Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Şahin: "Akil insanlara bir şey olursa sorumlusu Bahçeli'dir"

Ali LEYLAK- Ömer ŞULUL- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)
22 Nisan 2013
  Şahin: "Onlara bir şey olursa sorumlusu Bahçeli"

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ’çözüm süreci’nde devreye giren Akil İnsanlar heyetlerindekilerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterildiğini iddia etti.

  Şahin, "Mitingde ’Vur de vuralım, öl de ölelim’ deniliyor. Kimi vurmak, kimi öldürmek için talimat vereceksiniz. Akil insanları hedef gösterdiniz. Akil insanların başına bir hal gelirse sorumlusu Devlet Bahçeli’dir. Militanlarına akil insanları hedef göstermiştir" dedi.

  BOZDAĞ: "BAHÇELİ KARDEŞLİĞİ BOMBALIYOR"

  Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 8’inci Bölge Toplantısı Şanlıurfa’da düzenlendi. El Ruha Otel’de yapılan toplantıya; Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hükümetin çalışmalarını anlattı ve hükümet olarak güzel bir gelecek için çalıştıklarını söyledi. TBMM 23 Nisan’da olağanüstü toplanacağını ifade eden Şahin, "İçinden geçtiğimiz bu süreçte 23 Nisan 1920’de bu topraklarda hakim olan o ruh birlik ve beraberlik heyecanına hepimizin ihtiyacı var. Bu yılki kutlama törenleri bir kavgaya, bir sataşmaya meydan bırakmamalıdır. Türkiye’nin en önemli sorunu olan terörün bitmesini sağlayacak ruha, kardeşliğe, dostluğa ihtiyacımız var" dedi.

  1925 yılında İsmet İnönü’nün talihsiz bir konuşma yaptığını ve bu sözlerin bahane edilerek terör estirildiğini iddia eden Şahin şöyle konuştu:

  "Cumhuriyet gömleğini giydiğimizde ilk düğmesini yanlış iliklediler. AK Parti o düğmenin çözümlerini başlattı ve yeniden kardeşçe iliklemeye başladı. Şimdi yeniden o ruhu tüm ülkeye yayacağız. Farklılıklarımız var, birbirimizin değerlerine saygı göstereceğiz ve birlikte yaşayacağız. Bu anlayışla birinci meclis açıldı. 1925’te ise bir hata yapıldı. İsmet İnönü 2 yıl sonra talihsiz bir konuşma yaparak; ’Vazifemiz Türk vatanı içerisinde bulunanları Türk vatandaşı yapmaktır. Bu milletin efendisi Türk’tür. Türk olmayanların tek bir işi vardır o da hizmetçiliktir’ dedi. Bu sorunlar o zaman başladı. Hiçbir gerekçe kanın ve terörün nedeni olmaz. Kimse bir şeyleri bahane ederek bu ülkede terör estiremez."

  ’SORUNLARI SİLAHLA ÇÖZEN BİR ÜLKE YOKTUR’

  Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeler de yapan Mehmet Ali Şahin, "Bazıları bu sürecin bitmesini silahla mücadele edilmesini istiyor. Biz 30 yıldır silahla mücadele ettik de ne oldu? Binlerce şehit verdik. Bu böyle mi devam etmeli? Askerlik çağına gelen evlatların annelerinde bir hüzün var. Bu hep böylemi devam etmeli? Diğer ülkeler buna benzer sorunu nasıl çözdülerse biz de böyle çözeceğiz. Temasla, siyasetle çözeceğiz. Sorunları silahla çözen bir ülke yoktur, biz de konuşarak çözeceğiz. Silahlar bırakılacak, terör unsurları sınır dışına çıkacak" diye konuştu.

  ’AKİL İNSANLARA BİR ŞEY OLURSA SORUMLUSU BAHÇELİ’DİR’

  MHP tarafından İzmir’de düzenlenen mitingde ’Vur de vuralım, öl de ölelim’ sloganlarının atıldığını, Devlet Bahçeli’nin de akil insanları kast ederek; ’63 aklı karışık bu sesten ürkmelidir’ dediğini hatırlatan Mehmet Ali Şahin şöyle devam etti:

  "Kan akarken bölünmeyen ülke, kan durunca nasıl bölünecek. Bunu iddia eden bir siyasi parti İzmir’de de aynı şeyleri söyledi. Türkiye’nin bölünme riski neresi; Antalya mı, İzmir mi, Bursa mı bölünecek, o nedenle mi oradasınız. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde bölüneceğini söylüyor. Ben buradan Devlet Bahçeliye bir çağrıda bulunuyorum. Bölünmeyi iddia ettiğiniz yerlerde gelin, bu bölgede konuşun. Diyarbakır da, Van da, Hakkari de konuşun. Bu bölgeleri Bahçeli kafasından silmiş. AK Parti 81 ilde var ve halkıyla bir olan bir parti olarak bu ülkeyi kimseye böldürmeyecektir. Bu ülkenin teminatı AK Partidir. Mitingde; ’Vur de vuralım öl de ölelim’ deniliyor. Kimi vurmak, kimi öldürmek için talimat vereceksiniz. Akil insanları hedef gösterdiniz. Akil insanların başına bir hal gelirse sorumlusu Devlet Bahçeli’dir. Militanlarına akil insanları hedef göstermiştir. Hemen cevap verecekler, biz onları kastetmedik diye. Peki kimi vuracaksınız, kimi öldüreceksiniz? Kürt vatandaşlarını mı öldüreceksiniz? Terör örgütüyle mücadele edecek devletin kendisidir, polisimiz, askerdir. Adınız ’Devlet’ diye kendinizi devlet mi zannediyorsunuz. Bu ülkede bir tane devlet vardır oda Türkiye Cumhuriyetidir."

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/04/2013 - 18:07
  Hadi canım sende..! Böyle devlet adamlığı mı olur? Akil insanlara bir şey olursa sorumlusu Devlet BAHÇELİ olurmuş. Yiyin için Devlet BAHÇELİ'ye dua edin. Eğer O olmasaydı, şimdi sahip olduklarınızı rüyanızda bile göremezdiniz. İktidara her türlü desteği sağlayan Cumhurbaşkanını kim seçtirdi?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/04/2013 - 1:19
  neden bu akillerde hiç mhp ninde şu yanı doğru chp nin de şu sözü doğru onlarında olumlu fikirleri var diyen yok acaba. yoksa sadece akp tanıtımı ve ülkenin gündemini oyalamak için ortaya salınmış bir gurupmu bu akiller.düşünün bir tek cumhuriyetçi ve milliyetçi akil yok vay be ve bunlar akil.tabi..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/04/2013 - 1:10
  tek taraflı bir heyet kuracaksın sonrada adaletten bahsedeceksin. benim sorum var size ve bu heyete: "pkk bir terör örgütümüdür ?" bdp yede soruyorum bu soruyu:" pkk bir terör örgütümüdür?"
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/04/2013 - 1:08
  ya ülkeye bir şey olursa sorumlusu kim biliyormusun. barışa karşı olan varmı paralı adam tuttunuz kendi kampanyanızı yaptırıyorsunuz. bu heyeti kim seçti bahçelimi, kılıçdaroğlumu. tek taraflı heyet kurup bu nasıl demokrasi, bu nasıl eşitlik. sizlere ne olmuş anlamıyoruz artık sayın şahin.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/04/2013 - 0:09
  Eğer bu "çözüm süreci dedikleri şey milletin lehine ise"sonuçta nelerin yapılacağı millete açıkça anlatılmalıdır.Yoksa Akp yandaşlarının yanına bir kaç santçıyı katıp ortalığa salmakla milleti ikna edemezler.Bu konu her Türkiye Cmhuriyet vatandaşının gleceği ile ilgilidir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/04/2013 - 23:25
  Sahin hangi akil insanlardan bahsediyor,o sokaga milletin arasina saldiklari gidin akpnin yaptigi yalnislari iyi gösterin dedikleri kisilermi,AKP korkmasin Türk Milleti medenidir,yobaz degildir,bunlara verse verse akp zarar verir baskalarin üzerine yamarlar,bunlara doyduk.Oy kaygilari var sonu kötü.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding