Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Başbakan’dan “engelli öğretmen” tepkisi

Umut ERDEM/ANKARA
12 Şubat 2013
  Başbakan’dan “engelli öğretmen” tepkisi

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın eski Bakan Ömer Dinçer döneminde TBMM Dilekçe Komisyonu’na verdiği, “Öğretmenlik bedensel engeli bulunanlar tarafından icra edilebilecek mesleklerden değildir” yanıtına tepki gösterdiği ortaya çıktı.

  Erdoğan’ın, Komisyon Başkanı Mehmet Daniş’i iki kez arayarak “Böyle bir yanıt var mı? Bu doğru mu?” diye sorduğu öğrenildi.

  Karaman’dan İsmail Kılınçarslan, “engelli öğretmen alımı yapılması” isteğiyle Komisyona bir dilekçe yazdı. Kılınçarslan’ın talebini işleme koyan Komisyon, MEB’den görüş istedi. MEB’den alınan cevabi yazıda, şunlar kaydedildi:
  “Geçmişteki uygulamalar öğretmenlik mesleğinin bedensel engeli bulunanlar tarafından icra edilebilecek mesleklerden olmadığını gösterdiği, bu nedenle, özürlü öğretmen istihdam edilmesi yerine, özürlü personel istihdamına ilişkin kontenjanın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer hizmet sınıflarında istihdam edilecek özürlülere ayrılması düşünülmüştür.”

  BÖYLE BİR YANIT VAR MI?

  Komisyon, MEB’den aldığı yanıt doğrultusunda dilekçe ile ilgili başka bir işlem yapılamayacağına kararını verdi. Haberin Hürriyet’ten yayınlanmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın iki kez Komisyon Başkanı Daniş’i arayarak bilgi aldığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan görüşmede Daniş’e, MEB’den gelen yazı için “Böyle bir yanıt var mı? Bu doğru mu?” diye sordu.

  Bu görüşmelerin ardından Ak Parti Sosyal İşler Başkanlığı devreye girerek bir çalışma yaptı ve engellilerin öğretmen olarak atanmalarının önünde yasal bir engel bulunmadığı görüşünde birleşildi. Şubat başlarında MEB’in engelli öğretmen atayacağı yönünde açıklama yapıldı.

  ENGELLİDEN ÖĞRETMEN OLMAZ

  Telefonla ulaştığımız dilekçenin sahibi engelli Fransızca öğretmeni Kılınçarslan, Hürriyet’e şunları kaydetti:
  “Eski Bakan Ömer Dinçer ‘engelliden öğretmen olmaz’ dedi. Nabi Avcı’nın gelmesi bizim için şans oldu. Hemen bir düzenleme yapıldı. Madem olamıyor ben beş sene üniversiteyi nasıl okudum ve diplomayı alabildim? Niçin öğretmen diploması verildi? Dilekçeme verilen yanıt üzerine dava açmayı planlıyordum, tam o sırada Bakan değişikliği gerçekleşti ve bundan vazgeçtim. Dilekçem etkili oldu ve böyle bir düzenleme yapılacağı için teşekkür ediyorum.”


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/02/2013 - 19:25
  herkes hemşire,doktor,polis olamaz ama herkes lise mezunları dahil öğretmen olabilir.sınıf öğretmeni matematik öğretmeni olur.ingilizce öğretmeni olur.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  11/02/2013 - 17:06
  Önce Büyük Şehir Belediyesi de dahil tüm belediyelerde ki kaldırım yüksekliğini ve ulaşımı idare edenlerin hepsini tekerlekli sandalyeye oturtalım ve diyelim ki bana yaptığın bu kaldırım bu yollarla ve otobüsleri kullanarak işe git bakalım....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  11/02/2013 - 16:56
  senden daha fazlasi zaten beklenemez "BENDEN BUKADAR "rumuzlu zat.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  11/02/2013 - 16:37
  hele görme özürlü vatandaşımız eğer İstanbul da kırmızı ışık da güvenli geçeceğini sanırsa yanılıyor kırmızı ışık da sesli uyarı sistemi ona geç diyor ama kendini bilmez sürücüler kırmızı ışık da gaza basıp üzerinize sürüyor ,beni gördün geçme mantığıyla, ya göremeyenler?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  11/02/2013 - 16:32
  bırakın engelliyi ben biraz hastalansam nasıl gidip geleceğim bu yollarda diye düşünüyorum eskiden bir otobüslük olan Mecidiyeköy yolu şimdi iki aşamalı olimpiyat parkuru gibi oldu ,onun için istihdam güzel ama ya ulaşım ..!herkesin özel arabası mı var?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  11/02/2013 - 16:28
  Eminim, yaptıkları kanunun bir çoğunun insanları nasıl etkilediğinden haberleri yok, bu haberdeki gibi. Fazla prim ödediği için emekli maaşını düşüren yasa yapmışlar, hangi akla hizmet ediyorlar bilmiyorum. Bir yandan kayıtdışılığın önüne geçilmek isteniyor, bir yandan özendiriliyor.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding