Gündem Haberleri

  225 kaçak göçmen daha

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 10:34 | Son Güncelleme:

  İzmir'de 44, Balıkesir'in Gönen ilçesinde 105 kişi yollardan yurtdışına gitmek isterken yakalandı. Isparta'da ise yasadışı yollarla Yunanistan'a gitmek isteyen Pakistan uyruklu 76 kaçak yakalandı.

  İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı ekipler, alınan istihbarat doğrultusunda, Yeniliman Beldesi açıklarında demirli Candört isimli gezi teknesine baskın düzenledi. Baskında, 10 Filistin ve 34 Irak uyruklu yakalanırken, tekne kaptanı İsmail Hakkı Kalenderoğlu (37) ile teknede çalışan Hüseyin Coşkun (38)ve Abdullan Bilen (25) gözaltına alındı. Operasyonda, 2 tabanca ile butabancalara ait 2 şarjör ve 13 mermi de ele geçirildi.

  Yapılan soruşturmada, teknenin, yasadışı yollardan Türkiye'ye giriş yapan 44 kaçağı Yunanistan'a götürmek üzere geçen pazar günü İstanbul'dan hareket ettiği, ancak arıza meydana gelmesi üzerine, bu arızanın giderilmesi için Karaburun'a geldiği ortaya çıktı.

  105 KİŞİ DE BALIKESİR'DE YAKALANDI

  Balıkesir'in Gönen ilçesinde Çanakkale yönüne giden iki otobüste, yasadışı yollardan İtalya'ya gitmek isteyen 61'i Türk, 105 kişi yakalandı.

  Gönen Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından düzenlenen operasyonda, Gönen-Çanakkale yolunda seyreden 34UT 8861 ve 07 F 6109 plakalı otobüsler, şüphe üzerine durduruldu.

  Otobüslerde yapılan kontrollerde, Çanakkale üzerinden deniz yoluyla İtalya'ya gitmek istedikleri belirlenen 61'i Türk, 105 kişi yakalandı.

  Yakalanan yabancıların 30'unun Irak, 5'inin İran, 5'inin Afganistan, 2'şer kişinin de Filistin ve Bangledeş uyruklu oldukları tespit edildi.  Soruşturmada, yabancı uyruklu kaçakların yurda çeşitli sınır kapılarından giriş yaptıkları ve ardından İstanbul'a gelerek, buradan otobüslerle Çanakkale'ye gitmek üzere hareket ettikleri belirlendi.  Kaçaklar, sorgularında, kendilerini yurtdışına götürme vaadinde bulunan, ancak isimlerini bilmedikleri kişilere, 1500 ile 3 bin dolar arasında para ödediklerini ifade ettiler.  Operasyonda, kimlikleri açıklanmayan iki otobüs şoförü gözaltına alınırken, yurtdışına kaçak yoldan insan götürmek isteyen şebekenin ortaya çıkarılması için soruşturma sürdürülüyor.

  Kaçakların, sorguların tamamlanmasının ardından, sınır dışı edilecekleri, Türk vatandaşları hakkında da ''Pasaport Kanunu''na muhalefet suçundan dava açılacağı bildirildi. 
     ISPARTA'DA 76 PAKİSTANLI YAKALANDI


  Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde, yasadışı yollarla Yunanistan'a gitmek isteyen Pakistan uyruklu 76 kaçak yakalandı.  Keçiborlu Kaymakamı Fikret Zaman'dan alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren jandarma, ilçenin Kükürt mevkiinde eski bir binada saklanan 76 Pakistanlı'yı yakaladı.  u kişilerin ilk sorgularında, bir TIR'la İran'dan kaçak yollarla Türkiye'ye giriş yaptıklarını ve kendilerini Yunanistan'a götürmek için söz vererek bu binaya bırakan aynı TIR'ın şoförünü beklediklerini söyledikleri öğrenildi.  amamı erkek olan ve yaşları 18-25 arasında değişen Pakistanlılar'ın, Yunanistan'a götürme vaadiyle kendilerinden kişi başına 200 dolar alan TIR şoförünün geri döneceğini söyleyerek 3 gün önce ayrıldığını söyledileri bildirildi.  Keçiborlu Kaymakamı Zaman, kaçakların, soruşturmanın tamamlanmasının ardından sınır dışı edileceklerini kaydetti.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı