Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Diyarbakır Cezaevi'nde 7 metrelik tünel

Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR (DHA)
26 Temmuz 2012
VALİ'DEN RAHATLATAN AÇIKLAMA

Diyarbakır’da E Tipi Cezaevi’nde hükümlülerin kazdığı 7 metrelik tünel ortaya çıkarıldı. Vali Mustafa Toprak, cezaevinde sayım yapıldığını, eksik bir tutuklu ve hükümlü olmadığını açıkladı.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde bulunan ve 12 Eylül askeri darbesinin ardından işkencelerle gündeme gelen Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde hükümlülerin kaçmak için kazdığı tünel ortaya çıkarıldı. Yaklaşık 900 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevinde başta uyuşturucu suçlarından tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu C-1 koğuşunda dün bir istihbarat üzerine jandarma ekipleri tarafından arama yapıldı.

DİYARBAKIR CEZAEVİ'NDE 7 METRELİK TÜNEL / Foto Galeri

7 METRELİK TÜNEL BULUNDU

Aramada koğuşta bir tünel kazıldığı ortaya çıkarıldı. Cezaevi savcısının gözetiminde jandarma ve Diyarbakır İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de cezaevine sevkedilerek geniş çaplı araştırma başlatıldı. Araştırmada 75 santim derinlikte, 7 metre uzunluğunda ve 60 santimetre genişliğinde bir tünel ortaya çıkarıldı. Tünelin cezaevinin ana giriş kapısı yönüne doğru kazıldığı belirtildi.

'EKSİK TUTUMLU VE HÜKÜMLÜ YOK'

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, cezaevinde tünelle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, "7 metrelik bir tünel ortaya çıkarıldı. Başka bir bağlantılı tünel olup olmadığı araştırılıyor. Tünelin 75 santimetre derinlikte, 60 santimetre de genişliği bulunuyor. Çalışmalarda poşet içine konulmuş topraklar bulundu. Yapılan sayımlarda cezaevinde eksik bir tutuklu ve hükümlü de bulunmadığı ortaya çıktı. Gerekli çalışmalar sürdürülüyor" dedi.

CEZAEVİ AVLUSUNDA KAZI YAPILIYOR

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin C-1 koğuşunda tutuklu ve hükümlülerin kaçmak için kazdığı 7 metrelik tünelin ortaya çıkması ardından cezaevi avlusunda da kazı çalışması yapılıyor. Avluda yapılan kazıda, içeriden kazılan tünelin dışardan karşılığının olup olmadığının araştırıldığı belirtildi. Jandarma, avluda önlem aldı.

ŞEMDİN SAKIK DA O CEZAEVİNDE

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bir zamanlar PKK’nın önde gelen elebaşlarından olan Şemdin Sakık ile PKK’nın şehir yapılanması KCK davasından tutuklu bulunan kadınlar da bulunuyor.


 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 15:14
Kayıp yokmu e niye kazmışlar ozaman tüneli zevk içinmi.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 15:13
basbakanin muze yapacagiz dedigi cezaevini mi kazmislar ?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 15:02
Prison Break'e özenmişler,ama bir Michael scofield değil:)
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 13:57
Adamlar o imkanlarla neler yapmışlar, bizimkiler 3 ayda köprüye bakım yapamıyorlar. Tüp geçit ihalesini bu adamlara versek çoktan bitmişti.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 13:57
Ucu nereye çıkıyor?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 14:13
Simdiye kadar nasil da farkemedik ...
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding