Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Uçağın kabin basıncı düştü, uçak Ankara'ya indi

Faik KAPTAN/İSTANBUL (DHA)
26 Kasım 2012
  THY uçağında 20 korkunç dakika

  Türk Hava Yolları’nın (THY) Şanghay- İstanbul seferini yapan TK-27 sefer sayılı uçağı Hazar Denizi üzerindeyken kabin basıncının düşmesi nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı yerine Ankara Esenboğa Havalimanı’na zorunlu olarak indi. Yolcular 20 dakika süreyle oksijen maskesiyle yolculuk yaptı. Yolculardan bazıları da o anları cep telefonuyla çekti.

  THY’den alınan bilgiye göre içinde 272 yolcusu bulunan TC- JJK kuyruk tescilli, Boeing 777-ER tipi 'Akdeniz' adlı uçağın Hazar Denizi üzerindeyken kabin içi basıncı düştü. Oksijen maskeleri otomatik olarak açıldı ve yolcular kabin görevlilerinin kontrolünde maskeleri taktılar. Pilot, yolculara uçağın teknik arıza nedeniyle Ankara’ya ineceği bilgisini verdi. 20 dakika süreyle yolcular maskelerle yolculuk yaptı, uçak normal oksijenin alınabildiği irtifaya inince maskeler çıkartıldı. 20 dakika kadar daha gidildikten sonra da uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na zorunlu olarak indi. Burada özellikle kulaklarından rahatsızlık geçiren yolculara sağlık görevlileri tarafından müdahale edildi.      

  UÇAKTAKİ O ANLARI BAZI YOLCULAR FOTOĞRAFLADI

  İstanbul’dan Airbus 320 tipi bir uçak gönderildi ve yolculardan 162’si bu uçakla saat 09.40’da İstanbul’a getirildi. Geri kalan 100 yolcu ise Ankara İstanbul seferini yapan uçakların tipleri büyütülerek, iki ayrı uçakla İstanbul’a getirildi. Basınç düşmesi arızası yapan 'Akdeniz' adlı uçak ise boş olarak ve alçaktan uçuş yaparak Ankara’dan İstanbul’a getirildi.

  THY UÇAĞINDA KORKU DOLU ANLAR

  YOLCULAR ANLATTI

  Şanghay’da çalışan ve yıllık izin nedeniyle İstanbul’a gelen Şanlıurfalı Müslüm Güneş ise hiç panik yapmadığını ve korkmadığını belirterek, "Gayet güzel geliyorduk. Hostesler yemekleri dağıtıyordu. Başımızın üstündeki maskeler birden açılıp önümüze geldi. Pilot anons etti. Ankara’ya inmemiz gerektiğini söyledi. Başka hiçbir şey olmadı. Panik falan hiçbir şey olmadı. Pilot herkesi teselli ediyordu. Şunu herkes bilsin bin kere de olsa yine THY’ye binerim" dedi.

  Müslüm Güneş, bir gazetecinin "Maskeler açılınca öncelikle çocuklara mı takıldı? Siz maskeyi kime taktınız?'' diye sorması üzerine, "Yanımda çocuk yoktu. Tabii ki kendime taktım. Kime takacaktım babo" demesi gülüşmelere yol açtı.

  Bu arada THY’nin Çinli yolcularından Sein Huan ise görevlilerin kendilerine çok iyi baktıklarını söyledi ve kulaklarını göstererek , "Kulaklarım çok rahatsız oldu" dedi.

  ''PANİK YAŞADIK''

  Çin’de çalışan Türk yolculardan Hakan Sepetçi ise şunları söyledi:
  "Normalde tabii ki her insan gibi ilk etapta ufak bir panik yaşadık. Ben uyuyordum. Bir anda kabin içinde basınç düşünce kulaklarımda uğultu başladı. Yukardan hemen maskeler düştü. Kabin görevlileri bizlere uçak içinde basıncın farklılaştığını söylediler, maskeleri takmamızı istediler. Biz maskeleri taktık. Kaptan bize Ankara’ya iniş yapacağımızı söyledi. Maskelerle 20 dakika kadar gittik. Bu arada uçak Ankara’ya gidiyordu. Uçak irtifa düşürmüş ve basınç da normale dönmüştü. 20 dakika da böyle gittikten sonra 05.30 civarında Ankara’ya indik. Saat 08.30 gibi de Ankara’dan ayrıldık. Burada rahatsız olan arkadaşlara sağlık görevlileri müdahale ettiler. Daha sonra başka bir uçakla İstanbul’a geldik."

  İŞTE UÇAKTAKİ DEHŞET ANLARI

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/11/2012 - 0:25
  Ayrıca maskelerin çoğundan hava gelmiyordu.3 kişilik koltukta 2 kişiydik.4 tane maske düştü. iki iki paylaştık.Çok geç doluyordu hava. Yarım saat daha sürmedi iyi ki.Basınç inip maskeler gittiğinde içerde dışarda ışıklar söndü.Tam Ankaraya indik, hosteslerin aaa şimdi geldi sistem dediğini duydum.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/11/2012 - 0:17
  videonun 19.saniyesinde kamera sola, öne doğru dönerken, sol tarafta ensesi görünen çinlinin yanındaki yolcuyum.Genç hosteslerin ağlaması, tam karşımda birbirleriyle telefondan konuşup eyvah çekmeleri, acil iniş yapacağımızn bilnmesine rağmen esenboğada bir tane bile ambulans, itfaiye,polis olmaması
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/11/2012 - 22:38
  ipek erdeniz hanim da cok guzel yorumlamis
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/11/2012 - 22:36
  Yine hayatinda ucaga binmemis yada simdiki hukumet karsiti kisiler sallamis bilir bilmez. Boeing 777-300ER ucagi Turkiye'de kac havaalanina inebilir hic arastirdinizmi sallamadan once???? THY ikram ve ucak ici eglencede Avrupa'da en iyilerinden bir tanesi. Her zaman ilk tercihim THY....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/11/2012 - 21:30
  Bir arkadaş "polar aku bozukluğu" gibi birşeyler saçmalamış, alah aşkına basınçlandırma sistemi nasıl çalışır once onu araştir kardeşim, milleti yanlış bilgilendirmeyin.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  26/11/2012 - 21:17
  THY'nın pahalı olduğu gerçeği yanında içerideki eğlence sistemi ve ikram kalitesi ne yazık ki diğer havayollarında yok.Açıkçası 1 saatlik İstanbul-Antalya uçuşunda THY tercih etmem.Lakin Newyork uçuşumda 10 saat boyunca Delta veya United'ı düşünemiyorum bile THY yanında.Gerek yok!
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding