Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Hürriyet yazarları yorumladı

19 Mart 2013
  Hürriyet yazarları yorumladı

  Hürriyet Gazetesi köşe yazarları, Ergenekon Davası’nda savcının açıklamaya başladığı mütalaayı hurriyet.com.tr’ye yorumladılar.

  İşte yazarların konu hakkındaki yorumları:

  Mehmet Y. Yılmaz

  Yöneticisi olmayan örgüt Ergenekon

  Mütalaanın tümünü bilmiyorum elbette henüz ama sanıklar hakkında istenen cezalar ile ilgili bir ilginç bir nokta var.

  Davanın “ünlü” sanıkları ki aralarında eski Genel Kurmay Başkanı da var, yüksek rütbeli askerler de, Tuncay Özkan da, hükümet darbesi girişimiyle suçlanıyorlar ve haklarında bu nedenle ceza isteniyor. Ama bunu nasıl yapacaklardı, bununla ilgili bir kanıt sunulduğunu da hatırlamıyorum.

  İlk bilgiler de ortaya koyuyor ki kimse için örgüt yöneticiliğinden bir ceza istenmemiş.

  Savcı “Ergenekon terör örgütünün varlığı kesinleşmiştir” diyor ama bu örgütü kim yönetmiş, üyeleriyle aralarında nasıl bir emir komuta zinciri varmış, bunlar belli değil.

  Böylece yöneticisi olmayan bir örgüt ile karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor ki böylesine sanıyorum dünya suçlar tarihinde ilk kez rastlanıyordur.

  Yalçın Bayer
   
  Adalet anlayışı intikam üzerine kurulmaz...
   
  Balbaylar, Tuncay Özkanlar, Perinçekler ve diğer pek çok sanığın dört ile beş yıldır tutuklu yargılanmaları sonucunda, böyle bir ‘mütalaayı zaten akla getiriliyordu.
  Çok sürpriz olmadı diyebiliriz.

  Ama, savcı ne yönde görüş bildirirse bildirsin, aslolan mahkeme heyetinin talep, savunma ve delillerden yola çıkarak tesis edeceği karardır...
  Esas ona bakmak lazım!

  Defalarca dile getirilen tahliye talepleri bugüne kadar karşılık bulmadığı gibi ağır hasta oldukları rapora bağlanan sanıklar dahi bu süre içinde bu taleplerden sonuç alamadıkları da çok tartışıldı.

  Milletin ‘üç vekilinin’, her türlü çağrı, inceleme, dış basın ve parlamenter heyetlerin ziyaretleri, iç tepkiler ve yaklaşık yazılan 40’a yakın kitaba rağmen hiçbir hususun dikkate alınmaması dikkat çekici bir durumdur.

  İşin özüne bakarsak... Türkiye’de uzun tutuklulukların ve muhaliflere yöneldiği öne sürülen yargılamaların sembolü haline gelen bu dava ile ilgili mütalaanın, kamuda türban girişimi kampanyası ile aynı güne denk gelmesi de dikkat çekici bir durumdur. Çünkü biri diğeri gölgelemeyi amaçlıyordu.

  Dileriz, adalet anlayışı intikam üzerine kurulmaz.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/03/2013 - 16:37
  Darbeye hayır.Adalet gereğini yaptı.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/03/2013 - 16:26
  Senaryo o kadar mantıksız, kadar birbirinden kopuk, o kadar zorlama ki her yerinden bir patlak veriyor...! Umurlarında mı bu? Malesef hayır...Amaç farklı çünkü! Bu yargılamada bir araç sadece...!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/03/2013 - 16:16
  içinde askerden-mafyaya-profesöre kadar her mevkiden insan var ve lider yok. bu kadar insanı yönlendiren bir bilen vardır mutlaka, iyi araştırılmalı.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding