Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İşte Çamlıca Camii

Fatma AKSU/İSTANBUL
16 Kasım 2012
  İşte Çamlıca Camii

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çamlıca’ya yapılmasını istediği caminin projesi ortaya çıktı. Çamlıca Camii’nin yapımı için açılan ancak birincilik ödülüne layık bulunamayan 62 eser arasından, Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu’nun çizdiği SAS33 rumuzlu projenin Çamlıca’ya uygulanmasına karar verildi.

  İstanbul Cami ve Eğitim - Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Çamlıca Tepesi’ne yapılacak projeyi açıkladı. Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu’nun çizdiği cami, ibadet mekanlarının yanında sosyal, kültürel ve eğitim mekanlarını da içine alan bir kompleks olarak tasarlanmış.

  300 BİN TL ÖDÜL ALAMAYACAK

  Çamlıca Camii için düzenlenen 300 bin TL’lik yarışmada birincilik ödülü çıkmadı. Bu nedenle yapılması kararlaştırılan caminin mimarları, sadece proje için para alacak.

  ATAŞEHİR’DEKİ MİMAR SİNAN CAMİİ’NİN 3 KATI

  Hayırsever işadamlarının bağışlarıyla yapılacak caminin 80 milyon liraya mal olacağı tahmin ediliyor. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ataşehir’deki Mimar Sinan Camisi 40 milyon liraya mal olmuştu.

  İstanbul’un Boğaz’dan ve Karadeniz’den silüetini değiştirecek olan 30 bin kişilik Çamlıca Camii, TRT kulelerinin bulunduğu 57 bin 511 metrekare alan üzerinde yapılacak. Taban alanı 15 bin metrekare olarak belirlenen camide eğitim amaçlı derslikler, konferans salonu, toplantı salonu gibi sosyal donatılar da bulunacak. Gasilhane ve yemekhane ile birlikte diğer teknik alanlar da oluşturulacak. İnşaat alanının yüzde 60’ı TRT’ye, diğer hisseler ise Ata Mermerci, Nihal Karaveli ve Akfil Holding’e ait.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/11/2012 - 20:36
  Sirf basbakan istiyor diye kamuoyunun dusuncelerini hice sayarak yapilan gereksiz bir harcama!!! Kaldiki basbakanda bunu pesinden kosan bir takim intikam meraklisi hayalperestleri memnun ederek iktidarda kalmasini saglayacak olan oylari garantilemek ve ayni zamanda egolarini tatmin icin istiyor!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/11/2012 - 12:06
  Vaaaayyyyyyyyyy beeeeee!! Ne kadar farklı,değişik bir mimari eminim sırf bunu görmek için milyonlarca turist gelir.. 500 yılda 5 santim yol alamamış mıyız?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/11/2012 - 9:56
  lütfen artık taksime cami yapın taksımde namaz kılmaya cami bulamıyorum ALLAH rızası için taksıme yapın bu camiyı taksımde tam 8 adet kilise var dev gibi ama bir cami var oda 200 kişi zor alıyo nerde yaşıyoruz islam ülkesi burası lütfen TAKSIME CAMİ yapın artık kışlaya gerek yok saygılar
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/11/2012 - 10:10
  Mimari açıdan Sultanahmet Camii'nden ne farkı var bu projenin...madem kimsenin lafını dinlemeyip kendi bildiğinize iş yapıyorsunuz, bari farklı bir projeyle gelin...dünyanın sayılı mimari eserlerinden birini taklit etmenin ne gereği var?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/11/2012 - 9:58
  Bütçe açığı olan bir ülkede muhteşem projeler.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/11/2012 - 9:45
  böyle önemli tüm şehri etkileyen ve şehrin silüeti açısından önemli bir projenin en azından kamuoyunda bir anketle belirlenmesi daha iyi olurdu, bir kaç kişinin zevkine uygun olacaksa ne kadar begeni ile karşılanabilir ki
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding