Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Kamu silah peşinde onların canı Glock'da

Oya ARMUTÇU / ANKARA
9 Aralık 2012
  Kamu silah peşinde onların canı Glock'da

  Yargıya indirimli Glock satışından sonra Kaçakçılık ve Organize’deki polislere de aynı tip silah dağıtıldı. Yetmedi. Bu kez bir polis ‘Bize niye yok’ diye dava açtı.

  ADALET Bakanlığı’nın yargıya ucuz silah sağlamasının ardından İçişleri Bakanlığı da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) birimlerinde görevli 7 bin 500 polise piyasa fiyatının çok altında 750 dolara indirimli glock tabanca dağıtımına başladı. Avusturya yapımı GEN-4 (son nesil) Glock 19 ve Glock 26 model tabancalar, “Görev süresince ikinci şahıslara devredilmemesi” şartıyla, bir adetle sınırlı veriliyor. Parası ise peşin ödeniyor.

  ‘EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI’

  Sadece KOM’da çalışanlara bu hakkın tanıması tartışma yarattı ve olay mahkemeye taşındı. Antalya KOM Narkotik Büro Amirliği’nde görev yaparken, polis merkez amirliğine atanan Mehmet Kocadağ, Ankara 7’nci İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açtı. Susurluk kazasında ölen emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın yeğeni olan Mehmet Kocadağ, uygulamanın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu için iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi.

  ‘TEŞKİLAT KIRILDI BU İŞE’

  Dilekçede, işlemin teşkilatta kırgınlık yarattığı, polisler arasında ayrımcılık yapıldığı öne sürülerek şöyle denildi: Tüm polislerin KOM’da görevli personel kadar sevenleri ve sevdikleri vardır; canları da KOM birim personeli kadar değerlidir. ”

  5 bin dolarlık silah 750 dolara

  20 MART’ta Emniyet 80 il emniyetine yazı gönderdi. KOM’culara indirimli glock satışı onayı alındığı sayı tespiti için 29 Mart’a kadar liste gönderilmesi istendi. Silahların son nesil üretimi olduğu  vurgulanan yazıda, iki modelin de 750 dolara satılacağı belirtildi. Glock 19 model tabanca ile birlikte standart 15 mermi kapasiteli üç adet, Glock 26 model tabanca ile birlikte iki adet 15’lik ve bir adet 12’lik olmak üzere toplam üç adet şarjör verileceği kaydedildi.

   

   

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/12/2012 - 22:51
  insan niye silah bulundurur. birisini öldürmek için. devlet izniyle insanlar silah sahibi olursa dünyaya barış ve adalet nasıl gelecek. silahın olduğu yerde ölümler olur darbeler olur.atom bombasıyla katliamlar olur. silah ve silah tüccarlarına hayır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/12/2012 - 19:56
  Boylesine silahlanmaya karsiyim
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/12/2012 - 10:30
  ABD de çoğu silah mağazasında 400 USD, ABD filmlerinin vazgeçilmezi. oysa SWAT, Sig sauer kullanır
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/12/2012 - 10:06
  POLİS HAKLIDIR! Yapılacak şey silahın SATILMASINI ÖNLEMEKTİR. Polis aldığı silahı ruhsatlı satabiliyor.Gümrük avantajı tatındığından bu TİCARETE KAPI açmak olur. Polise ancak her 10 yılda 1 alma hakkı tanınmalı yoksa her yıl silah verip ticarete kapı açılmamalıdır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/12/2012 - 9:59
  Vatandaş olarak vergiyi veren benim.BENDE 750 DOLARA GLOCK TABANCA İSTİYORUM.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/12/2012 - 9:46
  glock tabancalar görmemis yeni yetmelerin belinde prestij oyuncağı olmuştu. bence 750 dolar fiyat çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu taam mı? efsane glock oldu glockkale
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding