Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Afyon patlamasıyla ilgili flaş gelişme

Eyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR (DHA)
14 Eylül 2012
  Afyon patlamasıyla ilgili yeni açıklama

  Askeri savcılık Afyon'daki patlamanın terör ve sabotaja bağlı olarak gerçekleştiğine dair herhangi bir delil elde edilemediğini açıkladı.

  Afyonkarahisar'da meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposundaki patlama ile ilgili olarak 'taksirle ölüme neden olmak' suçlamasıyla askeri mahkemeye sevk edilen Binbaşı Ali Duran tutuklandı. Subayın ifadesinde 5 depoya sığacak mühimmatın 2 depoya sığdırılmaya çalışıldığını söylediği öğrenildi.

  Askeri savcılık yaptığı soruşturma sonucunda, 500’üncü İstikam Ana Depo Komutanlığı 4’üncü Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay, Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran ile Üsteğmen Tarık Aydın’ı, tutuklanmaları istemiyle Eskişehir’deki 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkemenin tek tek ifadelerini aldığı subaylar, 248 ton el bombası ile 360 ton 175 milimetrelik merminin 2 depoya istiflendiğini anlattı. Subayların ifadelerinde 5 depoya sığacak mühimmatın 2 depoya sığdırılmaya çalışıldığını söyledikleri belirtildi.

  BİNBAŞI ALİ DURAN TUTUKLANDI

  Askeri Mahkeme 3 subaydan Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran’ın tutuklanmasına, 4’üncü Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay ile patlamadan kıl payı kurtulduğu belirtilen Üsteğmen Tarık Aydın’ın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. Tutuklanan Binbaşı Ali Duran, Eskişehir’deki Askeri Cezaevi’ne konuldu.

  ASKERİ SAVCILIK: "SABOTAJ YOK"

  Bu arada askeri savcılık, yapılan incelemelerin ardından patlamanın terör ya da sabotaja bağlı olarak gerçekleştiğine dair herhangi bir delile rastlanmadığını açıkladı.

  Eskişehir Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı, Afyonkarahisar'da askeri mühimmat deposundaki patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını, gelinen aşama itibarıyla olayın terör ve sabotaja bağlı gerçekleştiğine ilişkin herhangi bir delil ve emare elde edilemediğini bildirdi.

  Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, 5 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında Afyonkarahisar'da konuşlu Dördüncü Mühimmat Bölge Komutanlığı 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı'na ait 32 numaralı mühimmat deposunda meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili olarak, birliğin adli yönden bağlı olduğu Eskişehir Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından olayı müteakiben sabah saat 04.00'te adli soruşturmaya başlandığı belirtildi.

  Açıklamada, “Görevli 4 askeri savcı tarafından yürütülmekte olan soruşturmanın halen gelinen aşaması itibarıyla, olayın terör ve sabotaja bağlı gerçekleştiğine ilişkin herhangi bir delil ve emare elde edilememiştir” denildi.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/09/2012 - 21:50
  Bence rusya hem ABD ye hemde türkiye ye göz dağı vermek için füze sallamıştır zaten daha önce açklamışlardı füze savunma sistemleri boşunadır çünkü bu sistemleri rahatlıkla geçecek bir füze geliştirdik demişlerdi.Suriye ye karışmayın bırakmam diyor
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/09/2012 - 19:56
  Askeri savcılık ne çabuk bulgulara ulaştıda "sabotaj yok"şeklinde açıklama yaptı.Askeri savcıda bir bakıma üst komutanların emrinde hareket etmektedir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/09/2012 - 18:42
  sabotaj ihtimali olsa "var" diyecek misiniz ki. İnandırıcılığı yitirmamak lazım.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/09/2012 - 18:18
  BÜTÜN AÇIKLAMALAR SAÇMA,MECBUREN İNANACAZ BAŞKA SEÇENEK YOK ZATEN.AMA BİŞEYİ ÇOK MERAK EDİYORUM,BOMBANIN PİMİNİ ÇEKEN ASKERİ KİM NASIL GÖRMÜŞ?HERONLARMI GÖRMÜŞ?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/09/2012 - 18:13
  Afyon'daki askeri bir depoda bu kadar mühimmat ne arıyordu acaba?? Güneydoğudaki birliklerin deposunda olsa onu anlarız çatışmalar oluyor orada kullanılıyor. Afyon'da bu kadar mühimmat bulundurmanın anlamı ne? Ne olacak tı ki bu kadar bomba, kuşku verici bence!!!!!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/09/2012 - 18:03
  ÖNCE SURİYE KARASULARINDA DÜŞÜRÜLEN F-4'TE YİTİRİLEN İKİ ASLAN PİLOTUMUZUN, AKABİNDE SKORSKY HELİKOPTERİN HESABINI VERSİNLER.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding