Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

ÖSYM ava gideni avladı

Esra KAYA/ANKARA
10 Nisan 2013
  Ava gideni avladı

  ÖSYM Yabancı Dil Sınavı’nın sorularında tüm imla işaretlerini kaldırarak bu yolla ezbere soru cevaplanmasını engelledi. Uzmanlar, adayların mahkemeye başvurabileceğini söyledi.

  ÖSYM, KPDS ve ÜDS’nin yerine, bu yıl ilk kez yapılan Yabancı Dil Sınavı’nda uzun paragraf soruları da dahil olmak üzere imla işaretlerinin tamamını kaldırdı. Bu kararla, dershanelerde de öğretilen, imla işaretlerine göre en az 10- 15 sorunun formülasyonla cevaplanmasına yönelik formülleri işe yaramadı.

  SINAVDA TAKTİK İŞE YARAMADI

  7 Nisan Pazar günü yapılan Yabancı Dil Sınavı’na 300 binden fazla aday katıldı. Adaylar, 32 dilde yapılan yabancı dil sınavlarına kamuda uzman olabilmek, üniversitede akademik kariyer için girdiler. Uzmanlar, söz konusu uygulamanın sınav kurallarına uymadığını, adayların dava açma haklarının olduğunu iddia etti.

  VİRGÜLDEN SONRA ‘THAT’ GELMEZ

  Ancak ÖSYM yetkilileri, imla işaretlerinin kaldırılması işleminin, yabancı dil bilen ile bilmeyeni ayırt etmek için yapıldığını savundu. ÖSYM yetkilileri, “Daha önce adaylar, özellikle İngilizce sınavında imla işaretlerinden sonra hangi bağlaçların geleceği formülünü ezberleyerek 10-15 soruyu hiç okumadan bile çözebiliyorlardı. Virgülden sonra ‘That’ gelmez gibi formüller uygulanıyordu. Bu adaylar arasında adaletsizliğe neden oluyordu” dedi.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/04/2013 - 16:51
  Adalet mi? Komikliğe bakar mısın? Öğretilmeyen ingilizce için insanlardan taklalar atması isteniyor. Sonra da adaletli olalım deyip basıyor kazık soruyu. Adaletli olmak için önce İNSAFlı olmak lazım...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/04/2013 - 15:29
  Nasıl bir intikam şekli bu ya. Hangi akılla bir dilin imla kurallarını kaldırabiliyorsunuz. "Yaşlı, hizmetçiyi yanına çağırdı." ile "Yaşlı hizmetçiyi yanına çağırdı." aynı anlama mı geliyor virgül olmadan.................
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/04/2013 - 10:02
  sorular aynı zorluk derecesinde süre yarım saat kısa...dişhekimi ve doktorların uzmanlığa girmesini çok zorlaştıracak bu uygulamalar ...okurken ne verdinki şimdi süper İngilizce istiyorsun...zengin çocuklarıyla karıştırdı bizi ÖSYM..etkilerini yakında tus ve dus a girecek aday kalmayınca görürsünüz.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/04/2013 - 7:15
  imla olmadığı için cümlelet anlamsızlaştı, anlamak için tekrar okudum hep, hayatımda en çok zorlandığım sınavdı, süre yetmedi, kabus gibi 115dk geçirdim. sınav çok zor ve dikkate dayalıydı.
  Niye? virgulden sonra that gelmeyecegi bilgisi ingilizce bilgisi kapsaminda degil mi?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/04/2013 - 4:08
  ???? Haberi okudum inanamadım, bir dilin hangi dil olursa olsun yazılı metninden imla işaretlerini kaldırarak soru sormak Türk zekasının işi mi, dünyada örneği var mı gerçekten merak ettim?
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding