Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Dicle Üniversitesi'nde olaylar çıktı

Mehmet TÜRK - Bayram BULUT/ DİYARBAKIR, (DHA)/ A.A
8 Nisan 2013
  Dicle Üniversitesi'nde olaylar çıktı

  Diyarbakır Dicle Üniversitesi kampüsünde karşıt görüşlü iki öğrenci grubu arasında bildiri dağıtımı konusunda çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin de müdahale ettiği kavgada 4’ü öğrenci 1’i polis, 5 kişi yaralandı.

  İlahiyat Fakültesi önünde toplanan ve ellerinde sopalar bulunan bir grup öğrenci, ’Kahrolsun PKK’ sloganı atarak Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi binasının önüne kadar yürüdü. Burada ellerindeki bildirileri dağıtmak isteyen bu grup ile onlara izin vermek istemeyen karşıt görüşlü öğrenci grubu arasında çıkan tartışma, kısa sürede taşlı- sopalı kavgaya dönüştü. Çıkan kavgaya güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Olaylarda, slogan atarak gelen gruba engel olan gruptaki 3 öğrenci ile bir polis yaralandı.

  İlahiyat Fakültesi öğrencileri, ellerinde taş ve sopalarla kampus alanında, tekbir getirerek, polis kontrolünde öğrenci yurduna kadar yürüdü.

  Hafif yaralanan 3 öğrencinin gözaltına alınması üzerine yaklaşık 500 öğrenci, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi girişinde oturma eylemi yaptı. Saatlerce süren eylem sırasında polis yetkilileri ile öğrenci temsilcileri arasında uzun süren görüşmeler oldu. Ardından gözaltına alınan öğrenciler, sağlık görevlilerin yaptığı müdahaleden sonra serbest bırakıldı.

   

  DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDE OLAYLAR ÇIKTI / FOTO GALERİ

  Oturma eylemi sırasında çok sayıda öğrencinin katılımı ile sayıları artan sol görüşlü öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasından sonra bu kez slogan atarak yürüyüşe geçti. ’Kürdistan faşizme mezar olacak’, ’Dişe diş kana kan intikam intikam’ sloganları eşliğinde yürüyen öğreciler, İlahiyat ve Hukuk fakülteleri güzergahını kullanarak Tıp Fakültesi Hastanesi yakınından kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, Dicle Üniversitesi’ne ait 21 EJ 225 plakalı resmi bir araç, kimliği öğrenilemeyen bir öğrenciye çarptı. Aracın çarptığı öğrenci refüje düştü. Arkadaşlarının yardım ettiği öğrenciğinin burun ve başının arka kısmından kan aktığı görüldü. Yaralı öğrenci, olay yerine çağrılan ambulans ile Dicle Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

  Kent merkezine doğru yürümek isteyen kalabalık öğrenci grubuna, üniversite köprüsü girişinde müdahale edildi. Güvenlik güçleri gaz bombaları tazyikli su ile müdahale ettikleri öğrenciler de taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

  Üniversite yerleşkesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, üniversiteye giden yol üzerine çıkan öğrencilerin buradaki oturma eylemi uzun süre devam etti. Üniversite Köprüsü’nden gidiş-gelişlere izin verilmezken, acil hastalar ise Silvan Köprüsü üzerinden hastaneye götürüldü.

  Öte yandan Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’nde sabah saatlerinde çıkan çatışmada, bina girişinde bulunan birçok kapı ve pencere camının kırıldığı görüldü.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/04/2013 - 18:48
  kahrolsun pekaka diye slogan atan gençlerimizi alınlarından öpüyorum...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/04/2013 - 18:46
  hizbullah-PKK kavgası imiş
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/04/2013 - 18:34
  Üniversiteye gidenler Sopalarla,bıçaklarla okumaya giderlerse,bu okul Sisteminde bir bozukluk var demekdir,daha ilk hata Universiteye alınmadan önce bu Vatandaşlarla, Okul yönetimi arasında bir anlaşmanın yapılmaması, öğrenci olarak şiddet i ve ideoloji okula getirmek isteyen,okuldan atılır diye.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/04/2013 - 18:34
  Bireylerin sorumluluğu arttırılmalı, bunun için ilkönce Üniversite yönetimi ile öğrenciler arasında bir Okul anlaşması yapılmalı,her öğrenci, Okulda ve Okula ait alanlarda Siyasi,ideolojik ve şiddet i içeren bir eylemde bulunursa, Okuldan atılır diye. Birey kendi yaşamı üzerinde sorumlu olma
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/04/2013 - 18:29
  Insanlar kendi yaşamları için sorumlu,eğer bu iki grup Üniversiteyi savaş alanı olarak seçmişlerse yanlış yapmışlar.Üniversitede bilgiler öğrenilir,nasıl birbirini dövecekleri öğrenilmez, bu öğrenci kardeşlerim bir karar almaları lazım ya okuyacaklar yada kavga etmek istiyorlarda Üni yi bırakacaklar
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/04/2013 - 18:28
  Bunun Devlet Bahçeli ne alakası var. Dicle üniversitesindeki Milli görüşçülerle pkk'lı bölücülerin kavgası. Her şeyi Devlet Bahçeliden bulmayın. Birazda Teröre cesaret veren ikitidara tepki gösterin.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding