Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Uzman çavuş ve polislere müjde

Oya ARMUTÇU / ANKARA
28 Eylül 2012
  AYM iptal etti

  ANAYASA Mahkemesi (AYM), 6 aydan daha fazla hapis cezasına mahkûm edilen uzman çavuşların meslekten çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi anayasaya aykırı bulup iptal etti. İptalle, 6 aydan fazla ceza alanlara uzman çavuşluk yolu kapanmayacak. AYM bir başka başvuru üzerine, polis enstitüsü ve meslek yüksek okullarında okuduktan sonra mecburi hizmetlerini yarım bırakanların öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödemesine ilişkin düzenlemenin de iptaline karar verdi.

  AYİM başvurusu üzerine iptal

  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1’inci Dairesi, Uzman Çavuş Yasası’nın “uzman çavuşların mülki, adli ve askeri görevlerini yaptıkları sırada işledikleri suçlardan 6 aydan fazla hapis cezasına hüküm giyenlerin meslekten çıkarılmasına” ilişkin düzenlemesini anayasaya aykırılık iddiasıyla AYM’ye taşıdı. Yüksek Mahkeme önceki gün düzenlemeyi iptal etti. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

  Mecburi hizmeti bırakan polise de müjde

  Kırıkkale İdare Mahkemesi ise Polis Yüksek Öğretim Yasası’nın iptali için AYM’ye başvurdu. İptali istenen düzenleme, fakülte, enstitü ve polis meslek yüksek okullarında lisans, lisans üstü veya ön lisans eğitimi yapanların her öğretim yılı karşılığında iki yıl süreyle mecburi hizmetle yükümlü olduğunu düzenlerken, mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde, istifa edenlere öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödemekle yükümlü tutuyordu. AYM, önceki gün başvuruyu esastan görüştü ve dört kat tazminat düzenlemesini anayasaya aykırılıktan iptal etti. Bu iptal kararı da Resmi Gazete’de yayımlandıktan altı ay sonra yürürlüğe girecek.

   

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/09/2012 - 21:19
  polisler çok para alıyorlar.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/09/2012 - 19:00
  Kerem Ulutasin yorumuna aynen katiliyorum.Dünyada Kuzey Kore ve Irandan sonra en cok polisin(Parali uzman cavusla birlikte)oldugu ülkeyiz.Bunlarin maasi,elbise ve diger masraflari bir gün problem olacak.(Hele emeklilik te hesap edilirse) Problemi siz düsünün.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/09/2012 - 18:52
  polis sayımız cok az endıse edıyoruz şöyle 250-300 bin polis alınsında rahat edelım
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/09/2012 - 18:40
  hayırlısı olsun ne diyelmm .D
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/09/2012 - 18:34
  polis devleti olduk çıktık. hadi bakalım üretmeyin üretmeyin boş boş insanlar olun 20 yıl sonra görürüm ben ülkenin halini.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding