GeriGündem 22 Temmuz soruşturması tamamlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

22 Temmuz soruşturması tamamlandı

22 Temmuz soruşturması tamamlandı

22 Temmuz Soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu 23’ü tutuklu 143 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma 15 aylık sürenin sonunda tamamlandı. Eski Emniyet Müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 143 şüpheli hakkında, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Okan Özsoy yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırladığı 721 sayfalık iddianamede siyaset, iş, medya ve spor dünyasından tanınmış isimlerin de bulunduğu 57 kişi "mağdur" sıfatıyla yer aldı. İddianamede 209 kişinin adına da "müşteki" sıfatıyla yer verildi. İddianamenin ilk sayfasında "Paralel Devlet Yapılanması İddianamesi" yazması dikkat çekti.

ŞÜPHELİLERİN İŞLEDİĞİ İDDİA EDİLEN SUÇLAR


Şüphelilerin 2012 yılında işlendiği iddia edilen suçlar ise şöyle: "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Görevi kötüye kullanma", "İftira", "Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "Haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek", "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek", "Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek", "Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak", "Özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek", "Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek".

GÜLEN HAKKINDAKİ DOSYAYA YETKİSİZLİK KARARI

Bu arada, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla yer alan Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 29 şüpheli hakkındaki dosyanın yetkisizlik kararı ile ayrılarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceği öğrenildi.

ŞÜPHELİLERİN YASADIŞI DİNLEME YAPTIKLARI İDDİA EDİLİYOR

İddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede şüphelilerin yasadışı dinleme yaptıkları iddia ediliyor. Mahkemenin 15 gün içinde iddianameyi inceleme süresi bulunuyor.

22 Temmuz soruşturması tamamlandı

TOPLAMDA 5 BİN 735 YIL HAPİS İSTEMİ

22 Temmuz Soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, eski Emniyet Müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 143 şüpheli hakkında, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Özgür Nikbay, Halil Hilal Seyfi, Serdar Güldalı ve Mehmet Yılmaz hakkında ayrıca, "Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, diğer 137 şüphelinin de "Silahlı örgüte üye olmak" suçundan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

ALİ FUAT YILMAZER'İN 1924 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, Ali Fuat Yılmazer hakkında 56 müştekiye yönelik eyleminden dolayı, "Resmi belgede sahtecilik", "İftira", "Görevi kötüye kullanma", "Haberleşmenin gizliliğini ihlal", "Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması", "Özel hayatın gizliliğini ihlal", "Kişisel verilerin kaydedilmesi", "Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme", "Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri yok etmeme" suçlarından 616 yıldan 1924 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, Erol Demirhan'ın ise aynı suçlardan, 175 müştekiye yönelik eyleminden dolayı 1743 yıldan 5 bin 735 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

İddianamede, diğer 141 şüpheli hakkında ise benzer suçlardan 35 yıldan 878 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası talep edildi.