Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Polislere müjde!

AYSEL ALP/ANKARA ayalp@hurriyet.com.tr
26 Şubat 2013
  Emniyet'ten açıklama: Polislere müjde

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, şark görevini tamamlayan polis memurlarını ikinci kez şark hizmetine gönderme hazırlığı 242 bin üyeli teşkilatta tedirginlik yarattı. Ancak Emniyet, emekliliğine 3 yıldan az kalan personelini kapsam dışı bıraktı. İkinci şark piyangosu 3 bin deneyimli polis memurunu vuracak. Bölgeye gönüllü olarak gitmek isteyen memurlar, istedikleri illere atanacak.

  Terör riskinin ve toplumsal olayların yoğun olduğu Doğu-Güneydoğu illerine deneyimli polis takviyesi yapmak ve artan ihtiyacı karşılamak için ikinci şark görevi uygulamasına hazırlanan Emniyet, gelen tepkiler üzerine atama kriterlerinde yumuşamaya hazırlanıyor. 1997 yılından önce şark hizmetini tamamlayan 15-20 yıllık polis memurlarını kapsayan 2. Şark görevi uygulamasından, emekliliğine 3 yıldan az kalan memurlar muaf tutulacak. Emniyet yetkilileri, 2. şark görevlendirmesi kapsamında 3 bin polis memurunun Doğu ve Güneydoğu illerine atanacaklarını belirttiler. Bazı polis memurlarının maddi nedenlerle veya memleketlerine yakın olma isteğiyle 2. şark görevini 'gönüllü' olarak kabul ettiklerini ifade ettiler. 
   
  İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla 81 il valisine gönderilen 2. bölge genelgesinde "Daha önce 2. bölge illerde görev yapmış ve mesleğinde en az 15 yıllık birikimi olan, tecrübeli, bölgeyi tanıyan genel hizmet ve diğer branşlı personel de atama planlamasına dahil edilmiştir" denilmişti. İstanbul'daki 36 bin polis memurundan 19 bininin  bu kapsama giriyor olması tedirginlik yaratırken, Emniyet bürokratları "19 bininin bu tanımlaya uyması onların tamamının gönderileceği anlamına gelmiyor. Bu tamamen ihtiyaca göre yapılacak bir uygulama. Bizim hesaplarımıza göre 2. şark görevine 3 bin kişinin gönderilmesi yeterli görünüyor" dediler. 

  GÖNÜLLÜYE TERCİH ŞANSI

  2.bölge hizmetini daha önceden tamamlamış olan ve 2013 yılı genel atama dönemi itibariyle 1. bölgede üç yılı tamamlamış olanlar yönetmeliğin 24. maddesi kapsamında kendi isteğiyle  ikinci bölge illerine yeniden atanmak isteyebilecek. Bu kapsamdaki personel için tercih grubu ve sayısında herhangi bir sınırlandırma olmayacak.


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/02/2013 - 21:29
  Devlet Bahceliye teşekkür. O konuşunca hükümet geri adım attı.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/02/2013 - 20:18
  biri "bizi gitmiyor zannetmeyin gidiyoruz" diyor, öbürü " biz 3 defa gidiyoruz" diyor, öbürüü "iyi de siz şu kadar para alıyorsunuz" diyor, diğeri girerken bunları biliyordun" diyor, öbürü "kolaysa gel sen yap" diyor. benim anladığım, herkes kendi mesleğinden şikayetçi. herkes birbirine düşman
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/02/2013 - 20:02
  Yorum yazan değerli okuyuculara bir hatırlatma yapmak zorundayım. Elma ile armut toplanmaz. Ayrıca; her ikisi de kendi sınıflarının en hızlısıdır ama, jet uçağı ile Ferrari otomobil mukayese edilemez. Ben bugüne kadar 3 kez ve toplamda 8 yıl şark hizmeti yaptım. Eee, adalet bunun neresinde.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/02/2013 - 18:00
  herkes meslek seçerken çalışma şartlarını göz önünde bulundurarak seçiyor
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/02/2013 - 17:27
  Necdet uçak siz polislerin şark yapmadığını nereden biliyorsunuz? bazı memurların sınırlarını bile bilmediği doğu illerine 2. şark olayından bahsediliyor. eğer çok kolay ise gelin siz gidin 2 defa
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/02/2013 - 17:22
  gücüne mi gitti bilader yeri geliyo askerden beter çalışıyoz.yaptıgımız işin askerden eksigi yok fazlası var.şark işine gelince zaten gidiyoz.ikinci şarkı çıkardılar haberi dogru dürüst okumadan anlamadan yorum yapılıyo son 3 yılı kalanlar ikinci şarka gitmiycek bizler ve ben ikinci şarka gidicez
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding