Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Bugün Mevlit Kandili

23 Ocak 2013

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “İnsanın meta haline dönüştüğü, insan onurunun göz ardı edildiği, insanı değerlerinden soyutlama gayretlerinin küresel ölçekte politikalar haline geldiği günümüzde, bütün alemleri onurlandırmak için gönderilen hikmet yüklü ahlak peygamberinin onur mücadelesini ve insana bakışını yeniden keşfetmeye her zamankinden daha fazla muhtacız” ifadelerini kullandı.

  Görmez, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, 23 Şubat Çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece, tüm insanlığı onurlandırmak üzere dünyaya teşrif eden Hz. Muhammed'in Mevlid-i Şeriflerinin 1442. yıl dönümünün idrak edileceğini belirtti.

  Mevlid-i Nebi'nin, Türkiye, bütün İslam alemi ve topyekun insanlığın huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz eden Görmez, “Kendisi insanlığın onuru olan Sevgili Peygamberimizin insanlığa getirdiği varlık anlayışında insan, yaratılmışların en saygını ve varlığın özüdür” ifadelerini kullandı.

  “İnsanlık, tarihte görülmemiş bir sınavdan geçiyor”

  İnsanın fıtrat ve yaratılış itibarıyla onurlu bir varlık olmasının, İslam'ın varlık, bilgi ve değer anlayışını şekillendiren en temel unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Görmez, şöyle devam etti:

  “Bununla birlikte insanoğlunun, son iki yüzyılda bilimsel ve teknolojik alanlarda gösterdiği olağanüstü ilerlemeyi ne yazık ki insan onurunun korunması ve yüceltilmesi konusunda gösteremediği bir gerçektir. Geride bıraktığımız yüzyıl, daha şimdiden insanlık onurunun had safhada zedelendiği talihsiz bir zaman dilimi olarak anılmaktadır. Ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık, şiddet, işkence, terör, savaş, gelir adaletsizliği, zulüm, sömürgecilik, eğitim eşitsizliği, emeğe saygısızlık, istismar, kürtaj, açlık ve kıtlık gibi onur kırıcı küresel sorunların kıskacındaki insanlık, tarihte görülmemiş bir sınavdan geçiyor. Göğün kapılarına sırt çeviren insanoğlu, kendi eliyle ürettiği yapay sorunların açılmak bilmeyen kapıları önünde yorgun ve bitkin bir halde bekliyor. Bilim ve tekniğin son imkanlarıyla ürettiği en modern anahtarlar, kilitli kapıların açılmasında ona yardımcı olmuyor.”

  Kendi ürettiğinin esiri olan insanlığın, kendini hapsettiği karanlık zindanlardan çıkış yolları aradığını belirten Görmez, bu yüzden de özlediği aydınlığı, peşinde koştuğu idealleri “nerede” ve “nasıl” araması gerektiğini yeniden düşünmesi gerektiğine işaret etti.

  Görmez, bu noktada hem Mevlit Kandili hem de bu sene Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” temasının hem Türkiye insanının hem de bütün insanlığın gündemine taşınmasının son derece önem arz ettiğini bildirdi.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 13:19
  Tüm islam aleminin mevlid kandili mübarek olsun hayırlı kandiller....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 12:43
  TUM ISLAM KARDESLERIMIZIN MEVLUT KANDILINI KUTLARIM.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 11:51
  devletin kandil kutlamasina ihtiyacimiz yok.diyanetisleri baskani verdigi mesajda samimiyse diyanetisleri baskanligini kapatir.demokrasi muzesine cevirir.en guzel kandil mesaji olur bizim icin.din devletin tekeline alinamaz din bireylerindir devletin degil.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 11:49
  islamın siyasete alet edilmeden islam gibi yaşanması, şiddetten-nefretten-fitneden uzak, herkesin bir ve hür olduğu, birbirini yemediği bir dünyada yaşama dileklerimle, kandiliniz mübarek olsun.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 11:25
  peygamberimizin ahirette bizlere şefaat edeceği ile ilgili hadisler biz müslümanlara ne güzel bir hediye,(Kıyamette “Ya Rabbi, zerre kadar imanı olanı Cennete koy!” diyeceğim. Hepsi şefaatimle Cennete girecek.) [Buhari](Şefaatime en layık olan, bana en çok salevat okuyandır.) [Tirmizi]
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 11:19
  Mübarek kandiliniz kutlu olsun..
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding