Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Ricciardone Dışişleri'ne teşekküre gidecek

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA
7 Şubat 2013
  Ankara'daki sıcak gelişmenin perde arkası

  Türk yargısıyla ilgili sözlerinin ardından özellikle AK Parti cephesinden gelen eleştiri oklarının hedefi olan AB Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı yönünde haberler Ankara kulislerini hareketlendirdi. Ancak olayın perde arkasında farklı bir durum söz konusuydu.

  ABD Büyükelçiliği ve Ankara'daki Büyükelçisi Francis Ricciardone, önce Büyükelçiliğe yönelik terör saldırısı, ardından da Ricciardone'nin önceki gün gazetecilerle sohbette yaptığı, Türk yargısına yönelik eleştiriler içeren açıklaması nedeniyle Türkiye gündeminin ön sıralara yerleşti.

  Bu nedenle, Ricciardone'nin attığı her adım Türk medyasında büyük ilgi çekiyor ve yakından izleniyor.

  Sadece medya değil, Büyükelçiliğe saldırı sonrasında Büyükelçi Ricciardone'nin Ankara'daki her teması için olağanüstü güvenlik önlemi alıyor. 
  Ankara'da bu sabah da, Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı'na gideceğine ilişkin bilgi üzerine, Türk yargısını eleştiren açıklamaların yarattığı rahatsızlığın, resmi bir uyarıyla dile getirileceği beklentisi hakim oldu.

  Ancak Amerikan Büyükelçilik kaynakları, Ricciardone'nin Dışişleri'ne ziyaret için "kendisinin randevu aldığını", Bakanlıkta Müsteşar Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşeceğini ifade ettiler. Ricciardone'nin Sinirlioğlu'yla görüşme isteğinin altında ise, Türk polisinin Büyükelçilik saldırısı sonrasında olayı çözmekteki hızı ve işbirliği nedeniyle "teşekkür etmek" olduğu da vurgulandı.
   
  KONU AÇILIRSA...
   
  Ancak diplomatik kaynaklara göre, Ricciardone'nin Türk yargısını eleştirdiği sözlerinin hatırlatılması ihtimaline karşı da hazırlıklı. Bu konunun Sinirlioğlu ile görüşmede gündeme gelmesi halinde, Ricciardone'nin başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türk hükümet üyelerinin yakın geçmişte Türk yargısına yönelik kamuoyu önünde yaptıkları eleştirileri hatırlatarak, bunları tekrarladığını söyleyebileceği belirtiliyor.

  Amerikan elçisine, Türk yargısına yönelik eleştirileri nedeniye en sert tepki AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik'ten gelmişti.

  Çelik, "Büyükelçi haddini bilmiyor" demişti. Ricciardone, yaklaşık iki yıl önce de Türkiye'deki ifade özgürlüğü konusunda yaptığı açıklamalar nedeniyle bizzat Başbakan Erdoğan'ın tepkisini çekmiş, Erdoğan Amerikan Elçisini "Acemi elçi" diye nitelendirmişti.

  TÜRKİYE’YE YARGI ELEŞTİRİSİ

  ‘BÜYÜKELÇİ HADDİNİ BİLMEYİ ÖĞRENEMEMİŞ’

  RICCIARDONE'YE DON KİŞOT BENZETMESİ

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  07/02/2013 - 14:27
  ömer koç; adam uzaya teleskop göndermiş ama ankaraya haddini bilen birisini gönderememiş, ilk önce had nedir, nasıl aşılır onu öğretememiş, uzaya teleskop gönderen her kes yani parası olan her kes istediği her şeyi eelştirir mantığında doğru değil,bu ancak amerikalıların zihniyeti olur..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  07/02/2013 - 13:57
  ABD bizim 61 yıllık müttefik ve terör konusunda bize en çok destek veren ülke Taaruz elikkopteri f 16 ve tüm ekipmanları ,Türkiye'de Nato toprağı olduğuna göre elçi riccardonne bizim hayırımıza ve toplumsal huzurumuza fada yönünde konuşmuş olduğuna inanıyorum.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  07/02/2013 - 13:57
  %50nin senelerdir dediğini bir konukta söylemiş. tamam haddi değil ama doğru demiş....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  07/02/2013 - 13:51
  mustafa can: kendi ülkemi amerikalı memur yargılayamaz, o kendi ülkesinin insan haklarını yargılasın, o kadar hassassa eğer, kendileri hergün kan banyosu yapıyorlar, kendi ülkesinin insan hakları evrenselliğine baksın guantanomada, ırakta hapishanalerde işkence yapılanları yargısız infazları görsün
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  07/02/2013 - 13:51
  İnsan hakları ihlali bir ülkenin iç işi değildir, siz de bu nedenle Suriye'ye yönelik açıklamalarda bulunuyorsunuz. Nerede görülmüş bir ülkenin genel kurmay başkanını terör örgütü üyesi olarak içeriye atmak, hem de hüküm giymeden. Sıkıldım bu üst tondan beyanlardan, nedir bu, ileri demokrasi mi?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  07/02/2013 - 13:48
  bilmeyenlerde adama bak ne kadarda haklı ve evrensel insan haklarından bahsediyor zanneder,neden guantanomayı konuşmuyorsun, ırakı, afganistanı, filistini, kolombiyayı, kamboçyayı, somaliyi, insan hakları hakkında bu kadar hassassın o zaman ilk önce kendi ülkene insan haklarının evrenselliğini öğret
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding