GeriGündem 22 yıl sonra gelen buruk annelik sevinci
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

22 yıl sonra gelen buruk annelik sevinci

ZONGULDAK’ta 24 yıllık evli 40 yaşındaki Hava Budak, evliliğinin 18’inci yılında tüp bebek yöntemiyle hamile kaldığı üçüzlerini ölü olarak dünyaya getirdi. Hemen ardından normal yolla hamile kalan Budak, bu kez de düşük yaptı. Budak’ın 22 yıl sonra dünyaya getirdiği 2 yaşındaki oğlu Onur ise, spastik özürlü doğdu. Anne olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Hava Budak, “Oğlumun bana bir kez ‘anne’ demesi için hayatımı verirdim” dedi.

Çaydamar Mahallesi’nde oturan Hava Budak ile Zonguldak Belediyesi’nde işçi olarak çalışan 47 yaşındaki Yılmaz Budak çifti 1984 yılında evlendi. Çocukları olmayınca tüp bebek yöntemine başvuran Hava Budak, evliliklerinin 18’inci yılında üçüzlere hamile kaldı. Ancak üçüzlerden biri düşerken, diğer ikisi 5 aylıkken ölü doğdu. Hemen ardından normal yolla hamile kalan Hava Budak, 5 aylık hamileyken yine düşük yaptı.

22 YIL SONRA ÇOCUKLARI OLDU

Budak çifti, Hava Budak'ın yeniden hamile kalmasıyla, evlendikten 22 yıl sonra çocuk sahibi olmanın sevincini yaşadı. Ancak 28 Şubat 2006’da 8 aylık olarak sezaryenle dünyaya gelen Onur, Hava Budak'ın iddiasına göre doğumda geç müdahale edilmesi yüzünden spastik özürlü doğdu. Budak çiftinin, onurlarını ve soylarını sürdürmesi için ‘Onur’ adını verdikleri bebekleri, Zongludak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde aylarca tedavi gördü. Beynindeki tahribat nedeniyle vücudunda kasılmalar oluşan, sık sık bayılan, nefes alamadığı için yüzü moraran Onur’un rahat nefes alabilmesi için boğazına delik açıldı. Şu anda 2 yaşında olan, ancak yaşıtları gibi konuşamayan, oturamayan, yürüyemeyen, başını tutamayan ve solunum cihazına bağlı yaşayan Onur, yaşam mücadelesi veriyor.

BAŞINDA NÖBET TUTUYORUZ

Nefes borusunun tıkanması halinde her an hayatını kaybetme tehlikesi geçiren Onur’un başında eşiyle birlikte nöbetleşe 24 saat beklediklerini belirten anne Hava Budak şöyle konuştu:

“Doğum sancılarım başlayınca gittiğim Atatürk Devlet Hastanesi’nde sancılarım artmasına rağmen doğuma almadılar. Doğum geç başlayınca çocuğum ters dönmüş ve o sırada yaptığı dışkısını yutunca ciğerleri ve beyni oksijensiz kalmış. Bizi sevkettikleri Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sezaryenle çocuğumu dünyaya getirdim. Ciğer ve beyninde oluşan tahribat nedeniyle kasılmalar başladı, nefes alamadığı için morarıyordu. Çocuğum hastanede 2.5 ay tedavi gördü. 3 kez fıtık ameliyatı oldu. Nefes alması için boğazı delindi, şimdi boğazından nefes almaya başlayınca morarma da gitti. Solunum cihazıyla yaşamını sürdürüyor. Beslenmesini ise direkt midesinden yapıyoruz”

ANNECİĞİM DESE DÜNYALAR BENİM OLUR

Anne olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Hava Budak, “Annelik çok güzel bir duygu. Ama çocuğumun ağzından ‘anne’ kelimesini duymayı çok isterdim. Koşarak boynuma sarılıp, ‘Anneciğim’ deseydi işte o zaman dünyalar benim olurdu. Bir defa ‘anneciğim’ dese ve o an ölsem gam yemem. Çünkü ben 22 yıl bekledim, çok bekledim, özlemle çok uzun süre bekledim. Benim oğlum yine de herşeye değer. Oğlumun saçının bir teline zarar gelmesini istemem. Oğlumun bir nefes alışı bile benim için çok önemli. Benim oğlum ölümlerden çok döndü, ‘ölmedim, yaşayacağım’ diye direniyor. Benim oğlum annesi babası için çok mücadele veriyor" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle