Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İşte Ankara'nın Suriye politikası

Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
26 Temmuz 2012

Suriye karıştıkça, Ankara'da Suriye konulu toplantı sayısı artıyor.

Son dönemde, özellikle Suriye'nin Türkiye sınırında Kürt nüfus ağırlıklı kentlerin, PKK yandaşı yönetimlerin eline geçmesi üzerine bu toplantılar daha bir hareketlendi.

Ve başından beri izlenen Suriye politikası, yeni gelişmeler çerçevesinde yeniden şekillendi.

Ankara, bu politikaya bir de isim koydu;

"idare ve kontrol edilen, düzenli geçiş süreci". İngilizcesi "managed and controlled orderly transition process".
Bu politikanın içinde, Türkiye'nin Suriye rejiminin geleceği konusunda da, ülkenin gelecekteki idari yapısı konusunda da, Kürt hareketi konusunda da görüşleri mevcut.

Kısacası taşlar yeniden yerine oturdu.

Şöyle ki;

1- DEVRİM TÜM SURİYE HALKININ DEVRİMİ OLMALI, MEZHEPLERİN YA DA ETNİK GRUPLARIN AYRI AYRI DEVRİMLERİ DEĞİL

Ankara'nın politikasının ana taşı bu bakış. Sunni, Şii, Nusayri, Arap, Türkmen, Kürt gibi ayrım yapmadan, tüm Suriye halkının temel beklentileri üzerine kurulmalı yeni yönetim. Bu temel değerler de, tüm grupların sesinin duyulacağı, hiçbir mezhep ya da etnik grubun özel beklenti ve isteklerinin öne çıkmayacağı genel demokratik haklar. Kısacası alt kimlikler değil, şemsiye üst kimlikler, insani değerler, demokratik değerler üzerine kurulu bir süreç.

2- KÜRT BÖLGESİNDE BİRŞEYLER OLDU DİYE, ANKARA TÜM DEVRİMDEN VAZGEÇMEZ

Suriye'nin Kürt nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerinde olanlar Ankara'yı rahatsız etti. Ancak burada yaşananlar, Türkiye'nin Suriye'nin geneline bakışı değiştirmedi. Türkiye hala tüm gücüyle Suriye halkının temel insani değerlere kavuşmasına destek verecek.

3- ÖZERKLİK MESELESİ DEĞİL, GENEL İSTİKRAR

Türkiye, gerek Suriye'deki farklı gruplara, gerekse Suriye'yle ilgili tüm uluslararası aktörlere "Suriye halkını ikna edin" mesajını verecek. Ancak tek bir grubu değil, tüm Suriye halkını "ikna edin" diyecek. Bu çerçevede, özerklik, federasyon gibi konulardan önce, tüm taraflardan Suriye'nin "genel istikrarına öncelik vermeleri gerektiği" telkin edilecek. Yani öncelik, "Suriye halkının meşru talep ve beklentilerini ifade edecekleri bir yapı kurmak" olacak.

4- İSTİKRAR KURULDUKTAN SONRA, GRUPLAR BİRBİRİNİ İKNA ETSİN

Suriye'de demokratik, tüm grupların seslerini özgürce duyurabildikleri rejim kurulduktan sonra, eğer Suriye halkının "TÜMÜ" isterse, yapısal değişiklikler olabilir; Federasyon gibi, özerklik gibi. Ancak bunda kesinlikle, Suriye'deki tüm grupların onayının alınması, ikna edilmeleri gerekir.

5- KIRMIZI ÇİZGİ PKK'NIN ÖZERK BÖLGESİNE İZİN VERİLMEZ

Ancak TÜrkiye'nin tüm bu politikada bir de kırmızı çizgisi var; Süreç nasıl gelişirse gelişsin, "PKK'nın Suriye'de bir özerk bölge kurmasına izin verilmez" diyor Ankara. Bu konuda özellikle Dışişleri Bakanlığı çok net.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 8:22
4. madde istedigimiz gibi olmazsa ne yapacagiz ? Kirmizi cizgilerimiz . Kacinci kirmizi cizgi . Asilsa ne yapacagiz. One minute ? yada Isaret parmagimizi kaldirip himmmm mi deyecegiz. Yada Sali gunku grup toplantilarinda DUNYANIN EFENDISI ni mi oynayacagiz.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 7:49
Ankaranin politikasini takan kim?merak emeyin hic bir ulkenin umrunda degil.öyle berbat bir dis politika sergiledikki ,ankaranin kirmizi cizgisi olsa nolur olmasa nolur?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 7:31
SURIYE POLITIKAMIZI KIM IDARE VE KONTROL EDIYOR BILMIYORUM AMA GECIS SURECI GAYET DE DUZENSIZ.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 7:14
Olup bitenleri dinliyorsaniz fakindasinizdir, 2003 gozlerimiz onunde tekrarlaniyour ve Turkiye hep konusur ve dunya dinlemez bakin gorun kurtler yakinda akdenizine ulasir. Turkiye hep konustu durdu ama Kuristan kuruldu. Birileri bize oyun oynuyor. Devlet buyukleri bize anlatmak zorunda. Neler oluyor
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 1:38
Kırmızı çizgiler ? Kulağa ne hoş geliyor değil mi ? Hani bir zamanlar Irak' ta olan, sonra olmadığı anlaşılan çizgiler. Adamlar büyük kürdistan' ın 2. yapılanmasını kuruyor biz hala tribünlere oynuyoruz. Yeter yahu. Uyan ey millet ! Suriye'ye dikkat et. Başın çok ağrıyacak !
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 6:23
Suriye politikası mı? Hemide Ankara'nın......Çılgın proje yokmu şöyle çılgın bişey....
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding