Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Konya'da dünyanın en ilginç 'alt geçidi'

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)
26 Aralık 2012
  Konya'da dünyanın en ilginç 'alt geçidi'

  Konya'da tramvay yolunun da bulunduğu kentin en işlek caddesindeki üst geçit, eskidiği için için yıkıldı. Yolun karşısındaki okullarına gitmek isteyen öğrenciler de tehlikeye aldırış etmeden telleri de aşarak tramvay yolundan geçmeye başladı.

  Konya Büyükşehir Belediyesi, merkez Selçuklu İlçesi Nalçacı Caddesi’ndeki üst geçidi, ömrünü tamamladığı için geçen Haziran ayında yıktı. Üst geçidin yıkılmasının ardından özellikle çift şeritli yolun karşısındaki okuluna gitmek isteyen öğrenciler, hızla akan araç trafiğini aştıktan sonra caddeyi boydan boya kesen ve tramvay yolunda bulunan tellerin üzerinden veya altından geçiyor. Hiçbir yaya geçidi olmadığı için yaklaşık 1.5 kilometrelik yolu yürümek istemeyenler, binlerce volt elektrik geçen ve üzerinde bulunan 'Ölüm Tehlikesi' işaretlerine rağmen direklere tırmanarak tellerin üzerinden atlamayı tercih ediyor.

  DÜNYANIN EN İLGİNÇ ALT GEÇİDİ - FOTO GALERİ

  Elinden tutarak hızla akan trafiğin içerisinden geçirdiği 7 yaşlarındaki kızını tramvay yolundaki tellerin altından karşı tarafa geçirip, okuluna uğurlayan Aynur Çetiner, "Okullar kapanmadan bir hafta önce buradaki üst geçidi yıkmışlardı. İhale olacak diye işi uzattılar. Aylardır burada eziyet çekiyoruz. Çocuklarımızı dikkatli bir şekilde tramvay yolundan geçirmeye çalışıyoruz. Bu tehlikeli oluyor, ama tramvayı gözetliyoruz ve gelmediği zaman karşıya geçiriyoruz. Kızım daha önce buradaki üst geçidi kullanıyordu. O zaman kendi başına okula gidip gelebiliyordu. Bu bizim için çok rahat ve kolaylıktı. Okul yolun tam karşısında ama dolaşarak gitmek 1.5- 2 kilometreyi bulduğu için bize zor geliyor" dedi.

  3 AY SONRA TAMAMLANACAK

  Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, üst geçidin ömrünü tamamladığı için yıkıldığını belirterek "Nalçacı Caddesi’nde ömrünü tamamladığı için yıkılan 2 yaya üstgeçidinin yerine, yürüyen merdivenli, asansörlü 2 yeni yaya üst geçidinin yapımına başlandı. 3 ay sonra yaya üst geçitleri tamamlanıp, yerine montajlanacak" dedi.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 12:58
  Tembellik ve cesaret bizden sorulur...Ayrıca o tramwaylarıda biraz yenileseler iyi ederler. Geçenlerde Bosna dan Merkez e metroyla gidiyim dedim arabayla 20 dakika olan yer, tramwayla 40dakika.Bisikletle gitsen daha hızlı gidersin.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 12:42
  geçen hafta başbakan da ana muhalefet lideri de Konya'yı gezmişti. Boşmuş ikisi de demek ki..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 12:35
  iki arkadaş iddiaya girmiş,bu memleketin sahibi varmı yokmu diye,kazmışlar istanbulda bir yolu,çukur açmışlar bayağı büyükce,ne soran olmuş nede karışan,'kardeşim kimsiniz niye eşiyorsunuz?' o misal yani,illa bir çocuk ezilecek sonra bulunacak bir çaresi,bu kadar vurdumduymazlık bizde vardır.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding