Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Reform getirmiyor, uzun tutukluluğu kaldırmıyor

ANKARA
10 Mart 2013
  Uzun tutukluluğu kaldırmıyor

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altındağ’da Yunus Emre Çarşısı’nda çıkan yangın sonucu işyerleri yanan esnafı ziyaret etti.

  Esnafın sorunlarını dinleyerek yardım kampanyasına öncülük eden Kılıçdaroğlu, ardından Ankara’daki Rize günlerine katıldı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin soruları üzerine 4’üncü Yargı Paketi’ni eleştirerek, “Bu paketle yargıya güvence verilmesi gerekir. Bunların hiçbirisi yok” dedi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Her gelen yargı paketi, yargıda reform diye geliyor. Yargı reformu demek, içerideki tutukluların, kamu vicdanını rahatsız eden uygulamaların ortadan kaldırması gerek. Haksız ve uzun süreli tutuklamalar, bütün bunların önüne geçeceğini ifade ediyorlar. Bireysel hak ve özgürlüklerin genişletileceği söylendi ama öyle olmadı. Anlaşılıyor ki 4. Yargı Paketi bu amaca hizmet etmiyor. Umarım komisyonlarda görüşülürken sağduyu egemen olur ve toplumun beklediği sorunlarda büyük ölçüde giderilmiş olur. Türkiye’deki antidemokratik uygulamalar, uzun süreli tutuklamalar sadece Türkiye’nin gündeminde olan bir olay değil. AB’den tutun, BM’ye kadar hukukla ilgili bütün kurumlarda, sivil toplum kuruluşlarında bu sorun dile getiriliyor. Türkiye’de bu demokrasi ayıbının giderilmesi lazım. 21. Yüzyıl’ın demokrasisine yakışmıyor. Bu tablonun düzeltilmesi, hukukun egemen olduğu, demokrasinin olduğu bir Türkiye özlemi var. Yargıda reform yapacaklarını taahhüt ediyorlardı. Bu taahhüdün temeli budur. Ama getirdiğiniz paket buna hizmet etmiyor. O zaman sormak gerekiyor? Bu yargı paketini neden getirdiniz? AİHM’de en çok mahkûm edilen ülke Türkiye. Neden? Demokrasi, hak ve özgürlükler olmadığı için Türkiye mahkûm ediliyor. Bu açıdan toplumun her kesiminden tepki geliyor. Bütün sağduyulu kesimler, Türkiye’de yargının tarafsız, bağımsız olmadığını, siyasi otoritenin emrinde olduğunu defalarca söylediler, biz de söylüyoruz. Bu paketle yargıya güvence verilmesi gerekir. Bunların hiçbirisi yok. Komisyonlarda görüşülürken nasıl bir tablo ortaya çıkar hep beraber izleyeceğiz.”

  Musiki korosundan karanfiller

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün, bir günlük program için geldiği İstanbul’dan Ankara’ya hareketinden önce Bakırköy Belediyesi Gönüllüsü kadınların oluşturduğu Türk Musikisi Korosu’nu ziyaret etti. Kadınlar tarafından kırmızı karanfillerle karşılanan Kılıçdaroğlu, koronun çalışmalarını izledi. Kılıçdaroğlu’nun ziyaretine CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de katıldı.   DHA

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/03/2013 - 14:29
  KCK.LILAR PKK.LILAR SERBEST KALACAK BU KESİN, ASKERLER GAZETECİLER BİLİM ADAMLARI VE ATATÜRK'ÇÜLER İÇERDE KALACAKLAR.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/03/2013 - 11:07
  UZUN TUTUKLAMALARI KALDIRMAK ISTEMIYORLARKI,! KALDiRMAK ISTESELERDI COKTAN KALKARDI.BÖYLE BIR BEKLENTIYE(!) ZATEN DUSMEMEK LAZIM!.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/03/2013 - 10:37
  BUGÜNE KAR AKP'NİN BİR TANE İŞİ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRMADAN YAPTIĞINI GÖRDÜNÜZ MÜ? SAYIN KILIÇDAROĞLU. O YÜZDEN HİÇ BOŞUNA ÇENENİZİ YORMAYIN. ÇÜNKÜ NE AKP NE DE MALUM KESİM BUNU ANLAYAMAZ.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding