Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Operasyonel mekanizmada ilk adım

ANKARA
31 Ekim 2012
  Flaş gelişme

  Türkiye ile ABD arasında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Ağustos ayında gerçekleştirdiği İstanbul ziyaretinde kurulan, Suriye'de işbirliğinde ortak "operasyonel mekanizma" için ilk adım atıldı.

  20 kişilik bir Amerikan askeri heyeti, "alan incelemesi" için, olası operasyonlarda "merkezi üs" seçilen Diyarbakır'da incelemelerde bulundu.
   
  DİYARBAKIR OLASI HAREKAT İÇİN ANA ÜS
   
  ABD ve Türkiye'nin hazırladığı olası harekat planları çerçevesinde, Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nın "merkezi üs" olarak kullanılacağı belirtiliyor.

  Nitekim gelen yaklaşık 20 kişilik ABD askeri heyetinin de özellikle bu üste incelemelerde bulunduğu kaydediliyor.
  Önce Ankara'ya gelerek, temaslarda bulunan Amerikan askeri heyeti, pazartesi günü Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı CASA tipi nakliye uçağıyla Etimesgut’tan, Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na getirildi. Amerikan askerleri heyeti, 2 gün süreyle inceleme yaptı. Amerikan heyeti, konum itibarı ile NATO’nun Suriye’ye en yakın hava üssü olarak bilinen Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda, Türk komutanlarla bilgi alışverişinde de bulundu.

  Diyarbakır'a gelen Amerikan askeri heyetinin ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli oldukları öğrenildi. Ancak temasların içeriği konusunda açıklama yapılmadı.

  OPERASYONEL İŞBİRLİĞİ NE DEMEK?

  ABD askerlerinin "alan incelemesi" için geldikleri, Türkiye ile ABD arasındaki "operasyonel mekanizma", ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un İstanbul ziyareti sırasında kararlaştırılmıştı. Operasyonel mekanizma konusundaki ilk üst düzey toplantı da Ağıstos ayının son haftasında ABD Dışişleri Bakanlığı Yakındoğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Elizabeth Jones başkanlığındaki Amerikan heyeti ile Ankara'da gerçekleştirilmişti.
  Dışişleri kaynaklarına göre, ABD ve Türkiye'nin Suriye konusunda oluşturdukları "operasyonel mekanizma" çerçevesinde şu konular masaya yatırılıp, olası harekat planları hazırlanıyor;
  *Suriye'ye acil müdahale planları
  *Suriye muhalefetine verilecek lojistik desteğe ilişkin eşgüdüm
  * Suriye'deki olası kimyasal silahların etkisiz hale getirilmesi
  * Suriye'nin İran ve Hizbullah bağlantısının kesilmesi
  * Suriye'de yaşanan kaosta, PKK ve El Kaide unsurlarının bu ülkede yuvalanmasının önüne geçilmesi.
  Operasyonel mekanizma çerçevesinde, özellikle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin sivillere yönelik katliamları sürdürmeleri, mevcut çatışmaların mezhep savaşına dönüşmesi, çok büyük göç dalgaları gibi olasılıklar için, iki ülke nasıl işbirliği yapacaklarını belirliyorlar. Türkiye'nin isteği üzerine, Suriye'de bir tampon bölge ya da uçuşa yasak alan oluşturulması konusu da teorik olarak görüşülen konular arasında.
  Ancak kaynaklar, Başkanlık seçimi arifesindeki Amerikan yönetiminin, teorik olarak bu konularda harekat planlaması yapmakla birlikte, siyasi olarak herhangi bir karar almadığını da vurguluyorlar.

  ASKERLER HAREKAT PLANI HAZIRLIYOR, SİVİLLER GEÇİŞ DÖNEMİ PLANLIYOR

  ABD ile Türkiye arasındaki "operasyonel mekanizma" çerçevesinde özellikle askeri yetkililer olası senaryolara karşı harekat planları üzerinde çalışırken, sivil yetkililer ise, Esad sonrası "geçiş dönemi" konusunda kafa yoruyorlar. Esad yönetiminin sonlanmasının ardından Suriye'de istikrarlı bir rejimin kurulması konusunda Türk ve ABD yetkilileri arasındaki istihbarat paylaşımı ve görüş alışverişi de sürüyor.

  ABD ASKERLERİ DİYARBAKIR’DA

   

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 15:33
  ey abd senin derdin ne, her yeri karıştıyorsun, iyi kötü ayırmayıp ,işine gelmeyeni dövüyorsun, insanlığa faydadan çok zararın dokunuyor,
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 15:14
  @Aşkın Özdemir bazen doğruyu herkese açıklamak zorunda değilsin, içimizde doğru diye saplantı içinde kalmış kişiler var, TERS düşünenler var, var da var. Öyle çok kolay inanmıyorum demek olmaz. Suriyeye ve diğer arap ülkelerine DEMOKRASİ GELECEK uğrunda ölcekler ki değerini bilsinler.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 15:03
  Í$ BÍRLÍKÇÍLERÍ, YAPTIKLARI PLANLARI HARFÍYEN UYGULUYORLAR.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 15:30
  Bu olanlara karsi cikan generaller ABD nin talimatiyla ergenekon ve balyoz senaryolariyla iceri atildi, ordu sindirildi simdi ABD nin planlari tek tek uygulaniyor.. uyan millet uyan..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 15:29
  ABD ASKERİ BOŞA GELMEZ.... SURİYE BAHANE ASIL AMAÇ BÜYÜK ORTADOĞU SAVAŞI HAZIRLIKLARI
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 15:07
  Ne üzücü değilmi ?! Amerikan ordusu,bizim topraklarımızda komşularımız için hareket planı yapıyor ! basit geliyor,ama bir oturup,sizi derinlemesine düşünmeye davet ediyorum !
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding