Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Eski vaiz YÖK’te iki numara

Esra KAYA / ANKARA
8 Ağustos 2012
Eskiden vaizdi, YÖK'e ikinci adam oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK’ün en önemli koltuklarından genel sekreterlik makamına imam hatip ve ilahiyat mezunu aynı zamanda vaizlik yapmış olan Süleyman Necati Akçeşme’yi getirdi.

Genel sekreterlik koltuğu yaklaşık 8 aydır boş bulunuyordu. Çetinsaya, göreve geldiği ilk günlerde hakkında soruşturma bulunan eski Genel Sekreter Turgut Kılıç’ı görevden almıştı. Çetinsaya, bu koltuğa çok tartışılacak bir atama yaptı. YÖK’ün ikinci adamı imam hatip mezunu, daha önce de vaizlik yapmış olan Akçeşme oldu. Akçeşme, Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

Beşiktaş’ta vaaz veriyordu

Süleyman Necati Akçeşme, Bolvadin İmam-Hatip Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne devam etti. 1977 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memur olarak göreve başladı ve sırasıyla; musahhih, şef ve vaizlik görevlerinde bulundu. 1988-1994 yılları arasında Hollanda’da din görevlisi olarak hizmetini sürdürdü ve bu dönemde Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğini de yürüttü. 2005-2009 tarihleri arasında İstanbul-Beşiktaş Müftülüğünde vaiz olarak görevini sürdürdü. Akçeşme, 11 Haziran 2009’da Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğüne atanmıştı.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
08/08/2012 - 13:00
Ancak anlayamadığım şu..İmam hatip mezunlarını her kuruma atıyorlarda neden bir işletme mezununu Diyanet işlerine atamıyorlar..
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
08/08/2012 - 12:51
Değerli yorumcular,merak ediyorum doğrusu; yazdığınız yorumlara verilen "beğenmedim "oylarının sayılarındaki aşırı fazlalık,ne kadar aykırı bir fikre sahip olduğunuz konusunda size bir mesaj veriyor mu?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
08/08/2012 - 12:26
vaizlik yapması,ilahiyat fakültesi mezunu olması mı garip yoksa yök te 2.adam olmasımı? objektif bakmak lazım beyefendinin formel eğitimi yeterli o halde niçin olmasın.gazetenizde böyle haberlerin çıkması nın bir sebebi vaiz,imam vb. meslekler hor gözle bakmanız galiba...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
08/08/2012 - 11:56
Arkadasin biri ilk kez bir ilahiyatci getirilmis diye seviniyor, bu gune kadar neden olmadi diye sorusturalim diyor. Belki su urunlerinden biri de getirilmedi, ya da cevre muhendisliginden. Her disiplinden birini getirecegiz diye bisey yok arkadaslar, en uygun kisinin gelmesi onemli olan.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
08/08/2012 - 11:54
Sn.Mustafa Kara burada asıl konuyu kaçırmışsınız !! Buradaki konu, böyle önemli bir makama, geçmişinde sadece VAİZLİK olan birinin getirilmesidir. Üniversitelerin, akademisyenlerin bağlı olduğu Kurumdaki böyle bir makama Prof.Doç. gibi okumuş, yazmış bir akademisyen gelmeli idi. Anlaşıldı umarım ??
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
08/08/2012 - 11:54
Eh, bi sonraki hedefimiz de her universite kampusune bi cami olduguna gore, YOK'un boyle onemli bir mevkiine de camilerden iyi anlayan birini getirmeleri normal, ben hic sasirmadim.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding