Gündem Haberleri

  23 TL’ye 10 saat Suriyeli

  Rıza ÖZEL
  03.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

  İçsavaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan binlerce Suriyeli, hayatlarını sürdürebilmek için tarlalarda işçilik yapıyor. Günlüğü 23 liradan mısır toplayan Suriyeliler arasında öğrenci de var, öğretmen de.

  Amik Ovası’nda tarlalarda çalışan Suriyelilerin büyük bölümü aylar önce Türkiye’ye gelip sınır kentlerde ve yakın köylerde ev kiralamış, kamplarda kalmayan orta gelir seviyesinden insanlar. Gün geçip çatışmalar sürdükçe memleketlerine dönemeyen ve tarlalarda işçilik yapmak zorunda kalan Suriyeliler günlüğü 25 liraya çalışıyor. Aldıkları paradan 2 lira “Çavuş” olarak anılan tarlalardaki işi ayarlayan kişilere kesiliyor. Sabah 06.30’da başlayan tarla mesaisi 16.30’a kadar sürüyor. Mısır ve pamuk tarlalarındaki Suriyelilerin başında bulunan Çavuşlar, işçilerle günlük çalıştıklarını söyledi. Reyhanlı ilçesindeki köylerde ev kiralayan Suriyelilerin, zor şartlarda kaldıklarını belirten Çavuşlar, “Çoğu kısa sürede dönmek için gelmiş. Burada 100 liralık bir iki odalı evler onlar gelince 400-500 liraya çıktı. Evlerde köylünün oturmadığı boş binalar. Aynı evde onlarca Suriyeli birlikte kalmaya başladı” dediler.

  Altı ay önce Suriye’den gelen 23 yaşındaki Matematik Öğretmeni Cumana Alibeg, İdlip’te Latikirif Lisesi’nde çalıştığını söyledi. 2 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra kaçarak Türkiye’ye geldiğini belirten genç öğretmen, kısa sohbetin ardından tarlalarda çalışırken fotoğrafları çekilince utanıp eşarbı ile yüzünü gizliyor. Alibeg, tarlalarda çalışanların çoğunun okul çağındaki gençler, çocuklar olduğuna dikkat çekerek üzüntüsünü dile getiriyor. İdlip’te Ahmet Ali Lisesi’nde öğrenci olduğunu söyleyen 15 yaşındaki birinci sınıf öğrencisi Nur Beyk, bir yıl önce ailesiyle Türkiye’ye geldiğini anlatıyor. Anne-babası ve 5 kardeşi ile İdlip’ten Türkiye’ye kaçtıklarını belirten Beyk, Maden Boyu Köyü’nde kiraladıkları evde yaşadıklarını, hayalinin de bir gün Suriye’ye dönüp okulunu bitirmek ve öğretmen olmak olduğunu söylüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı