kısmının silahlarıyla Türkiye’den ayrılacağı ileri sürülüyor. 25 Nisan’da başlayacak geri çekilme kapsamında Zap, Haftanin ve Hakurk bölgesine ulaşacak olan PKK’lıların, bir süre sonra Kandil’e gelmesi planlanıyor.

  TAHMİNLER 2 BİN 500

  Irak sınırına uzak bölgelerde bulunan PKK’lılar ise sınıra doğru yönelecek. Bu grubun silahlarının ne olacağı ise Karayılan’ın bugün yapacağı açıklamayla netleşecek. Çıkışların, sürecin diğer adımlarına bağlı olarak en geç altı ay içinde tamamlanması bekleniyor. Türkiye dışına çıkacak PKK’lı sayısının ise 2 bin 500 civarında olacağı tahmin ediliyor.

  GERİ ÇEKİLME DURUR MU

  Tüm PKK’lıların Türkiye’yi terk etmelerine ilişkin ise KCK tarafından bazı şartlar ileri sürüldüğü iddia ediliyor. “Anayasadaki vatandaşlık tanımının değiştirilmesini, seçim barajının düşürülmesini, yerel yönetimler özerk şartının uygulamaya konulması, KCK yöneticilerine siyaset yapma yolunu açacak düzenlemelerin yapılması” vb. şartların yaşama geçmemesi halinde “çıkışın” yavaşlayabileceği ya da “durabileceği” savunuluyor.

  PKK’NIN 24 NİSAN KARARI

  Karayılan’ın yapacağı “PKK’nın 24 Nisan Kararı” açıklamasını takip için Türkiye ve bölgeden yaklaşık 50 gazeteci bu sabah saatlerinden itibaren Kandil’e gidecek. KCK yönetimi açıklamayı izleyecek basın mensupları için öğle yemeği de düzenleyecek.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/04/2013 - 11:05
  bu tarihte bu geri çekilme şartlarıda don lastiği gibi uzadıkca uzayacak bunu hepimiz görecez birkere ellerine kozu verdik ne istekleri biter artık nede çekilme şartları ,,,
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/04/2013 - 10:58
  Sürekli muhalefet.. 3-4 aydır çatışma yok şehit haberleri yok adamlar yurdumuzu terk ediyor sizler hala yok şöyleymiş yok akil adamlarmış sürekli süreci baltalamaya gayret ediyorsunuz..Sayın Demirel ne demişti bir zamanlar "BENZİN VAADI DA BİZMİ İÇTİK" umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/04/2013 - 10:57
  ACABA AKİL İNSANLAR GEZERKEN ŞEHİT AİLELERİNİN VEYA BİR GAZİNİN DE HAL VE HATIRLARINI SORABİLİYORLARMI....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/04/2013 - 10:55
  Şartları hep PKK ileri sürüyor,hükümet ise yine sus-pus.PKK savaşla elde edemediklerini bu süreçle elde etme yolunda.Yerel yönetimlere özerklik ve KCK nın legal bir parti olarak kabul edilmesi dahi bu ülkenin bölünmesidir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/04/2013 - 10:53
  Çekilme derken, dün TV lerde gördüğümüze göre, pkk yerine bizim askerlerimiz çekiliyor güneydoğudan. Acaba çekilmeden kasıt bu mu? ya da askerimiz yerine kuzey ıraktan çekilip güneydoğuya yerleşmeden mi bahsediliyor. Biliyorsunuz, imralının yol haritasında "öz savunma gücü"nden bahsediliyor..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/04/2013 - 10:50
  Çekilme şartları sadece medyaya yansıtılan ve sansüre uğramayan şartlar.Adamlar şartlar uygulanmazsa terörün devam edeceğini açıkca söylüyorlar.Gerçekten barış isteyenler böyle hareket etmez.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding