Gündem Haberleri

  22 binden fazla ihbar geldi

  Hürriyet Haber
  21.11.2001 - 13:29 | Son Güncelleme:

  Usame bin Ladin'in yakalanmasını sağlayacak her türlü bilgi için 25 milyon dolar ödül koyan ABD'ye, 11 Eylül saldırılarından bu yana 22 binden fazla ihbar geldi.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, 11 Eylül saldırılarından bu yana gelen 22 binden fazla ihbarın kendilerine diplomatik kurye ya da telefonla ulaştığını, bunların yetkili makamlara iletildiğini kaydetti.

  ABD: LADİN'İN YERİNİ TAM BELİRLEYEMİYORUZ
    
  ABD Genelkurmay Başkanı General Richard Myers, ''Usame Bin Ladin'in yerini tam olarak belirlemekte sıkıntımız var'' dedi.

  Brüksel'deki NATO merkezinde basın toplantısı yapan Myers, ''Bin Ladin'in tam olarak nerede olduğunu bilmek zor, ama çok sıkı çalışıyoruz'' diye konuştu.

  Bin Ladin'in yeni bir terör eylemi düzenlemesini engelleyecek tarzda çalıştıklarını kaydeden General Myers, ''Sürekli yer değiştiriyor. Aynı yerde bir gece bile geçirmediğini düşünüyoruz'' dedi.

  'Usame bin Ladin Afganistan'dan gitmiş bile olabilir, ama takip bitmez'' diyen Amerikan general, ''Bin Ladin bugün ortaya çıksa ya da yakalansa veya öldürülse bile savaş bitmeyecektir. Onun yanı sıra El Kaide'nin diğer yöneticilerinin de peşindeyiz'' ifadesini kullandı.

  ÖDÜLÜN İŞE YARAYACAĞI SANILIYOR

  ABD birlikleri, 25 milyon dolarlık ödülün sonuç getirmemesi halinde, Usame bin Ladin'i mağara mağara ve tünel tünel arayarak avlamaya çalışacak.

  10. Dağ Piyade Birliği tarafından düzenlenmesi muhtemel operasyonlara, sürpriz saldırı ve hazırlanacak tuzaklarla cevap verilmesi ihtimali, ABD'yi, Afganistan'da yürüteceği kara harekatına daha titiz yaklaşmaya zorluyor.

  Afganistan'da savaşmanın, ham cesaret, kurnazlık ve sağlam sinir istediğini söyleyen eski bir Afgan savaşçı, eski SSCB'nin Afganistan'da düzenlediği operasyonlara işaret ederek, Washington'a, işinin hiç de kolay olmadığını hatırlattı.

  Washington'daki Savunma Bilgi Merkezi analisti emekli Amiral Stephen H. Baker, mağaralara saldırmanın başka bir yolunun bulunmasının, daha olumlu bir sonuç getireceğini söyledi ve hazırlıksız bir saldırının çok büyük hasara yol açabileceği uyarısında bulundu.

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise, Bin Ladin'in başı için konan 25 milyon dolarlık ödülün bir sonuç getirmesini ve Afgan halkını, bin Ladin'in, en azından yerini tespit edebilmek için mağara ve tünellere yöneltmesini umut ediyor.

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, yerel halkın, bin ladin'i ortaya çıkartamamasının, kendilerine başka bir yol bırakmayacağı ve ABD birliklerinin devreye gireceği işaretini veriyor. 

  TALİBAN: İYİ MÜSLÜMAN 25 MİLYON DOLARA TAMAH ETMEZ

  Taliban, ABD'nin Usame Bin Ladin'in başına koyduğu 25 milyon dolarlık ödülün yakalanmasını sağlamayacağını öne sürerek, ''İyi Müslüman buna tamah etmez'' dedi.

  Pakistan sınırı yakınında, Taliban denetiminde bulunan Kandahar vilayetindeki Spin Boldak kentinin güvenlik sorumlusu Muhammed Said Hakkani, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Amerikalılar Usame için 25 milyon dolar verdiler. Yoksul bir ülke olmamıza rağmen, biz de Amerikan Başkanı Bush için 50 milyon dolar veriyoruz'' diye konuştu.

  ''İyi müslüman, Bin Ladin için konulan paraya tenezzül etmez, iyi bir Müslüman olarak inancımız kuvvetlidir, bu yüzden buna tamah etmeyiz'' diyen Hakkani, ''Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yöneliksaldırıların İslam'ın adını kirletmek isteyen Yahudilerin işi olduğunu'' savundu.

  KUNDUZ'DAKİ PAKİSTANLILAR
    
  Öte yandan, Pakistan'daki köktendinciler, Kunduz kentinde Taliban'a destek veren Pakistanlı gönüllülerin öldürülmesi durumunda ''şiddetli tepki'' göstereceklerini açıkladı.

  Pakistanlı aşırı dinci liderlerden Müftü Nizameddin Şamazay, ''BM ve Pakistan hükümetinin, Kunduz'daki Pakistanlı gönüllü mücahitlerin hemen kurtarılması için bir şeyler yapması gerektiğini, yoksa oranın bir kan gölüne dönüşeceğini'' söyledi.

  SUUDİ GAZETESİNİN İDDİASI: LADİN CANLI YAKALANAMAYACAK
    
  Suudi asıllı Usame Bin Ladin'in, ABD tarafından ele geçirilme riski ortaya çıktığında, yardımcılarına kendisini öldürme talimatı verdiği öne sürüldü.

  Suudi Arabistan'da yayımlanan El Vatan gazetesinin Amerikalı ve Avrupalı diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberde, muhalif güçlere katılan Taliban kaynaklarının, ''Bin Ladin'in Afganistan'daki CIA ajanlarının eline geçmek yerine ölmeyi tercih ettiği'' yolundaki sözlerinden sonra, Amerikan yönetiminin Bin Ladin'i sağ yakalayamayacağından emin olduğu belirtildi.

  Haberde, ''Bin Ladin, sonuna kadar yanında kalacak yakın yardımcılarına, Amerikan güçleri tarafından kuşatılır ve kaçamazsa kendini vurmaları yönünde kesin talimat verdi. Amerikan yönetimi şimdibunu biliyor ve onu ele geçiremeyeceğine kesinlikle inanıyor'' denildi.

  'ÖLÜRSE MESAJINI VERCEĞİ KASETİ HAZIR'

  Bin Ladin'in, Taliban'ın kalesi Kandahar yakınında dağlık bölgede inşa ettirdiği bir yerde saklandığını yazan gazete, Washington'ın en çok istediği adam olan Bin Ladin'in, Müslümanlara ölümünden sonra Amerika çıkarlarına yönelik saldırılarını sürdürmesi çağrısında bulunduğu bir videobant kaydı yaptığını da belirtti.

  İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI: EL KAİDE, GENİŞ ÖLÇÜDE İMHA EDİLDİ
    
  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw,Usame Bin Ladin'in El Kaide örgütünün ''geniş ölçüde'' imha edildiğini söyledi.

  Londra'da basın toplantısı düzenleyen Straw, "El Kaide büyük ölçüde yok edildi. Kalan üyeleri de firarda" dedi.

  Taliban karşıtı kuvvetlerin, başta başkent Kabil olmak üzere ele geçirdikleri bölgelerdeki davranışlarının ve gelişmelerin cesaret verici olduğunu söyleyen İngiliz bakan, ''Afganistan toplumu, artık 10 Eylül'dekinden çok daha mutlu ve istikrarlı. Bunu, doğrudan doğruya Afganistan operasyonu sağladı'' diye konuştu.
    
  AFGANİSTAN'DAKİ MAĞARALAR
    
  Afganistan'da, kireçtaşlarının üzerinden akan suyun oluşturduğu binlerce doğal mağara bulunuyor. Ülkenin doğu ve güneyindeki çiftçilerin yıllar önce inşa ettikleri hendekler, mağaralar arasında geniş bir ağ oluşturuyor. Dağlardan inen suyla tarım alanı oluşturan çiftçiler, savaş zamanlarında bu mağaralara sığınıyorlardı.

  Eski SSCB'nin 1980'lerdeki Afganistan işgali sırasında mağaraları tekrar yaşanacak hale getiren Afgan savaşçıları, buralarda silah ve insan saklıyorlardı.

  Usame bin Ladin'in de, milyonlarca dolar harcayarak mağaralar arasındaki ağı genişlettiği ve yer altı sığınakları haline getirdiği biliniyor.

  Bazı yeraltı sığınaklarının, enerji ile takviye edildiği ve kaçış noktaları bulunduğu, silah saklamak ve hatta araç sokmak için yeterli büyüklükte olduğu belirtiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı