Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

4. Yargı paketi TBMM'de

ANKARA,(DHA)
23 Şubat 2013
  4. Yargı paketi TBMM'de

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 4. yargı paketiyle ilgili tasarının, bakanların imzalamasının ardından TBMM'ye gönderildiğini söyledi.

  Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 4. yargı paketinin meclise gönderildiğini belirten Arınç, "Sayın bakanlarımız da bugün imzalarını atarak, tasarıyı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderdik. Sanıyorum pazartesi gününden itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminde olacak. Öncelikle komisyonda görüşülecek olan tasarının yine önümüzdeki günlerde ivedilikle Genel Kurul'da görüşülmesini hepimiz bekliyoruz" dedi.

  4. YARGI PAKETİ GENEL BİR DÜZENLEMEDİR

  4. yargı paketinin genel bir düzenleme olduğuna dikkat çeken Bülent Arınç, Ergenekon ve Balyoz sanıklarına af geleceği yönündeki düşüncelerin yanlış olduğunu dile getirdi. Tasarının bu konuları kapsamadığını ifade eden Arınç şunları söyledi:

  "Ancak basınımız belki kısmen bilgisizlikten, bilgi noksanlığından veya kısmen de arzu ettiği bir unsur olması bakımından 'yani herkes dışarı mı çıkacak, örtülü af mı geliyor, çözüm sürecinin unsuru mu olacak, Ergenekon veya Balyoz sanıkları bundan istifade mi edecek, askerler veya milletvekilleri de bu kanun çıktığı zaman tahliye mi edilecek?' şeklindeki soruları 4. yargı paketinin içerisinde cevabını bulmuyor. Yapmak istediğimiz konu genel bir düzenlemedir. Özellikle bildiri ve düşünce açıklamalarında veya propagandada şiddet unsuru yoksa, silaha yöneltmiyorsa, tehdit içermiyorsa her türlü açıklamanın serbest olacağı, en azından suç teşkil etmeyeceği esası getirilmektedir. Beklentilerinizi karşılayamayacağı için 4. yargı paketinden dolayı mahcubiyet duyduğumu da ifade etmek istiyorum."

  BDP'Lİ HEYETİN İMRALI ZİYARETİ

  BDP'li heyetin yarın İmralı'ya gidecek heyetin kurulda konuşulmadığını ifade eden Arınç, "Yarın eğer bir aksilik olmazsa 3 milletvekilinden oluşan ikinci bir heyetin gitmesi söz konusu. Gittiklerinde ne konuşulacaktır, nasıl bir mesaj açıklanacaktır, bunları bilmiyoruz. Bunları Bakanlar Kurulu'nda da tartışmadık, görüşmedik. Gündemimizde böyle bir konu yok. Her zaman ifade ediyoruz, önemli olan bu sürecin sonunda geleceğimiz noktadır" diye konuştu.
  Sürecin sükunetle takip edilmesi gerektiğine dikkat çeken Bülent Arınç şöyle konuştu:


  "Eğer silah bırakmak, ülke dışına çıkmak ve bunu takip eden gelişmelerle terörü sonlandırmak mümkün olabilecekse ki biz öyle ümit ediyoruz, kamuoyunun da beklentisi o şekilde. Bu süreci hepimiz sükunetle takip etmeli ve sonuca hepimiz müdahil olmalıyız. Çünkü kamuoyunda yapılan anketlerde süreç konusunda olumlu bir düşüncenin hakim olduğunu, eğer terör sona erecekse bu gelişmeler sonucunda, bundan ülkenin ve insanımızın yarar göreceği şeklindedir. Dolayısıyla gittiler, niçin gittiler, ne konuşacaklar, onun peşinde değiliz Hükümet olarak. Bunu ilgili kurum takip ediyor. Sayın Başbakanımıza da zaman zaman bilgi veriyor."

  OLAYLARIN FAİLLERİ, KISA SÜREDE YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMIŞ OLACAKTIR

  BDP'lilerin Karadeniz turunda yaşananları değerlendiren Arınç, olaylara katılanlar ve tahrikçilerin kayıtlarının bulunduğu ifade ederken, olayın yargıya intikal ettiğini söyledi. Bülent Arınç sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Milletvekillerine karşı gösterilen bu tavır ve davranışlar, onların öğretmenevine hapsedilişleri ve bir süre içeride kalmaları fevkalade kötü bir olaydır, çirkin bir olaydır. Çünkü Türkiye'nin her yerinde herkes siyaset yapabilmeli, farklı da olsa düşüncelerini rahatlıkla açıklayabilmelidir. Gerek televizyon, ekranlardaki görüntülerden, gerekse gazetelerde yayınlanan boy boy fotoğraflardan, arabanın üzerine çıkarak camlarını kırmaya çalışanların veya öğretmenevi önünde toplanarak kollarını kaldırmış bir şekilde malum işaretleri veren bazı grupların taşkınlıkları çok açık biçimde görünüyor. Emniyet güçleri kamera kayıtlarından veya bir başka delilde bu kanuna aykırı eylemi yapanların tespitinde zorluk çekmeyecektir zannediyorum. Bu, bir yargı sürecinin başlamasıdır, savcılıklar soruşturma yapmaktadırlar. Sonunda bu olaylarda kimin dahli olduğunu, kimin kanunsuz eylem yaptığını herhalde hepimiz göreceğiz ve herhalde yargı bu konuda kararını vermiş olacak. Sayın İçişleri Bakanımız tabi bir hizmet kusuru olup olmadığı noktasında özellikle Sinop'ta ve kısmen Samsun'da idarecilerimizin ve emniyet görevlilerimizin bu olayların büyümesinde bir ihmalleri olup olmadığı konusunda müfettişler aracılığıyla bir inceleme başlattığını hepimiz biliyoruz. Bu da esasen doğrudur. Çünkü her olayın arkasından ölümlü bir hadise olmuşsa cumhuriyet savcılıkları ayrıca incelemelerini derinleştiriyorlar ama bunun dışındaki olaylarda da kimin ihmal ve kusuru bulunduğu noktasında adli soruşturmanın yanı sıra idari soruşturmalar ve incelemeler de yapılabiliyor. Olayların failleri, tahrikçileri eminim kısa sürede yargı önüne çıkarılmış olacaktır."   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/02/2013 - 11:42
  BURSA VEKÍLÍ VE HUKUKÇU SAYIN BÜLENT ARINÇ BEY ALTINA ÍMZASINI ATTIGI 4. YARGI PAKETÍ ÍÇÍN DÍYOR KÍ "4. YARGI PAKETÍNDEN MAHCUBÍYET DUYDUGUMU BELÍRTMEK ÍSTERÍM". MADEM MAHCUBÍYET DUYACAKTINIZ ALTINA NÍYE ÍMZANIZI ATTINIZ?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/02/2013 - 0:36
  Hala % 50 oyu alacağına inanıyor musunuz Akp 'nin arkadaşlar.. !!!!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/02/2013 - 21:22
  Baba oğulu kolluyor ...Sinop,ta oğluma yaptığınızın hesabını soracağım...Oğula ne işin vardı , benden habersiz,plansız ,proğramsız neden ordasın demiyooor.Benim oğlum her yerde gezer.Kim önüne gelirse ezer geçerim .Yaaa Sivas,tan öte gidemezsiniz unutulur mu ???
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/02/2013 - 22:05
  CEMAL ÖZTÜRK;hadi hatırın için kabul edelim,peki alternatifin kim? Kılıçdaroğlu mu,Bahçeli mi? Ben almayayım,kalsın!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/02/2013 - 21:58
  PARATONER, sakın torunlarına öyle söyleme sonra sana,'dede o söylediklerin yoksa,sen o yorumları nasıl yapıyordun?' derler de utanırsın!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/02/2013 - 21:43
  Şu yorumlarda %51 lik AKP liler nerede? Ya bunlar hiç internet kullanmıyor, ya gazete okumuyor. Teorik olarak AKP lehine beğenme oranı da %51 de olması lazım ama bakıyorsun %2 bile değil. Sakın ola seçimlerde halkın %98'i dijital oy sistemiyle kandırılmış olmasın. Olur mu olur yani.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding