Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Kürt siyaseti Elçi'sini kaybetti

ANKARA
26 Aralık 2012
  Rize'den anlamlı mesaj

  Ankara'da bir süredir kanser tedavisi görmekte olan KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi hayatını kaybetti. Çaykur Rizespor Kulübü, Teknik Direktör Mustafa Denizli'nin kayınpederi olan Elçi'nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Elçi için TBMM'de tören düzenlendi. Elçi, yarın Cizre'de son yolculuğuna uğurlanacak.

  Bir süredir kanser tedavisi görmekte olan KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi 74 yaşında hayatını kaybetti.  Elçi'nin Medicana International Ankara Hastanesi’nde akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle vefat ettiği öğrenildi.

  TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

  Elçi'nin TBMM'deki törenine Başbakan Erdoğan, Beşir Atalay, Taner Yıldız, Sadullah Ergin, Nurettin Canikli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haluk Koç, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Mehmet Şimşek, Fatma Şahin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ Tarım Bakanı Mehdi Eker, İsmet Yılmaz, Suat Kılıç, Bülent Arınç, Sezgin Tanrıkulu, Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk, Hasip Kaplan, Leyla Zana, Sırrı Sakık katıldı.  /_np/0004/18790004.jpg 

  TBMM'deki törene MHP'den kimse katılmadı. Törenin ardından Başbakan, bakanlar ve muhalefet temsilcileri aile yakınlarına başsağlığı diledi. Ferda Paksüt de törende dikkat çeken isimlerden oldu.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden Şerafettin Elçi’nin ailesine başsağlığı diledi. Şerafettin Elçi aynı zamanda Çaykur Rizespor’un teknik direktörü Mustafa Denizli’nin kayınpederiydi. Elçi’nin cenazesinin Meclis’te yapılacak törenin ardından yarın memleketi Cizre’de toprağa verileceği kaydedildi.

  ŞERAFETTİN ELÇİ KİMDİR?

  /_np/8085/18788085.jpgAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Elçi, Cizre’de bir süre avukatlık yaptı. 12 Mart döneminde Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yargılandı ve 8 ay kadar askeri cezaevinde tutuklu kaldı. Elçi, 1977 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Mardin milletvekili olarak parlamentoya girdi. Şerafettin Elçi, 1978–1979 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı. 12 Eylül darbesinden sonra tutuklanan Elçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi ve Yüce Divan’da yargılanarak çeşitli cezalara çarptırıldı. 1992’de Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nın kurulmasına öncülük eden Elçi, vakfın kurucu başkanlığını yürüttü. Vakıf, 1995’te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Elçi, 1994’te de bir grup arkadaşıyla Kürt Demokratik Platformu’nun kuruluşunda rol oynadı, bu platformun sözcülüğünü yaptı. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997’de kurulan Demokratik Kitle Partisi’nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Şerafettin Elçi, daha sonra Demokratik Kitle Partisi’nin Genel Başkanlığı’na getirildi. Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999’da Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Elçi, daha sonra 19 Aralık 2006’da kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, evli ve 7 çocuk babasıydı.

  GÜL'DEN TAZİYE MESAJI

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Şerafettin Elçinin vefatı üzerine bir taziye mesajı yayınladı. Gül mesajında, "Soruların diyalogla çözülmesi, ülkedeki barış ve kardeşlik ortamının pekişmesi için yoğun gayret gösteren Şerafettin Elçi'nin eksikliği, siyaset dünyamızda her zaman hissedilecektir" ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, bu akşam hayatını kaybeden Şerafettin Elçi için yayınladığı taziye mesajı şöyle: "Katılmcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Şerafettin Elçi'nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Şerafettin Elçi, üstlendiği görevlerde ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuş değerlerli bir devlet ve siyaset adamıdır. Denemyimli bir isim olarak, soruların diyalogla çözülmesi, ülkedeki barış ve kardeşlik ortamının pekişmesi için yoğun gayret gösteren Şerafettin Elçi'nin eksikliği, siyaset dünyamızda her zaman hissedilecektir. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum." Görkem DERVİŞ / ANKARA,(DHA)

  MİLLETVEKİLLERİ AKIN ETTİ

  Elçi'nin ölüm haberinin ardından Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, DTK Eşbaşkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Grup Başkanvekili ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık hastaneye akın etti.

  ŞERAFETTİN ELÇİ HAYATINI KAYBETTİ

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 13:00
  allah rahmet eğlesin çok değerli büyüğümüzdü acılı ailesine sabır diliyorum
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 11:10
  YAKINDAN TANIDIĞIM, ÇOK DEĞERLİ VE İNSANCIL KİŞİLĞE SAHİP OLAN Şerafettin ELÇİ’YE ALLAH (CC)’ DAN RAHMET, BAŞTA DOSTUM RENAS OLMAK ÜZERE TÜM YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 10:20
  OĞLUNUN TRAFİK KAZASI SONRASINDAKİ CENAZE MERASİMİNDE , O ACILI GÜNÜNDE, GELEN ZİYARETÇİLERE YAPTIĞI KONUŞMADA; '' BİZ ALLAH'TAN GELDİK, VE YİNE ALLAH'A DÖNDÜRÜLECEĞİZ'' AYETİNİ MEAL OLARAK OKUDU VE O GÜN BİLE İSYAN ETMEDİ. O HEP YAPICI OLDU,BİNLERCE İNSANA EKMEK VERDİ.ALLAH RAHMET ETSİN.EL FATİHA
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 10:12
  Allah rahmet eylesin. Ilımlı aklı selim bir siyasi karaktere sahipti. Mekanı cennet olsun.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 9:29
  ALLAH RAHMET EYLESİN..RAHMETLİ KÜRT SORUNUNDA KONUŞULACAK SON NESİL BİZLERİZ. ACELE EDİN..BİZDEN SONRAKİ NESİL ÇOK SERT SORUNU ÇÖZECEK VE KONUŞULACAK ADAM BULAMAYACAKSINIZ DEMİŞTİ.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/12/2012 - 8:50
  elçi gibi siyasetçiler okadar az ki artık ödünsüz bir devrimci,katkısız bir aydın namuslu bir siyasetçimizi kaybettik dağa çıkmadan eline silah almadanda kürt halkının haklarının savunulabileceğini gösteren yanlız kürt aydınlarının değil türk aydınında sevdiği biri idi ışıklar içinde yatsın..
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding