Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

TSK'da astsubay devrimi

Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
30 Mart 2013
  TSK'da astsubay devrimi

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nde sessiz sedasız bir devrim yaşandı; TSK, son dönemde gündemde yoğun olarak tartışılan ve ordu içinde sayıları 100 bine ulaşan astsubayların dertlerini dinlemek, bunu doğrudan komutanlara iletmek için, bir çeşit "ombudsmanlık" müessesesi kurdu.

  Önce Hava ve Deniz kuvvetlerinde kurulan, yaklaşık bir yıl önce de en kalabalık kuvvet olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda hayata geçirilen sistem şöyle işliyor;
  TSK'da, doğrudan Kuvvet Komutanı'na bağlı çalışmak üzere astsubaylar görevlendirildi. Örneğin Kara Kuvvetleri'nde, üç astsubay doğrudan Kuvvet Komutanı'na bağlı olarak, sürekli birlikleri gezip, astsubaylarla toplantı düzenliyorlar. Astsubayların dertlerini dinleyen, isteklerini öğrenen, sıkıntılarından haberdar olan astsubaylar, bunu doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanı'na rapor ediyorlar.
  Kara Kuvvetleri'nde uygulanan aynı sistem, Hava ve Deniz Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanıığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda oluşturulmuş durumda.
   
  GENELKURMAY'DA KOORDİNASYON YAPILIYOR
   
  TSK içinde bir çeşit "ombudsmanlık" yapan bu astsubaylar, kendi kuvvetlerindeki astsubaylarla yaptıkları toplantıların ardından, hem kendi komutanlarına rapor veriyorlar, hem de Genelkurmay'da kurulan ilgili koordinasyon biriminde yapılan toplantılarda, farklı kuvvetlerde edindikleri izlenimleri karşılaştırıyorlar.
   
  SADECE ŞİKAYET DEĞİL, ÖNERİLERİ DE ALIYORLAR
   
  "Ombudsman" astsubaylar, mensup oldukları kuvvette birlikleri tek tek gezerek, tüm astsubaylarla toplantılar düzenliyorlar. Amaç, Türkiye'deki tüm astsubaylara ulaşabilmek.
  Toplantılarda astsubayların sadece şikayetleri değil, önerileri de kabul ediliyor. Ayrıca iletişim bilgilerini veren bu özel görevli astsubaylara, birliklerde görev yapan astsubayların daha sonra da ulaşmaları ve yaşadıkları anlık sıkıntıları da paylaşmaları mümkün olabiliyor.
   
  KOMUTAN, İNİSİYATİFİNDEKİ SORUNLARI HEMEN ÇÖZÜYOR
   
  "Dert dinleyen" astsubayların düzenli olarak kuvvet komutanlarına ilettikleri sorunlarda, çözüm bulunmaya da başlanmış. Ancak çözümler henüz çok sınırlı; Çünkü astsubayların dertlerinin büyük bölümü, özlük hakları gibi hükümet kararıyla çözülebilecek sorunlar. Ancak birliklerde yaşadıkları ve komutanın inisiyatifi ile çözülebilecek sorunlar konusunda, daha şimdiden pekçok çözüm yolu bulunup, hayata geçirilmiş bile.
   
  EN ÇOK ŞİKAYET; ÖZLÜK HAKLARI 
  Görevleri "dert dinlemek, öneri almak" olan astsubayların en çok karşılaştıkları şikayet ise, TSK içindeki astsubayların özlük hakları konusunda.
  Şikayetler üç ana başlıkta toplanıyor;

  MALİ SIKINTILAR
  Astsubayların en çok dile getirdikleri sorun düşük maaş. Daha önce maaşı TSK içinde bir yarbaya eşit olan kıdemli başçavuşlar, subaylara yönelik yapılan ancak astsubaylara yansıtılmayan düzenlemeler nedeniyle şu anda ancak yüzbaşı rütbesindeki subay kadar maaş alıyorlar.
  Uzun süre "devlet memuru" statüsünde olmalarına rağmen astsubaylar, 1'inci derecenin 4. kademesine yükselemiyorlardı. Son düzenlemelerle bunun önü açıldı. Ancak 1/4'ünü alan devlet memurlarında maaş farkı 400 ila 500 TL'yi bulurken, bu dereceye yükselen astsubaylardaki fark ancak 10 TL oldu.
   
  HUKUKSAL SORUNLAR
  Astsubayların bu alandaki en büyük sorunu subayların keyfi ceza uygulamaları. Son dönemde yapılan hukuksal düzenlemelerle bunun bir ölçüde önüne geçilmiş de olsa, hala resmi yargılama yerine "komutan inisiyatifindeki cezadan" rahatsızlık var.
   
  SOSYAL SORUNLAR
  TSK içindeki subay ve astsubaylara sağlanan sosyal imkanlardaki büyük uçurum, astsubayları rahatsız ediyor. Bu farkın en belirgin örneği orduevleri ayrımı, ya da kamp gibi sosyal tesislerde yaşanan ayrımcılık. Öne çıkan bir diğer sıkıntı ise, askeri hastanelere başvuran TSK mensuplarının rütbelerine göre tedavi sırasına dahil edilmeleri.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/03/2013 - 20:30
  Yıllardır hakları yenilen gasbedilen adeta kaderine terk edilen Astsubaylar adına güzel fakat yetersiz bir gelişme, Astsubayların şuan en büyük sorunu Ekonomik sorun özellikle Emekli Astsubaylar aclık sınırında yaşıyorlar Devletimiz ve Genelkurmay Astsubaylara artık sahip cıkmalı..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/03/2013 - 19:10
  Burada Dr-Hemşire ile eşit mi? diye yorum yapan dar görüşlü arkadaşlarımı kınadığım gibi gerçekten iki tuşa basan yorum yaptığını zannediyor. Asb. camiasına eşdeğer hiç bir meslek grubu yok. O yorumu yapana sormak lazım sen olsaydın 3300 tl ye gönüllü olarak ölüme gider miydin? boş yorum yapmayın
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/03/2013 - 17:16
  Amerika yeniden keşfedilmiyor assubaylar haksızlıkları hukuksuzlukları sır değil ki örneğin bir üniforması kefen olan assubayı mahalle bekçisinden daha alt kademeden göreve başlatma adaletsizliğini komutanlar bilmiyormu? adalet birgün herkese gerekecektir
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/03/2013 - 11:38
  Kimse zorla meslek seçmiyor ama kimsede girdigi işte haksızlıklara göz yummak için bulunmuyor subay kadrosuna da çalışan birçok astsubay var hiçbir kurumda kimse başkasının işini yapmaz malesef bu tsk da böyle değil subay 1 yıl kursa gider aynı görevi astsubay yapar tazminatı subay alır
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/03/2013 - 8:59
  Zeynep hanım öncelikle assubaylar hakkındaki yazınız için teşekkür ederiz. TEMAD yetkilileri ile görüşerek assubaylarin istekleri ve sorunları hakkında gerçek bilgilere ulaşmanız ile birlikte, sayenizde sesimiz milyonlara ulaşabilir. Emeğinize şimdiden teşekkür ederiz.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/03/2013 - 2:05
  izmir 35 kardesım usa de kd.bçvş.birlıkte generalden sonra 2.ncı onemlı adam olarak calısır.bırlıge geldıgı zaman anonsla tum bırlıge ılan edılır.ama bızdekı gıbı sayıları cok degıldır.ozel olarak yetıstırılır ve sayıları bıze gore cok azdır.albay la esıt saygıyı gorur.gozlerımle godum ınan buna
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding